Matura 2011 z chemii

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
rafaelek17
Posty: 141
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 00:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: rafaelek17 »

Mechanizm addycji wody do alkenów:
Hefcio2012
Posty: 7
Rejestracja: 2 sie 2010, o 19:54

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Hefcio2012 »

Hej, mam takie jedno pytanie. Nie wiem do końca dlaczego tak zrobiłam, ale w tym zadaniu z tym słynnym NH2- zapomniałam napisać tego minusa nad NH2. W zwiążku z tym myślicie że mi to zaliczą?
karimata
Posty: 286
Rejestracja: 19 cze 2010, o 15:30

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: karimata »

Hefcio2012 pisze:Hej, mam takie jedno pytanie. Nie wiem do końca dlaczego tak zrobiłam, ale w tym zadaniu z tym słynnym NH2- zapomniałam napisać tego minusa nad NH2. W zwiążku z tym myślicie że mi to zaliczą?
Obstawiam, że nie, wyszłoby że azot jest II-wartościowy w tym związku i ogólnie ma być jon

rafaelek17 odzierasz mnie ze złudzeń
rafaelek17
Posty: 141
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 00:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: rafaelek17 »

nie chce Cie martwić, ale wątpie. Jak ja pisałem maturę
i pojechałem sobie sprawdzić arkusz, to mi obcięli za brak ( -) przy OH
greg145
Posty: 30
Rejestracja: 13 maja 2011, o 17:40

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: greg145 »

teraz wszystko jasne, dzieki.
zastanawia mnie tylko skad mozna bylo wykminic taki mechanizm na poziomie szkoly sredniej.
matura2011r
Posty: 27
Rejestracja: 19 maja 2011, o 16:22

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: matura2011r »

Atom tlenu w cząsteczce wody ma oktet i nie ma innych niezapełnionych podpowłok (np. d, gdyż jest w drugim okresie), zatem nie może przyjąć elektronów, co wyklucza charakter elektrofilowy tej cząsteczki w jakiejkolwiek reakcji. Ma natomiast wolne pary elektronowe, zatem cząsteczka wody we wszystkich ewentualnych reakcjach musi być nukleofilem. Pozostaje do rozwiązania problem definicji reagenta. Jest to różnie definiowane. Jedni określają reagentami tylko takie substancje, które ulegają przemianie chemicznej w trakcie reakcji, są substancjami przejściowymi lub produktami reakcji. Inni twierdzą, że reagentami są wszystkie substancje biorące udział w reakcji chemicznej, nawet katalizatory i rozpuszczalnik. W tym drugim przypadku kation wodorowy pochodzący z kwasu siarkowego może być traktowany jako reagent nieorganiczny. Gdyby autor tego pytania z CKE miał więcej oleju w głowie, to zapytałby wprost, jaki charakter (elektrofilowy czy nukleofilowy) ma woda (alternatywnie - kation wodorowy) w tej reakcji. Wszak chemia jest nauką ścisłą a nie ezoteryczną. Chemia nie jest analizą wiersza na zasadzie, co autor miał na myśli". Jeżeli ktoś będzie się odwoływał od nieuznania odpowiedzi dla tego zadania, to może napisać, że wybrał proton jako elektrofil (lub wodę jako nukleofil). Każda odpowiedź jest dobra przy przyjęciu szerokiej definicji reagenta.
Hefcio2012
Posty: 7
Rejestracja: 2 sie 2010, o 19:54

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Hefcio2012 »

Cholercia szkoda tego punktu przez taką pierdołe, zwłaszcza że się zastanawiałam czy wpisać ten minus czy nie. Nie wiem czemu tego nie zrobiłam. No nic, dzieki:)
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Grace »

Ciekawa jestem, jak tegoroczna matura wpłynie na szkolnictwo Ja np. będąc nauczycielem doznałabym chyba dezorientacji lekkiej i rzuciła pracę Bo po co uczyć, skoro na maturze jest wszystko na opak i trzeba wykorzystywać tylko informacje zawarte w tekstach nad zadaniami, ewentualnie jeśli tego tekstu brak, to wiedzę zaczerpniętą z wieczornego podczytywania McMurryego do poduchy.
Hefcio2012
Posty: 7
Rejestracja: 2 sie 2010, o 19:54

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Hefcio2012 »

A co z tym słynnym zadaniem z izomerią cis-trans? Rozrysował w ogóle ktos te nieszczęsne wiązania węgiel wodór? Ja w swej głupocie dowaliłam tam wzór półstrukturalny. Idzie się załamać tą maturą.
rafaelek17
Posty: 141
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 00:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: rafaelek17 »

matura2011r

Nie zgadzam się. Kwas w tej reakcji nie jest reagentem, jest katalizatorem Katalizator to nie reagent.

Nie chcę byc tutaj adwokatem CKE, z tym zadanie ewidentnie przegięli, ja takie zagadnienia to przerabiam aktualnie na 2 roku studiów chemicznych na organice
Hefcio2012
Posty: 7
Rejestracja: 2 sie 2010, o 19:54

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Hefcio2012 »

Ja nie wiem co się dzieje w tym kraju. Powinno być tak że z każdą reformą powinno być lepiej. No właśnie powinno. UI nas niestety co reforma to gorzej. Teraz nie ważne czy się uczysz, czy nie bo matura nie sprawdza twojej wiedzy tylko to czy masz szczęście czy nie. Trafi mi się na pewno kretyn egzaminator co sam pewnie matury nie ma i co sie bedzie trzymac klucza jak jakiejs wyroczni i koniec swiata bedzie jutro. F*CKE
Awatar użytkownika
ruda_slask
Posty: 495
Rejestracja: 16 lut 2011, o 13:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: ruda_slask »

Hefcio2012 pisze:A co z tym słynnym zadaniem z izomerią cis-trans? Rozrysował w ogóle ktos te nieszczęsne wiązania węgiel wodór? Ja w swej głupocie dowaliłam tam wzór półstrukturalny. Idzie się załamać tą maturą.

kurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.wa
też zrobiłam półstrukturalny.
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Grace »

Hefcio2012 pisze:A co z tym słynnym zadaniem z izomerią cis-trans? Rozrysował w ogóle ktos te nieszczęsne wiązania węgiel wodór? Ja w swej głupocie dowaliłam tam wzór półstrukturalny. Idzie się załamać tą maturą.
Kolejny punkt do tyłu. Super.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości