Matura ustna- j. polski "Konflikt pokoleń"

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
canis66
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 17:14

Matura ustna- j. polski "Konflikt pokoleń"

Post autor: canis66 »

Hej,
mam pytanie odnośnie matury ustnej z języka polskiego. Otóż mam przygotowany ramowy plan wypowiedzi do tematu Rodzice-dzieci. Odwieczny konflikt pokoleń w przekazie literackim. Omów na wybranych przykładach.

wygląda to mniej więcej tak:
PLAN PREZENTACJI
Temat: Rodzice-dzieci. Odwieczny konflikt pokoleń w przekazie literackim. Omów na wybranych przykładach.
I Literatura podmiotu
1. Orzeszkowa Eliza, Nad Niemnem, Zielona Sowa, Kraków 2005
2. Reymont Władysław Stanisław, Chłopi, t.I, Greg, Kraków 2009
3. Shakespeare William, Romeo i Julia, Zielona Sowa, Kraków 2005
4. Żeromski Stefan, Przedwiośnie, Zielona Sowa, Kraków 2007
II Literatura przedmiotu
1. Kujawscy Krystyna i Lech, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, WSiP, Warszawa 1998
2. Kulczyk-Saloni Janina, Eliza Orzeszkowa [w:] Literatura polska od średniowiecza do pozytywizmu, PWN, Warszawa 1974
3. Kuziak Michał i Hanczakowski Michał, Epoki literackie, Świat Książki, Warszawa 2003
4. Litman Ewa i Stefański Janusz, Język polski od A do Z, Młoda Polska i Dwudziestolecie międzywojenne, Warszawa 2003
III Ramowy plan wypowiedzi
1. Określenie problemu: Odmienne systemy wartości rodziców i dzieci na płaszczyznach: światopoglądowej, solidaryzmu społecznego i emocjonalnej na wybranych utworach literackich

2. Kolejność prezentowanych argumentów:
a) Wyjaśnienie terminu konflikt pokoleń
b) Postawy młodego pokolenia m.in. -rewolucjonizm -demokratyzm -bunt wobec generacji rodziców
c) Omówienie konfliktu pokoleń na wybranych przykładach

3. Wnioski
a) Utwory jako głos w dyskusji o trudnych problemach epok
b) Dorastanie przyczyną konfliktów pokoleniowych
c) Wychowanie w szacunku dla rodziny, tradycji, poczucia demokratyzmu nie zawsze gwarancją wysokiej wartości moralnej jednostki
d) Konflikt pokoleń niejednokrotnie źródłem ludzkich dramatów

IV Materiały pomocnicze
1. Kartka z cytatami


i stad moje pytanie czy w pkt 2b pisać o np rewolucjonizmie jako o postawie czy opisać to na przykładzie z lektury - tutaj przedwiośnia ?
Jeśli miała by to być ta druga opcja to wtenczas co w pkt 2c bo zdaje się ze trzeba by się powtarzać ?
z góry dziękuje za pomoc !
pzdr!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości