Podręcznik do fizjologii

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
formica
Posty: 784
Rejestracja: 6 lip 2008, o 00:18

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: formica »

ja mam oba i Tracza i Kontura. I oba są paskudne. Gdy czytam Tracza wydaje mi się, że Konturek jest przy nim genialny, gdy zaglądam do Tracza przeklinam, że danego tematu nie czytam z Kontura i tak w koło.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: a_niap »

Wg mnie najlepszy jest Konturek - ten jednotomowy. Bardzo dobrze sie go czyta, szczególnie nie mając innych podstaw bo jest wszystko fajnie wytłumaczone.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: Medycyna Lwów »

Traczyk jest bezkonkurencyjny do układu krążenia, oddechowego i nerek, czyli tematów z punktu widzenia praktycznego najważniejszych. Reszta ujdzie z jednotomowego Konturka.
karla90
Posty: 96
Rejestracja: 9 maja 2009, o 18:05

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: karla90 »

Dopiero co zaczęłam przygodę z fizjologią. Traczyk niektóre rozdziały ma tak beznadziejnie opisane, bo rozwodzi się nad jakimiś pierdołami, a mam wrażenie że zapomina podkreślić podstawowe informacje. Autonomiczny to w Traczyku kosmos dla mnie. Ale niektóre rozdziały są całkiem fajnie opisane.

Z Konturka raczej rzadko korzystam, bo asystentka jest pokroju tylko Traczyk jest właściwą pozycją".

Czasami zaglądam do Ganonga (jak jestem w czytelni) i bardzo podoba mi się ten podręcznik.
Xoth
Posty: 95
Rejestracja: 30 lip 2008, o 21:18

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: Xoth »

W CM UMK przez wiele lat obowiązywał Traczyk, teraz się to zmieniło - Katedra Fizjologii CM stworzyła nowy podręcznik pod redakcją prof. Małgorzaty Tafil-Klawe i jak łatwo się domyślić, jest on obecnie podręcznikiem obowiązującym w Bydgoszczy.

Podręcznik ten jest momentami zawile i dosyć skomplikowanie napisany, ale jeśli się w niego dobrze wczyta, jest bardzo dobry. Ocena subiektywna oczywiście. Mówię tu na razie o neurofizjologii, bo w tej chwili właśnie kończymy ją przerabiać. Reszta działów na razie nie wiem jak wygląda.

Jeszcze Ganong jest fajnie napisany.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: Mårran »

Traczyk + Konturek jest ok, oczywiście Konturek jednotomowy Oprócz krążenia i nerek, jak napisał Kaamil, w Traczyku wg. mnie dużo lepiej zrobiona jest komórka i potencjały błonowe co wyłazi w sumie przez całą fizjologię.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: Medycyna Lwów »

dla nie potencjały i neurofizjologia najlepiej była opisana w naszym skrypcie - nawet Traczyk nie miał opisanych tych trudnych zagadnień w sposób na tyle szczegółowy, a jednocześnie przystępny. Traczyk do OUN ma b.dużo błędów, ale układ autonomiczny ma zrobiony dobrze - warto się dobrze nauczyć tych wszystkich receptorów, bo potem będzie to na farmakologii.
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: Arnold »

Konturek 5 tomowy mało pisze o receptorach, dlatego receptory uczyłem się z Tracza. W sumie receptory są bardzo ciekawe
artmaj9540
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2009, o 14:47

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: artmaj9540 »

ja zadam troche pytanko z innej beczki. Wiele osób twierdzi, że nie ma dobrego polskiego podręcznika do fizjologii. zdecydowanie lepsze są amerykańskie. Ja pytam więc o opinię na temat następujących pozycji :
-Guyton,
-Costanzo,
-Berne levy,
?
A sam osobiście polecam Colour Atlas Of Physiology A.Despopoulos )
A z tych 3 które wymieniłem ktoś by się wypowiedział z góry dzięki
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: Grzybu123 »

Z Guyton w Łodzi profesor Nowak robi wykłady i generalnie Nam go polecał.
dorcus
Posty: 21
Rejestracja: 10 lip 2007, o 21:41

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: dorcus »

Wybór podręcznika zależy oczywiście od prowadzącego, ale jeżeli chcesz poczytać z różnych źródeł (najlepszych światowych) na ten temat to:

A. Dla studentów medycyny najlepsze anglojęzyczne podręczniki to:
1. Guyton: Textbook of Medical Physiology, 11th Edition
2. Boron, Boulpaep: Medical Physiology, second Edition

B. Dla studentów biologii najlepszymi podręcznikami anglojęzycznym są wg. mnie:
1.Tortora, Derrickson: Principles of Anatomy and Physiology, 12th Edition
2. Marieb, Hoehn: Human Anatomy Physiology, 7th Edition

Przejrzałem wiele podręczników do fizjologii i te uważam za najlepsze bo:
1. Przekazują nowoczesną wiedzę fizjologiczną wystarczającą dla studentów I i II roku studiów
2. Mają znakomite ryciny (Z CAŁĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ: żaden podręcznik polski nie osiągnął poziomu grafiki tych książek)
3. Są napisane z myślą o studencie (wstępy, co musisz umieć, podsumowania, pytania pomocnicze, przypadki kliniczne.)
4. Mają znakomite zaplecze e-learningowe: e-booki, zadania interaktywne, testy, animacje (także 3D), filmy, podcasty.
agnika
Posty: 317
Rejestracja: 26 lip 2008, o 19:02

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: agnika »

A ja mam pytanie takie bardziej przyszlosciowe, u nas na zajeciach kroluje konturek, a ja sie zastanawiam ktora pozycja do fizjologii jest przydatna na dalszych latach studiow, na przedmiotach klinicznych.Co byscie polecali?
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: Podręcznik do fizjologii

Post autor: Arnold »

agnika, w Szczekliku są krótkie powtórki z fizjo, więc chyba to wystarczy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości