biologia 2011

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
aligatorek
Posty: 23
Rejestracja: 12 maja 2011, o 13:46

Re: biologia 2011

Post autor: aligatorek »

GABA pisze:Gdyby to było pH, to nie rosłyby dobrze na obu gatunkach gleb. Przecież oba mają szeroki zakres tolerancji na pH.

No nie wiem by może masz rację, w każdym razie mi się wydaje że jeden z gatunków ma zakres tolerancji przesunięty w kierunku zasadowego a drugi kwasowego. Przynajmniej ja się spotkałam z takim zadaniem ale nie upieram się. Ale jak to wytłumaczy że na danym ph jedna wypierała drugą przytullę a na innym na odwrót? To jest kłopot wyjaśni jeśli czynnikiem jest konkurencja.
Awatar użytkownika
GABA
Posty: 437
Rejestracja: 31 lip 2010, o 14:03

Re: biologia 2011

Post autor: GABA »

Jeśli czynnikiem byłoby pH, to zaprzeczeniem tego byłoby drugie zadanie, w którym piszemy, że mają szeroki zakres. Poza tym we wstępie nie bez powodu podkreślono, że są czynniki biotyczne i abiotyczne.
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

Re: biologia 2011

Post autor: tom_ek »

ja też mam jak Ty pH gleby pomyślałem że konkurencja to od razu się rzuca na oczy i pewnie będzie ph i wpisałem że to ph na edulandii i onecie też jes ph ale gdyby się tak zastanowić to rzeczywiście powiina być to konkurencja jako czynnik biotyczny
Awatar użytkownika
ruda_slask
Posty: 495
Rejestracja: 16 lut 2011, o 13:16

Re: biologia 2011

Post autor: ruda_slask »

"a) Na podstawie tekstu podaj czynnik ograniczający, który spowodował zawężenie nisz ekologicznych dwóch gatunków przytulii uprawianych na wspólnym stanowisku.

Odpowiedź: odczyn gleby

To jest nielogiczne.
Skoro oba mają szeroki zakres tolerancji na odczyn gleby to jak jej pH mogło zawęzić ich nisze ekologiczne?
Awatar użytkownika
GABA
Posty: 437
Rejestracja: 31 lip 2010, o 14:03

Re: biologia 2011

Post autor: GABA »

Konkurencja i tyle.
aligatorek
Posty: 23
Rejestracja: 12 maja 2011, o 13:46

Re: biologia 2011

Post autor: aligatorek »

tom_ek pisze:ja też mam jak Ty pH gleby pomyślałem że konkurencja to od razu się rzuca na oczy i pewnie będzie ph i wpisałem że to ph na edulandii i onecie też jes ph ale gdyby się tak zastanowić to rzeczywiście powiina być to konkurencja jako czynnik biotyczny

być może ale przecież abiotyczny też można było podać, a konkurencją nie da się wytłumaczyć ze jeden gatunek wypierał drugi na odczynie zasadowym a na kwasowym na odwrót, gdyby to była konkurencja to obydwa by nie rosły na tym i na tym, chyba że mi ktoś poda na to argument no nic pozostało czekać na klucz
Awatar użytkownika
ruda_slask
Posty: 495
Rejestracja: 16 lut 2011, o 13:16

Re: biologia 2011

Post autor: ruda_slask »

Jeden był silniejszy na kwasowym i wypierał ten, który lepiej radził sobie w środowisku zasadowym. Czyli jak nic konkurencja.

Nie zdziwiłabym się, gdyby trzeba było podać oba czynniki.


