biologia 2011

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
swierszczo
Posty: 233
Rejestracja: 12 sty 2010, o 20:27

Re: biologia 2011

Post autor: swierszczo »

Jak myślicie, spadną progi na lekarski?
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: biologia 2011

Post autor: lith »

nie
Awatar użytkownika
Mati_P
Posty: 411
Rejestracja: 17 sie 2009, o 08:25

Re: biologia 2011

Post autor: Mati_P »

dziwne to. bo ja mam w ksiazkach ze w inhibicji niekompetycyjnej inhibitor przylacza sie do centrum aktywnego,a nie do centrum allosterycznego, tak jest przynajmniej w operonie. Niby przeciez operon ma rekomendacje MEN wiec niewiem juz co o tym myslec.
Awatar użytkownika
GABA
Posty: 437
Rejestracja: 31 lip 2010, o 14:03

Re: biologia 2011

Post autor: GABA »

To jest znany błąd z operonu, który był dyskutowany w jednym z tematów, z tego co pamiętam.
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

Re: biologia 2011

Post autor: tom_ek »

nie wiem, ja zrobiłem na podstawie schematu, bo jak robiłem takie zadanie przed maturą rozwiązując test na AM z 2010 roku to tam w kluczu nic nie było wspomniane o miejscu allosterycznym a zadanie było identyczne
dalej oczywiście nurtuje mnie pytanie o to oddychanie, czy było trzeba napisać o tych mięśniach czy tylko wyjaśnić że u ptaków płuca są natleniane przy wdechu i wydechu a u ssaka tylko przy wdechu. no bo w sumie nie było tam miejsca żeby pisać o tym i o tym
i zadanie z PCR, ja napisałem że dzięki temu można wykrywać uszkodzenia dna np mutacje i że w razie wymarcia gatunku można go odtworzyć mając dużo kopii jego dna co o tym myślicie ?
dudzin1992
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2011, o 18:26

Re: biologia 2011

Post autor: dudzin1992 »

Mi też się wydaję że progi nie spadną. Ba, mogą nawet wzrosnąć.
Bo patrząc obiektywnie matura była bardzo prosta
Ja też się uczyłem z operonu i z tą inhibicją też miałem problem.
Ale napisałem że łączy się z miejscem innym niż centrum aktywne i blokuje enzym. ( nie uwzględniłem że zmienia centrum aktywne ) A z tą wentylacją to już sam nie wiem o co chodziło.
Czy trzeba było to dokładnie opisać czy wystarczyło napisać tylko o skurczach i rozkurczach przepony i mieśni międzyżebrowych i ruchach skrzydeł .
I może to zabrzmi dziwnie i paradoksalnie ale uważam że za dużo umiałem. Jak moja wiedza byłaby mniejsza to myślę że więcej by było kombinacji z rysunkami i wiedzą zawartą w arkuszu niż odtwarzania informacji z książek.
I nawet gdy 30 czerwca pójdę po wyniki nie będę rzucał mięsem w panów z CKE bo mam świadomość że błędy są wyłącznie moją zasługą.
Awatar użytkownika
GABA
Posty: 437
Rejestracja: 31 lip 2010, o 14:03

Re: biologia 2011

Post autor: GABA »

Progi wzrosną. Na bank.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: biologia 2011

Post autor: AnnaWP »

W inhibicji niekompetycyjnej inhibitor nie może przyłączać się do centrum aktywnego, bo do centrum aktywnego przyłączy się substrat, a to już by była kompetycyjna.
W niektórych książkach faktycznie nie ma rozróżnianej allosterycznej, więc ja bym to chyba podciągała jedno pod drugie, na miejscu sprawdzającego.

Ale niektóre rzeczy wypadałoby wiedzieć. Jak skrobia. Mój boniu, kiedyś dzieciska wiedziały, jak się robi krochmal, czyli jak się rozpuszcza skrobię. Teraz krochmal wyszedł z użycia, no to nie wiedzą. Podobnie ma kolagen, czyli w życiu praktycznym - galaretka.
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: biologia 2011

Post autor: julia.....:):) »

jeszcze na chemię trzeba czekać . choć mi się wydaję że trochę wzrosną
Stabilo
Posty: 328
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 22:05

Re: biologia 2011

Post autor: Stabilo »

Wszyscy tutaj piszą, że im źle poszło i potracili sporo punktów, że fizyka była trudniejsza, ale progi i tak wzrosną. spoko:D. Wszystko się zgadza, brak sprzeczności:D:D.
Awatar użytkownika
choinka_91
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2009, o 16:20

Re: biologia 2011

Post autor: choinka_91 »

mnie sie wydaje ze progi wzrosna ale nieznacznie gora 4 pkt.
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: biologia 2011

Post autor: julia.....:):) »

Stabilo pisze:Wszyscy tutaj piszą, że im źle poszło i potracili sporo punktów, że fizyka była trudniejsza, ale progi i tak wzrosną. spoko:D. Wszystko się zgadza, brak sprzeczności:D:D.

ale są napewno tacy, którzy napisali zajebiście :
Stabilo
Posty: 328
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 22:05

Re: biologia 2011

Post autor: Stabilo »

julia.:), zawsze są:), ale tutaj mnóstwo osób się wypowiada i raczej większości nie poszło jakoś mega. Zawsze będą tacy, którzy będą mieli 300/300pkt. I chwała im za to:).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości