Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

Pickul pisze:Poniżej glony nitkowe w kontraście fazowym
to zielenice z rodzaju Zygnema
pocz&#x105tkuj&#x105ca pisze:Ktoś moze wie co to jest? Miałam to w probce wody ze stawu
jest to oczlik(Cyclops)

poniżej dwie fotki ameby z grupy Filosea, obiektyw GF-Planapochromat 63/0,90 DIC.
1.jpg
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: kris_m »

1.Euglena virdis - ob. Olympus 40/0,95 - BF
2.Euglena virdis - ob. Olympus 40/0,95 - DIC
3.Bakterie - Nikon 100x/DIC
4-5.Pierwotniak 40x i 100x/DIC
6-8.chlamydomonas (niektóre w trakcie podziału) 40x i 100x DIC
9.Pierwotek - ob. Olympus 40/0,95 - BF
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

kris_m niezłe zdjęcia, ale jeśli chodzi o orzęski to bardzo są one zgniecione przez szkiełko nakrywkowe.
kris_m pisze:1.Euglena virdis - ob. Olympus 40/0,95 - BF
2.Euglena virdis - ob. Olympus 40/0,95 - DIC
co za obiektyw masz, Olympus SPlanapo 40/0,95? Ile dałeś?
Ja kiedyś na ebay licytowałem kilka razy planapochromaty Carl Zeiss 40/95 z korekcją grubości szkiełka i 63/1,40 Oel ale w najlepszym wypdku bywałem drugi wśród licytantów
kris_m jak prowadzisz obserwacje w DIC używasz może jakiegoś błękitnego/niebieskiego filtru czy nie?
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: kris_m »

Ciężko jest wykonać ostre zdjęcia poruszających się szybko obiektów, jak np. orzęski. Dlatego takie przygniecione. Przydałoby się bardziej intensywne źródło światła lub nawet lampa błyskowa odpowiednio zamocowana (niektórzy stosują z powodzeniem).

Ten Olympus to faktycznie nowy obiektyw, kupiony na ebay. Ktoś mi polecał Olympusy, szczególnie SPlanapo dlatego wybrałem akurat taki. I faktycznie, mogę potwierdzić, jakość rewelacja.

Niebieskie tło wynika z tego, że przy przejściu z jasnego pola na DIC aparat odbiera tło jak niebieskie (mimo, że wizualnie jest szare). Dlatego za każdym razem muszę na nowo ustawiać balans bieli ale czasami celowo nic nie zmieniam by uzyskać taki efekt.


1.Mougeotia - 40x DIC
2-3.Mougeotia - 100x DIC
4.Pediastrum, Sinice - 100x/DIC
5.Okrzemki - 100x/DIC
6.Glon nitkowy - 40x/BF
7.Różne gatunki - 40x/BF
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

kris_m, super zdjęcia
Poniżej trzy moje okrzemki,
1.jpg
Navicula? /Apochromat 100/1,32 Oblique illum./

Aulacoseira sp. /Apochromat 100/1,32 DIC/
2.jpg
Nitzschia acicularis /Apochromat 100/1,32 DIC/
Imperialista
Posty: 133
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 20:54

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Imperialista »

Liść rośliny z parku, nie mam pojęcia co to jest.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Closterium sp
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Coś Wasze publikacje wyhamowały .

Glon nitkowy i stułbia.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

Pickul pisze:Coś Wasze publikacje wyhamowały
mam nadzieje ze to cisza przed burza (: jak tylko skoncza sie wszelakie problemy sprzetowe to cos dodam, na razie ogladam ale dokumentowac i obrabiac nadal nie mam jak ):

piekna stulbia w DF (:
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

[Film] Paramecium bursaria

Post autor: kris_m »

Pickul, super zdjęcia Closterium


Linki do video Paramecium bursaria:



Zdjęcia:
1-2. Paramecium bursaria - 40x/DIC
3-4. Paramecium caudatum, widok na powierzchnię komórki, na wnętrze i na rzęski - 40x/DIC
6-7. Stylonychia - 40x/DIC
8. Bakterie z otoczkami śluzowymi - 100x/DIC
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

kris_m dzięki, ale moje zdjęcia w porównaniu z Twoimi są co najwyżej przyzwoite.

poniżej Skąposzczet
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: _Marcin_ »

kris_m, po zdjęciach widać, że niezły zakup poczyniłeś. Bardzo ładne zdjęcia, naprawdę jest na co popatrzeć
A tak przy okazji pstrykasz z ręki czy masz jakiś adapter?

Scenedesmus sp. /GF-Planapochromat 63/0,90 DIC/

Koledzy, ostatnio stałem się właścicielem czegoś takiego:
1.jpg
problem z mocowaniem tej nasadki fotograficznej ze statywem mikroskopu rozwiązałem i pozostał mi drugi i większy problem-dorobienie łącznika do lustrzanki(której oczywiście nie mam). I nie wiem czy się z tym bawić, nasadka była wyposażeniem bardzo starych mikroskopów PZO na TL 170mm, nie sprawdzałem czy to generalnie w ogóle działa na Biolarze. Jak będzie dobrze widać w nastawniku ostrości to będzie ok i na kliszy i teoretycznie na matrycy aparatu. Nie mam do tego łącznika i nie wiem za bardzo w jakiej odległości ma znajdować się matryca aparatu od korpusu tej nasadki. Opłaca się ryzykować z kupnem jakiejś lustrzanki i domowym sposobem dorobić do niej jakiś łącznik?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: planapo »

Jak będzie dobrze widać w nastawniku ostrości to będzie ok[.]teoretycznie na matrycy aparatu
boje sie ze slowo teoretycznie jest nie bez znaczenia /:
i nie wiem za bardzo w jakiej odległości ma znajdować się matryca aparatu od korpusu tej nasadki
w takiej gdzie pojawia sie obraz utworzony przez nasadke. nie wiem jak sie to oblicza /: ale nie jest to proste i ludzie bardzo kombinuja z parafokalnoscia okularow i aparatu. najczesciej - i z tego co sie zdazylem do tej pory zorientowac - jedynym uniwersalnym rozwiazaniem podlaczenia aparatu DSLR do starego mikoskopu jest powiekszalnik do odbitek (kto robil zdjecia tradycyjnie ten zna ten sprzet) ktorego podstawa sluzy jako statyw do aparatu, parafokalnosc zapewnia to ze mozna go przesuwac gora-dol i w koncu ja utrafic. polaczenie aparatu z mikroskopem musi byc ruchome (mieszek) no i oczywiscie nie dopuszczac swiatla.

czekam na rezulataty bo mysle ze cos wykombinujesz, a my sie czegos cennego przy okazji dowiemy (:
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości