Matura 2011 z chemii

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
matura2011r
Posty: 27
Rejestracja: 19 maja 2011, o 16:22

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: matura2011r »

Nie zgadzam się. Kwas w tej reakcji nie jest reagentem, jest katalizatorem Katalizator to nie reagent.
Nie chcę byc tutaj adwokatem CKE, z tym zadanie ewidentnie przegięli, ja takie zagadnienia to przerabiam aktualnie na 2 roku studiów chemicznych na organice
Czy fakt studiowania na 2 roku jest wystarczającym argumentem do udowodnienia tezy przeciwnej?
Hefcio2012
Posty: 7
Rejestracja: 2 sie 2010, o 19:54

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Hefcio2012 »

Ja się zastanawiam czy któś to kurna w ogole rozrysował? Może jak 99% populacji o tym zapomniała to się nad nami zlitują? Taa w co ja kurna wierze.
rafaelek17
Posty: 141
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 00:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: rafaelek17 »

matura2011r pisze:
Nie zgadzam się. Kwas w tej reakcji nie jest reagentem, jest katalizatorem Katalizator to nie reagent.
Nie chcę byc tutaj adwokatem CKE, z tym zadanie ewidentnie przegięli, ja takie zagadnienia to przerabiam aktualnie na 2 roku studiów chemicznych na organice
Czy fakt studiowania na 2 roku jest wystarczającym argumentem do udowodnienia tezy przeciwnej?
Nie skąd. Mówię tylko jak jest Mam znów skanować, żeby Ci udowodnić, że katalizator to nie reagent? a skoro w poleceniu jest wskazać charakter reagenta, to jednoznacznie chodziło o wodę.
Peace!
matura2011r
Posty: 27
Rejestracja: 19 maja 2011, o 16:22

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: matura2011r »

Tutaj dyskutujemy i podajemy merytoryczne argumenty. Proszę o jakieś rozsądne uzasadnienie, że nie nie każda substancja chemiczna znajdująca się w układzie, w którym ma miejsce reakcja chemiczna, jest reagentem.
gercio

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: gercio »

Mnie uczono w liceum tak na chłopski rozum, że katalizatorem może być substancja, która w trakcie reakcji jest odzyskiwana także zgadzam się z rafaelek17.
rafaelek17
Posty: 141
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 00:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: rafaelek17 »

Rozsądne uzasadnienie mówisz. Reakcja addycji wody do alkenów katalizowana jest kwasem.Katalizator nie jest reagentem,reagentem jest woda. Reakcja kwasu z alkenem daje produkt pośredni- karbokation, ale kwas odtwarza się na końcu w niezmienionej postaci.
Przystępujesz do matury rozszerzonej z chemii nie wiedząc takich podstaw, że katalizator to nie reagent? Specjalnie zeskanowałem Wam te strony Mcmurrego żeby rozwiać wątpliwości, ale jak widać, niektórzy chyba woleliby żyć w świecie złudzeń, że a nuż woda jest w tej reakcji elektrofilem
Mest
Posty: 25
Rejestracja: 12 maja 2011, o 11:10

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Mest »

ruda_slask pisze:
Hefcio2012 pisze:A co z tym słynnym zadaniem z izomerią cis-trans? Rozrysował w ogóle ktos te nieszczęsne wiązania węgiel wodór? Ja w swej głupocie dowaliłam tam wzór półstrukturalny. Idzie się załamać tą maturą.

kurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.wa
też zrobiłam półstrukturalny.
Mi się wydaje, że to jest ok i wystarczy jak widać że jeden jest cis, drugi trans.
Oczywiście możliwe, że schematy oceniania ewoluują tak jak matura i będzie za to 0 pkt.
Awatar użytkownika
vuze
Posty: 831
Rejestracja: 13 lip 2008, o 16:01

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: vuze »

ruda_slask pisze:
Hefcio2012 pisze:A co z tym słynnym zadaniem z izomerią cis-trans? Rozrysował w ogóle ktos te nieszczęsne wiązania węgiel wodór? Ja w swej głupocie dowaliłam tam wzór półstrukturalny. Idzie się załamać tą maturą.

kurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.wa
też zrobiłam półstrukturalny.
hahahaha też narysowałam półstrukturalny :D:D
greg145
Posty: 30
Rejestracja: 13 maja 2011, o 17:40

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: greg145 »

nie no w tym momencie chyba kazdy, kto napisal, ze woda jest czynnikiem elektrofilowym powinien sie wyzbyc watpliwosci, osobiscie myslalem, ze mechanizm tej reakcji jest troche inny, ale zapewne w mcmurrym dobrze to opisali, tylko ciekawe dlaczego w rozaku i w pazdrze zle ^^
Tam pisza, ze realnie reakcja zachodzi tak, ze na poczatku proton przylacza sie do alkenu tworzac karbokation, ktory reaguje z HSO4- i powstaje wodorosiarczan(VI) etylu, a pozniej pod wplywem wody hydrolizowany jest do etanolu i H2SO4, wiec to mnie zmylilo, a wystarczylo pomyslec, ze woda ma przy atomie tlenu 2 wolne pary el. i musi byc nukleofilem -,-.
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Grace »

Moim zdaniem mogą uznawać te alkeny, o ile jest rozrysowane strukturalnie wiązanie podwójne, bo to ono jest tutaj kluczowe zeby pokazać na czym polega róznica między związkami.

rafaelek17, wydaje mi się, ze matura2011r.jest juz dawno po swojej maturze z chemii
matura2011r
Posty: 27
Rejestracja: 19 maja 2011, o 16:22

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: matura2011r »

Rozsądne uzasadnienie mówisz. Reakcja addycji wody do alkenów katalizowana jest kwasem.Katalizator nie jest reagentem,reagentem jest woda. Reakcja kwasu z alkenem daje produkt pośredni- karbokation, ale kwas odtwarza się na końcu w niezmienionej postaci.
Przystępujesz do matury rozszerzonej z chemii nie wiedząc takich podstaw, że katalizator to nie reagent? Specjalnie zeskanowałem Wam te strony Mcmurrego żeby rozwiać wątpliwości, ale jak widać, niektórzy chyba woleliby żyć w świecie złudzeń, że a nuż woda jest w tej reakcji elektrofilem
To jest odpowiedż typu nie, bo nie". Przy okazji dodałeś sentencję o życiu w świecie złudzeń. To nie jest merytoryczne. Czy ma znaczenie, że kwas się odtwarza? Czy ma znaczenie, że katalizator po zakończeniu reakcji jest w stanie wyjściowym? Przeczytaj uważnie, co napisałem wcześniej. Proton w reakcji addycji cząsteczki wody do alkenu (podobnie jak katalizatory w reakcjach innego typu) bierze w niej udział, a więc reaguje. Dlatego dla wielu chemików rozszerzona definicja reagenta obejmująca wszystkie substancje w układzie jest bardziej adekwatna, niż zawężająca tylko do substancji ulegających przemianie. Czy masz może taką wiedzę, że proton, który przyłączył się do wiązania podwójnego w pierwszym etapie addycji odtworzy się w postaci kwasu. Może poczytaj sobie ze zrozumieniem o mechanizmach reakcji i dowiesz się, że ten przyłączony proton pozostaje w cząsteczce utworzonego alkoholu. Protonem, który wraca do układu, jest proton z cząsteczki wody, która przyłącza się do alkenu. 2 rok studiów chemicznych to wystarczająco mało", aby jeszcze żyć w świecie złudzeń.
meadow
Posty: 80
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 16:50

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: meadow »

Moim zdaniem mogą uznawać te alkeny, o ile jest rozrysowane strukturalnie wiązanie podwójne, bo to ono jest tutaj kluczowe zeby pokazać na czym polega róznica między związkami.


Oby ! to by było logiczne ale może lepiej się nie łudzić. CKE, jak widać, nie zawsze postępuje logicznie
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: york »

ja mam strukturalnie, nawet to podkreśliłam w polecieniu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości