[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
zamber66
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2011, o 22:15

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: zamber66 »

A czy można kupić takiego biolara w normalnym sklepie internetowym? A postanowiłem, że na mikroskop przeznaczę ok. 1000, ponieważ i tak nie za bardzo mam robić co z tymi pieniędzmi, moim zdaniem więc lepiej zainwestować w coś porządnego.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

nie mozna i nie daj sie na nabrac na nowe PZO gdzie sa sprzedawane chinskie mikroskopy pod tą samą nazwą i marka. stary biolar PZO nie jest juz produkowany i mozna go dostac wylacznie na rynku wtornym, lub w starym pzo na wyprzedazy, ale tam - nawet jezeli maja je jeszcze na skladzie - na pewno nie bedzie kosztowal 1000 zl tylko znacznie wiecej. np. ceny obiektywow plan pzo na wyprzedazy u nich to np 300zl za 5x, 400 za 10x itd, 1000 za 100x, plus vat oczywiscie.
zamber66
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2011, o 22:15

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: zamber66 »

A co sądzicie o wyrobach innych firm? Według was jaka jest najlepsza?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

obecnie wszelki nowy sprzet (w tym przedziale cenowym) to jest chinszczyzna pod roznymi markami. wszystkie te bressery, delty, opteki, nowe pzo - jeden pies.

w ciemno bralbym stare PZO (biolar, studar) lub jakiegos zeissa. tylko ze wiecej akcesoriow masz do PZO.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Pickul »

Oczywiście, że jest. Wielka czwórka: Olympus, Nikon, Zeiss, Leica.
Ale tu kasa jest zawrotna.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

Pickul pisze:Ale tu kasa jest zawrotna.
i to nawet na rynku wtornym i oczywiscie nie na allegro. tak ze koledze zostaje stare, naprawde dobre, PZO, albo stary zeiss. chyba co moglismy to zesmy powiedzieli (:
zamber66
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2011, o 22:15

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: zamber66 »

Także jeszcze raz dziękuję. Pomogliście mi bardzo. Nie pozostaje Mi nic innego jak tylko czekać na mamonę ze stypendium.
zamber66
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2011, o 22:15

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: zamber66 »

Mam jeszcze jedno pytanie. Jakie akcesoria zakupić do mikroskopu i co sądzicie o tym?
mikroskop-delta-optical-genetic-pro-bino
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: yezhee »

Witam,

Mikroskop jest tylko narzędziem.

Kupując dobre pióro nie oznacza automatycznie, że od razy zostaniesz najlepszym pisarzem.

Mikroskopy z serii Delta Optical Genetic Pro mają niezłą optykę, możliwość rozbudowy o inne techniki.
Prawdopodobnie najlepsza relacja ceny do parametrów i funkcji.
Można np. oglądać tzw. żywą krew w ciemnym polu wykorzystując olejowy kondensor do ciemnego pola oraz obiektyw 100x do ciemnego pola z ruchomą przysłoną. Zestaw ten będzie droższy od mikroskopu ale jak ktoś ma taka potrzebę to czemu nie?
Chcesz w dodatnim kontraście oglądać - proszę bardzo.
Oczywiście można mieć zastrzeżenia że nie ma przysłony polowej, ale takową można samemu zrobić wycinając w folii kółko o odpowiedniej tzn. trochę większej niż pole widzenia dla danego obiektywu. I położyć centralnie na soczewce oświetlacza - w w ten sposób ograniczymy światło pasożytnicze.

Oczywiście mając mikroskopy z obiektywami lepszymi obraz będzie lepszy. Ale czy wychwycisz różnicę? Czy wpłynie to na wynik pracy?

Pasteur i Koch pracowali na gorszych mikroskopach a mieli wyniki.
Tak więc nie przesadzajmy z kupowaniem tylko produktów renomowanych marek.

Jeśli masz trochę więcej kasy, to możesz sobie kupić:

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-delta-optical-evolution-300,d1575.html
1.jpg
Tylko pytanie - w jakim celu?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

jeszcze nie widzialem zeby Jerzy na tym forum doradzal inne mikroskopy niz delta a produktow z tej samej polki jakosciowo/cenowej nie brakuje bo roznia sie tylko nazwami.

najwieksze mozliwosci cena/rozbudowa ma bezdyskusyjnie stary biolar PZO (nie widzialem chinczyka z DIC), co zreszta wszyscy dlugo aktywni tu uzytkownicy potwierdzili. w teorii i praktyce.

jesli glownym celem pracy z mikroskopem sa zdjecia to jakosc sprzetu ma niestety ogromne znaczenie.
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: yezhee »

Witam,
To prawda. Co dobrze znam, to mogę polecać.
Oczywiście w ciemno polecałbym również wielką czwórkę.
I to pewnie wolałbym mikroskopy badawcze , dobrane indywidualnie (tzn. każdy moduł dopasowany do moich potrzeb).
Ale w życiu liczy się rozsądek. I jeśli mam określoną kwotę, to należy dążyć do najlepszego wyboru ( cel - kwota - parametry).
A wracając do mikroskopów - polecam książkę Pluty Mikroskopia Optyczna.
Zgadzam się, że jeśli chcę robić zdjęcia np. na konkurs zdjęć mikroskopowych Nikona to dobrze mieć planapochromaty lub po prostu więcej widzieć (jeżeli wiem co, gdzie i jak).
Zgadzam się również, że stare mikroskopy PZO były całkiem przyzwoite.
Natomiast co do DIC z Chin, to są w niektórych mikroskopach metalograficznych.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

Ale w życiu liczy się rozsądek. I jeśli mam określoną kwotę, to należy dążyć do najlepszego wyboru ( cel - kwota - parametry).
i tu zaczyna sie wlasnie zabawa. bo w przypadku nieco bardziej zaawansowanego hobby - jesli wziac pod uwage rynek wtorny - to zaczynaja sie dylematy. jak porownam kwote jaka wydalem kilka lat temu na nowego chinskiego motica z planachromatami i glowica tri, do tego co mialbym dzis za te same pieniadze na rynku wtornym to za kazdym razem musze sobie usiasc. wiec tu (po wymagajacym czasu stwierdzenieu ze zabawa mi sie nie znudzila) powiedzenie co tanie to drogie znalazlo zastosowanie, tj on wcale nie byl taki tani jak na chinczyka. ceny sprzetu z wielkiej czworki na ebayu nie sa az tak przerazajace - np obiektywy planapo zeiss/nikon mozna dostac w granicach 800-1000zl. okulary, kondensory - znacznie taniej.

jakosc zdjec w konkursach small world czy bioscapes jest bez najlepszego sprzetu raczej nieosiagalna. set upy czolowych zawodnikow tylko to potwierdzaja.
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: yezhee »

Witam ponownie,
Jeżeli ktoś ma tylko 80 zł, 300 czy 1000zł lub trochę więcej to należy go zniechęcać?
Czy odwrotnie - jeśli wiem jakie są ograniczenia sprzętu i co mogę na nim pokazać - pokazuję i zachęcam do zgłębiania tajemnicy?
Dla jednych może te 1000zł to akurat maksimum, dlaczego ich zniechęcać? Może to jest akurat miesięczne wynagrodzenie?
Jeżeli ktoś w danym momencie się czymś interesuje, to akurat tu i teraz powinienem na miarę swoich możliwości zrobić maksimum, aby swoje zainteresowania pogłębiać, gdyż za pół roku, za rok czy dwa bez sprzętu zainteresowanie po prostu zniknie.

Problem chyba leży też gdzie indziej.
Nie bardzo potrafimy wyciągnąć maksimum ze sprzętu.
Brak dostatecznej wiedzy co i w jaki sposób możemy obejrzeć nawet na najprostszych mikroskopach.
Polecam książki ( co prawda w j. angielskim) XIX wieczne lub z początku XX wieku dotyczące mikroskopii.
W google book należy wpisać microscocope lub podobne wyrazy z pełnym widokiem i możemy sobie takie książki bezpłatnie ściagnąć na komputer lub czytać bezpośrednio ze strony.
Dla przykładu:

Kod: Zaznacz cały

books.google.pl/books?id=ufYZ2uLZXJcC&printsec=frontcover&dq=microscope&hl=pl&ei=y-bjTdicPIOMswa1uMz_BQ&sa=X&oi=book_result&ct=book-preview-link&resnum=1&sqi=2&ved=0CDgQuwUwAA#v=onepage&q&f=false
A jak ktoś już wejdzie na wyższy szczebel to znajdzie super sprzęt w pracy lub po prostu będzie inwestować w drogie hobby.

A więc zachęcajmy
a nie zniechęcajmy

Proponuję właśnie odwrotnie - pokazywać interesujące zdjęcia i opisywać metody zdobywania preparatów i metody obserwacji na jak najgorszym sprzęcie. To jest sztuka!

Proszę sobie przypomnieć prace Antoniego van Leeuwenhoeka.

Kod: Zaznacz cały

books.google.pl/books?id=SfIKAAAAIAAJ&printsec=frontcover&dq=leeuwenhoek&hl=pl&ei=JenjTbz5GITEsgatnNGQBg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCwQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false
Angielski co prawda trochę dziwny, ale przeczytać można.

A po polsku:
pewnie do kupienia na allegro Technika mikroskopowa Bagińskiego (choć przyznam się szczerze, że jeszcze nie czytałem) i może na początek współcześnie wydana i dostępna w internecie: Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej".Tę ostatnią proponuję kupować wszystkim, którzy chcą zacząć swoją przygodę z mikroskopem.
I jeszcze wydana w tym roku na UJ Podstawy technik mikroskopowych Litwina i Gajdy (też jeszcze nie zdążyłem przeczytać).
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości