biologia 2011

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: biologia 2011

Post autor: lith »

Stabilo, czy ja wiem. opinie się sporo różnia od tych z przed roku. W tym wszyscy piszą, że niektóre pytania były głupie, ale ogólnie nie była trudna. A w zeszłym był płacz od samego początku, że dziwna/głupia/trudna. nawet jak by miały spaść to raczej nie więcej niż 1 punkt. chociaz mniej się zdziwię jak delikatnie podskoczą. bo oczywiście mówie o zmianach na poziomie 1-2p
Stabilo
Posty: 328
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 22:05

Re: biologia 2011

Post autor: Stabilo »

lith, no tak, piszą, że nie była trudna, ale porobili głupie błędy, a pytania były niejednoznaczne. Ja też uważam, że tam matura była łatwiejsza od zeszłorocznej, ale nie była aż łatwa jak z 2009 roku. A poza tym fizyka była trudniejsza, bo w tamtym roku był najłatwiejszy arkusz w historii, więc to też będzie miało wpływ. No ja też mam takie zmiany na myśli:D. Raczej nie będzie to skok rzędu 10-20pkt:D.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2011, o 13:07 przez Stabilo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: biologia 2011

Post autor: julia.....:):) »

jeszcze zależy jaka chemia będzie . bo jeśli trudna to tak gdzie są 3 przedmioty to mogą odrobinę spaść
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

Re: biologia 2011

Post autor: tom_ek »

lith widzę źe jesteś dobrze obeznany w temacie matury z bioli możesz mi napisać co o tym myślisz ?: dalej oczywiście nurtuje mnie pytanie o to oddychanie, czy było trzeba napisać o tych mięśniach czy tylko wyjaśnić że u ptaków płuca są natleniane przy wdechu i wydechu a u ssaka tylko przy wdechu. no bo w sumie nie było tam miejsca żeby pisać o tym i o tym
i zadanie z PCR, ja napisałem że dzięki temu można wykrywać uszkodzenia dna np mutacje i że w razie wymarcia gatunku można go odtworzyć mając dużo kopii jego dna
drugi raz poprawiam i znowu tyle wątpliwości masakra widać nie nadaję się do tego
Stabilo
Posty: 328
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 22:05

Re: biologia 2011

Post autor: Stabilo »

tom_ek, nie wiem, czy ktokolwiek się nadaje do myślenia dokładnie w taki sposób, w jaki głosi klucz:D. lith ma rację, progi tylko delikatnie drgną:D (wierzę w to):D
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: biologia 2011

Post autor: lith »

tom_ek, nie wiem, bo tylko CKE to wie, ale sądząc po treści zadania to chodziło im o to jak powietrze przepływa, a nie o żadnych mięśniach. nie wiem skąd te mięśnie niektórzy wytrzasnęli. Pewnie trzeba było napisać coś w stylu że u ptaków dzięki obecności worków powietrznych, które tymczasowo magazynują powietrze i rurkowatej budowie płuc powietrze bogate w tlen jest dostarczane do płuc nieprzerwanie zarówno przy wdechu, jak i przy wydechu. A u ssaków powietrze bogate w tlen jest wprowadzane do płuc tylko przy wdechu.
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: biologia 2011

Post autor: Gitarowa »

nie wiem skąd taka pewność u niektórych osób co do wzrostu progów (zwłaszcza ze jeszcze nie było chemii!). Trudno przewidziec jak poszła matura w skali ogólnopolskiej. To się zobaczy.
David
Posty: 903
Rejestracja: 17 mar 2008, o 22:15

Re: biologia 2011

Post autor: David »

Myślę tak samo .

A jeśli miałbym już obstawiać, to wzrost maksymalnie 1-2p. Tak jak pisze wiele osób- ta matura do trudnych nie należała, ale była znacznie trudniejsza niż w roku 2009.

Co do chemii, to wątpie by ona coś namieszała, bo poziom jej jest praktycznie identyczny co roku.
lykorz
karimata
Posty: 286
Rejestracja: 19 cze 2010, o 15:30

Re: biologia 2011

Post autor: karimata »

David pisze:Co do chemii, to wątpie by ona coś namieszała, bo poziom jej jest praktycznie identyczny co roku.
- pomyślało CKE i gruntownie zmieniło arkusz z chemii

Tak samo co roku jest pokarmowy na biologii, fizyka relatywistyczna&efekt fotoelektryczny na podstawowej fizie, i tak dalej i tak dalej.

Kolejny błąd dzisiaj - na rozszerzonej geografii. Polecam najpierw przejrzeć arkusz z chemii i błędów szukać, a dopiero potem robić zadania podobał mi się bardzo komentarz jakiejś dziewczyny na którymś forum myślałam że to oni mają mnie egzaminować a nie ja ich
Awatar użytkownika
ruda_slask
Posty: 495
Rejestracja: 16 lut 2011, o 13:16

Re: biologia 2011

Post autor: ruda_slask »

słyszeliście o błędach w arkuszu z geo?
aligatorek
Posty: 23
Rejestracja: 12 maja 2011, o 13:46

Re: biologia 2011

Post autor: aligatorek »

wg mnie czynnik ograniczający to ph gleby, bo gdyby była to konkurencja to obydwa gatunki rosłyby kiepsko na glebie zasadowej i tak samo obydwa kiepsko na kwasowej, a skoro na glebie o określonym odczynie jeden gatunek eliminował drugi, a na innym odczynie ten drugi eliminował pierwszy to znaczy że każdy miał zakres tolerancji szeroki ale przesunięty bardziej w kierunku jakiegoś ph, jeden zasadowego a drugi kwasowego. Ja tak to zrozumiałam ale cke zapewne nas wszystkich zaskoczy miał ktoś wpisane ph? jak wy to rozkminiliście?
Awatar użytkownika
GABA
Posty: 437
Rejestracja: 31 lip 2010, o 14:03

Re: biologia 2011

Post autor: GABA »

Gdyby to było pH, to nie rosłyby dobrze na obu gatunkach gleb. Przecież oba mają szeroki zakres tolerancji na pH.
wooojt1
Posty: 355
Rejestracja: 12 mar 2009, o 09:59

Re: biologia 2011

Post autor: wooojt1 »

Ja uważam, że konkurencja. Oba gatunki rozwijały się prawidłowo na obu glebach. Czynnikiem naruszającym układa stała się obecność drugiego gatunku. Więc ewidentnie konkurencja.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 19 gości