Ale podobne zadanie było kiedyś z hodowlą pantofelków czy czegoś tam. W osobnych zbiorniczkach rozwijały się dobrze, a w jednym ze sobą konkurowały.
aligatorek
Posty: 23
Rejestracja: 12 maja 2011, o 13:46

Re: biologia 2011

Post autor: aligatorek »

no to może dałoby się rozgryźć i zobaczymy kto ma rację ale to z wentylacją płuc było dwuznaczne i moim zdaniem powinni uznawać obie odpowiedzi i z przepływem powietrza i z mięśniami, tak samo jak w przypadku zdania o mechanizmach obronnych
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: biologia 2011

Post autor: lith »

Konkurencja
Z resztą tu ładnie rozpisane jest:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Czynniki_biotyczne

pH samo w sobie nie ograniczało tych gatunków. dopiero w wyniku konkurencji doszło do zawężenia nisz ekologicznych, gdzie kryterium stało się pH gleby.
Awatar użytkownika
ruda_slask
Posty: 495
Rejestracja: 16 lut 2011, o 13:16

Re: biologia 2011

Post autor: ruda_slask »

mówiłam już, że Cię kocham?
Awatar użytkownika
Sorbinian potasu
Posty: 52
Rejestracja: 21 sie 2010, o 16:42

Re: biologia 2011

Post autor: Sorbinian potasu »

Parę słów ode mnie. W tym roku poprawiałam maturę. Myślę, że była bardziej normalna niż w tamtym roku choć i tak była specyficzna. Matury z dawnych lat były bardziej na wiedzę, zeszłoroczny i tegoroczny arkusz pokazał coś innego. Być może przez parę lat pozostanie taka forma na czytanie i wyciąganie wniosków z obrazka". I nikt z Nas tego nie zmieni. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że wiele zależy od szczęścia czy tez dyspozycji dnia. Pamiętam jak w tamtym roku wielu forumowiczów lamentowało, że dostaną 50-60 % (bo tyle sobie wyliczyli z odpowiedzi z internetu) a 30 czerwca pojawiły się komentarze typu mam 80 %, nie spodziewałam się tego, jest super!". Drodzy forumowicze, pozostaje nam jedynie czekać na wyniki i mieć dobrą nadzieję, że wszystko będzie OK i każdy dostanie się na wymarzone studia. Myślę, że dalsze rozbrajanie odpowiedzi do zadań i tak już nic nie zmieni. Bóg raczy wiedzieć co będzie zamieszczone w kluczu ( i pewnie nie jeden z nas będzie w wielkim szoku po opublikowaniu klucza CKE).
Teraz życzę powodzenia na chemii i pozostałych Waszych egzaminach

Pzdr!
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: biologia 2011

Post autor: Stalowy »

Zadanie z pH i roślinkami było bardzo dobrym zadaniem maturalnym moim zdaniem. Zgoła proste, wymagało zarówno wiedzy jak i pomyślunku - te 2 elementy powinny występować nierozłącznie w każdym zadaniu na maturze - tymczasem najczęściej jest tak, że są osobno ^^

Odp.: konkurencja
Wyjaśnienie: Lith.

Co do porównania jednego oddychania z drugim, pisałem o tym w innym temacie - ja odniósłbym się do rurkowatej budowy płuc oraz podwójnego oddychania u ptaków - żadne mięśnie nie nasunęły mi się na myśl. Poza tym dali na takie rozpisywanie się za dużo miejsca, natomiast matura ma najczęściej taką formę, że za każde zdanie cykamy 1 pkt. Tutaj tymczasem musielibyśmy pisać 4 argumenty - a za zadanie są tylko 2 pkt. Lipa.

Co do przewidywanych progów - Stalowy obstawia 1-2 punkty, bo rocznik matury 2009 z anormalnie wysokimi punktami został zjedzony przez maturę 2010 i matura 2011 ma mniejszą konkurencję wśród starszaków.

Pozdrawiam.
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

Re: biologia 2011

Post autor: tom_ek »

czyli zadanie z roślinkami jest już rozkminione i nie ma co do tego wątpliwości Jak sobie sprawdzam te odpowiedzi i arkusz to mam coraz więcej wątpliwości co do każdego zadania a funkcją plemnika jest zapłodnienie komórki jajowej czy przekazanie połowy materiału genetycznego ? czy to jest to samo ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości