Hemoglobina a pH środowiska

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Milejdi
Posty: 105
Rejestracja: 10 gru 2010, o 21:48

Hemoglobina a pH środowiska

Post autor: Milejdi »

Generalnie, sprawa jest następująca: w pewnej cegiełce, zwanej Biologią Villego, wyczytałam, co następujące:

"CO2 reaguje z woda, tworząc kwas węglowy H2CO3, zatem wzrost stężenia CO2 wzmaga kwasowość krwi. Zdolność hemoglobiny do łączenia się z tlenem zmniejsza się w miarę wzrostu kwasowości krwi a więc ilość CO2 reguluje częściowo łączenie się hemoglobiny z tlenem."

a następnie.

"Kwas węglowy jest zobojętniany przez jony sodu lub potasu uwolnionego e trakcie przemiany oksyhemoglobiny w hemoglobinę.Oksyhemoglobina jest bardziej kwaśna niż hemoglobina i podczas rozpadu oksyhemoglobiny do hemoglobiny i tlenu uwalnia się pewna ilość jonów sodu i potasu."

czyli tak.im więcej CO2, tym bardziej kwaśne środowisko.Im bardziej kwaśne środowisko, tym mniejsza zdolność hemoglobiny do łączenia się z tlenem(a więc, powstawania oksyhemoglobiny).Więc jakim cudem oksyhemoglobina jest bardziej kwaśna niż hemoglobiną?Nie powinno być na odwrót.?
jaro10
Posty: 18
Rejestracja: 15 lut 2011, o 09:43

Re: Hemoglobina a pH środowiska

Post autor: jaro10 »

Na Twoje pytanie, wyraźnie postawione, nie odpowiem, ale skoro nikt do tej pory Ci nie odpowiedział to spróbuję coś napisać, ogarnąc tekst.
Jak jest stosunkowo kwasne srodowisko to tlen jest przenoszony do komorek ciala (w postaci kwasniejszej - oksyhemoglobiny) .prawdopodobnie wpływa to na aktywniejsze oddawanie CO2 ale. nie wiem. kiedy tlen jest oddawany komorkom cząsteczka rozpada się uwalniając też sod, potas i przyjmuję formę mniej kwasną - hemoglobinę. Krew w związku z tym jest mniej kwaśna i może sprawniej wiązać kolejne porcje tlenu w płucach.

Nie wiem ile jest w tym prawdy, tyle udało mi się wywnioskować na tą chwilę.
Awatar użytkownika
Milejdi
Posty: 105
Rejestracja: 10 gru 2010, o 21:48

Re: Hemoglobina a pH środowiska

Post autor: Milejdi »

Hm.może coś mi świta w głowie.przemyślę przez weekend.

Dziękuję :*
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości