Funkcja adaptacyjna narządów zmysłu

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
gothia
Posty: 8
Rejestracja: 28 kwie 2011, o 12:38

Funkcja adaptacyjna narządów zmysłu

Post autor: gothia »

Witam!

Moim zadaniem jest wymienić narządy zmysłów i przedstawić ich adaptacyjną funkcję? O co chodzi w tej drugiej części polecenia dotyczącej adaptacyjnej funkcji? Nie rozumiem: / Proszę mnie naprowadzić bo nie mogę tego znaleźć ani w podręczniku ani w Internecie.

Dziękuję z góry serdecznie!
Awatar użytkownika
Dr Cuddy
Posty: 37
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 08:44

Re: Funkcja adaptacyjna narządów zmysłu

Post autor: Dr Cuddy »

troche polecenie dziwnie sformułowane,ale ja bym rozumiała,że należy wymienić funkcje specyficzne dla danego narządu zmysłu,który musiał się jakoś przystosować do pełnionej funkcji ,czyli np. narząd węchu-funkcja:wywołanie wrażeń węchowych-musiał sobie wytworzyć rzęski węchowe
gothia
Posty: 8
Rejestracja: 28 kwie 2011, o 12:38

Re: Funkcja adaptacyjna narządów zmysłu

Post autor: gothia »

Nio właśnie też się zastanawiam czy to ich adaptacyjna funkcja jak mówisz, że np. potrzeba włosków w nosie by to i to. czy one w jakiś sposób pozwalają człowiekowi zaadaptować się do otaczającego świata, że ogólnie się widzi, słyszy i można dzięki temu funkcjonować. Kurcze nie ma co strzelać bo to na pracę kontrolną zadanie.

Wymień narządy zmysłów i określ ich funkcję adaptacyjną. Tak to dokładnie brzmi.
Awatar użytkownika
Dr Cuddy
Posty: 37
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 08:44

Re: Funkcja adaptacyjna narządów zmysłu

Post autor: Dr Cuddy »

Noo lepiej nie ryzykować,poczekajmy na wypowiedzi innych forumowiczów.Albo skontaktuj się z jakims nauczycielem.pozdrawiam)
KiiNGuuSIA
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 17:33

Re: Funkcja adaptacyjna narządów zmysłu

Post autor: KiiNGuuSIA »

Adaotacja czyli przstosowanie do pełnionej funkcji. CZyli np. Smak a adaptacja do jego odbierania są kubki smakowe. I tak wysztkie zmysły .
gothia
Posty: 8
Rejestracja: 28 kwie 2011, o 12:38

Re: Funkcja adaptacyjna narządów zmysłu

Post autor: gothia »

Czyli a)
a) Oko- narząd wzroku (budowa narządu wzroku?)
b) Ucho- narząd słuchu i równowagi (też budowa. młoteczek, kowadełko itp. ?)
c) Jama nosowa i nosowa część gardła- węch (coś odbierającego bodźce węchowe? )
d) Język, podniebienie, gardło- smak (kubki smakowe)
e) Skóra- dotyk (receptory rozmieszczone na skórze.)

Tak Czy coś przesadnie nazmyślałam?
KiiNGuuSIA
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 17:33

Re: Funkcja adaptacyjna narządów zmysłu

Post autor: KiiNGuuSIA »

no ja bym tak napisała ale jeszcze bym dorzuciała co dany zmysł umozliwai czyli np . węch że np. umozliwai określenie czy pokarm jest przydatny do sporzycia itp.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości