robak z pancerzem w prążki!?

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
sansty
Posty: 3
Rejestracja: 6 kwie 2011, o 14:56

robak z pancerzem w prążki!?

Post autor: sansty »

Witam,
pomóżcie mi proszę, od paru dni pojawiają mi się w garażu (na poziomie ulicy) ciemne robale z pancerzykami w prążki. Poruszają się dosyć wolno, jak się je dotknie to nieruchomieją. Mają ok 1 -1,5cm. Przekręcone na plecy machają swoimi nóżkami (maja ich bardzo dużo ) i przekręcają się zwinnie na brzuch mają czułka. Najczęściej pojawiają się rano w ilości ok. 10 sztuk, później w ciągu dnia, ew. jakieś pojedyncze okazy.

POMOCY

Co to jest, skąd się wzięło i jak się tego pozbyć
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: robak z pancerzem w prążki!?

Post autor: WojtekB »

Prosionek (Porcellio scaber), normalne w takim miejscu jak garaż (chłodne, wilgotne i ciemne miejsce im sprzyja)
Awatar użytkownika
BJC
Posty: 175
Rejestracja: 6 mar 2011, o 13:40

Re: robak z pancerzem w prążki!?

Post autor: BJC »

A może kulanka pospolita lub stonoga murowa.
sansty
Posty: 3
Rejestracja: 6 kwie 2011, o 14:56

Re: robak z pancerzem w prążki!?

Post autor: sansty »

dzięki za odpowiedź

teraz to już sama nie wiem wszystkie są do siebie bardzo podobne. będę musiała się im lepiej przyjrzeć

a możecie mi podpowiedzieć jak się ich pozbyć z domu!?
Wodnik07
Posty: 95
Rejestracja: 28 gru 2009, o 21:54

Re: robak z pancerzem w prążki!?

Post autor: Wodnik07 »

Podobne ale można je rozpoznać. Prosionek jest raczej jednolity a kulanka ma widoczne odcienie jakby. Co do stonogi to jest troszkę inna z przekroju jakby i nie ma tych wystających z tyłu segmentów - nie wiem jak to fachowo się zwie.
Tak więc sugerując się fotografia - a flesz mógł zmienić efekt = także uważam, że to prosionek.
Darkmessiahh
Posty: 25
Rejestracja: 20 sie 2009, o 11:41

Re: robak z pancerzem w prążki!?

Post autor: Darkmessiahh »

Cześć.
Oznaczanie lądowych Isopoda nie jest tak łatwe jak się wydaje. A rozpoznanie gatunku ze zdjęcia to strzelanie na oślep i trzeba mieć spore opatrzenie na dużej liczbie osobników, żeby móc sugerować konkretny gatunek. Akurat to, że rodzaj Porcellio(Prosionek) jest jednolity nie jest prawdą. Porcellio scaber jest niesamowicie zmienny w ubarwieniu, od form jasnych po całkiem ciemne włącznie z wszelkimi odcieniami marmurkowatymi itp.
Równonogi rozpoznaje się najczęściej po drobnych szczegółach budowy zewnętrznej samców, a sprawa jest jeszcze bardziej utrudniona jeżeli chodzi o gatunki tworzące populacje partenogentyczne(gdzie samców jest niewiele).
Ja z tego zdjęcia nie potrafię oznaczyć gatunku.
Nie trzeba ich tępić, zabijać. Wyglądaj jak wygląda ale krzywdy Ci nie zrobi. Żyją w miejscach wilgotnych, zmurszałym drewnie, pod kamieniami, korą itp. Są one głównie detrytofagami czyli pożywiają się martwą materią organiczną.
Jeśli to Porcellio scaber to może zdarzyć się, że podje trochę starszych liści roślin, warzyw czy ponadgryza młodsze części kwiatów lecz nie będzie ani plagi ani apokalipsy:)

Pozdrawiam,
Paweł.
sansty
Posty: 3
Rejestracja: 6 kwie 2011, o 14:56

Re: robak z pancerzem w prążki!?

Post autor: sansty »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi
nie chciałam się ich pozbywać tak w ogóle, tylko nie bardzo podobało mi się, że mi po domu chodziły w ogródku jak najbardziej mogą sobie biegać
już sobie poszły z garażu, były porządki i wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości