Matura 2011 z chemii

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
TripleTrouble
Posty: 41
Rejestracja: 21 lis 2010, o 22:07

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: TripleTrouble »

poda mi ktos linka do odp
rafaelek17
Posty: 141
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 00:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: rafaelek17 »

Dobrze, ale sam przyznaj jak kłopotliwe jest oceniane w tym przypadku czy kwas jest tam katalizatorem, czy reagentem. Mnie całe życie uczono, że katalizator nie jest reagentem.
Odpowiedz sobie na pytanie czy naprawdę uważasz, że autorowi pytania chodziło tam o reagent jako kwas? Dla mnie jest to ewidentne pytanie autora o tym jakim czynnikiem jest w tej reakcji właściwy reagent jakim jest niewątpliwie woda. A Ty trochę poszukałeś zbyt głębokiego dna w tym pytaniu

W każdym razie po raz kolejny podkreślę, pytanie zupełnie nie na poziomie matury, ja nie pamiętam, żeby mechanizmy reakcji były w wymaganiach maturalnych nawet na poziomie rozszerzonym
rafaelek17
Posty: 141
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 00:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: rafaelek17 »

Co do rozrysowywań wiązań to sądzę, że powinni uznawać. Jak dobrze pamiętam 2 lata temu były uznawane różne formy rozrysowania wiązań
cmujlekarski
Posty: 11
Rejestracja: 2 lip 2009, o 13:34

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: cmujlekarski »

monis1992 pisze:
D0KT0REK pisze: dlatego napisałem, że czasu było za mało jak na tyle zadań tak rozbudowanych.
Ale nie martwcie się, przecież progi będą odpowiednio niższe.
A tam gdzie jest jeszcze fizyka to już w ogóle, bo też w tym roku CKE zrobiła niespodzianki

nie bedą niższe bo maturzyści z ubiegłych lat pozajmują miejsca i progi będą jakie były
i bardzo dobrze! nareszcie wyrówna się ten durny przelicznik mat pod/fiz roz 1:1!
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Grace »

Mnie całe życie uczono, że katalizator nie jest reagentem.
Mnie całe zycie uczono, ze amoniak nie jest kwasem B, ale jak widać człowiek uczy się przez całe zycie Napisałam w sprawie dwuznaczności tego zadania z elektro- i nukleofilami do cke, jestem ciekawa, czy i co mi odpiszą.
rafaelek17
Posty: 141
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 00:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: rafaelek17 »

Grace pisze:
Mnie całe życie uczono, że katalizator nie jest reagentem.
Mnie całe zycie uczono, ze amoniak nie jest kwasem B, ale jak widać człowiek uczy się przez całe zycie Napisałam w sprawie dwuznaczności tego zadania z elektro- i nukleofilami do cke, jestem ciekawa, czy i co mi odpiszą.
Jak Ci odpiszą to napisz koniecznie jakie mają zdanie
Heh, na poziomie liceum uczą różnych uproszczeń, a potem się człowiek dowiaduje, że czasem jest zupełnie inaczej
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: maninblack »

rafaelek17 pisze:
Grace pisze:
Mnie całe życie uczono, że katalizator nie jest reagentem.
Mnie całe zycie uczono, ze amoniak nie jest kwasem B, ale jak widać człowiek uczy się przez całe zycie Napisałam w sprawie dwuznaczności tego zadania z elektro- i nukleofilami do cke, jestem ciekawa, czy i co mi odpiszą.
Jak Ci odpiszą to napisz koniecznie jakie mają zdanie
Heh, na poziomie liceum uczą różnych uproszczeń, a potem się człowiek dowiaduje, że czasem jest zupełnie inaczej
Dokładnie, albo takich zagadnień się w ogóle nie omawia.
karimata
Posty: 286
Rejestracja: 19 cze 2010, o 15:30

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: karimata »

Ja głupi czytam wasze posty i radość że mam dobrze rozrysowane te wiązania i dopiero teraz sobie uświadomiłem że no przecież tez mam półstrukturalnie ale wiązanie podwójne wyraźnie jest i myśle że wystarczy że będzie widać że to właśnie TA izomeria i uznają
matura2011r
Posty: 27
Rejestracja: 19 maja 2011, o 16:22

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: matura2011r »

Odpowiedz sobie na pytanie czy naprawdę uważasz, że autorowi pytania chodziło tam o reagent jako kwas?
Mówiąc szczerze, nie wiem o co chodziło autorowi pytania i zbytnio tym się nie zajmuję. Chemia jest nauką ścisłą, a nie ezoteryką. Jeżeli interesują Cię życie wewnętrzne i przeżycia autorów z CKE, to zapytaj ich bezpośrednio. Pani z CKE z adresem e-mail lucyna.[at].edu.pl bardzo chętnie, jak mniemam, odpowie Ci na to pytanie.
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: Grace »

Jak Ci odpiszą to napisz koniecznie jakie mają zdanie
Heh, na poziomie liceum uczą różnych uproszczeń, a potem się człowiek dowiaduje, że czasem jest zupełnie inaczej
Na pewno dam znać, jeśli odpiszą. A jeśli nie, to mam przynajmniej nadzieję, ze ta informacja dotrze do egzaminatorów. Albo dzięki takim głosom z naszej strony ludzie odpowiedzialni za te pytania odpowiedzą za swoje niecne czyny
Co do uproszczeń licealnych, to coś o nich wiem (biologia w liceum jest prosta jak budowa cepa.)
rafaelek17
Posty: 141
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 00:16

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: rafaelek17 »

matura2011r pisze:
Odpowiedz sobie na pytanie czy naprawdę uważasz, że autorowi pytania chodziło tam o reagent jako kwas?
Mówiąc szczerze, nie wiem o co chodziło autorowi pytania i zbytnio tym się nie zajmuję. Chemia jest nauką ścisłą, a nie ezoteryką. Jeżeli interesują Cię życie wewnętrzne i przeżycia autorów z CKE, to zapytaj ich bezpośrednio. Pani z CKE z adresem e-mail lucyna.[at].edu.pl bardzo chętnie, jak mniemam, odpowie Ci na to pytanie.
Daruj sobię tą ironię i wrzuć na luz
greg145
Posty: 30
Rejestracja: 13 maja 2011, o 17:40

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: greg145 »

narysowaliscie 2 razy czasteczke kwasu but-2-enowego bez wyraznej roznicy w cis i trans? nie wiem czy to przejdzie.
meadow
Posty: 80
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 16:50

Re: Matura 2011 z chemii

Post autor: meadow »

greg145 pisze:narysowaliscie 2 razy czasteczke kwasu but-2-enowego bez wyraznej roznicy w cis i trans? nie wiem czy to przejdzie.
przecież żeby ukazać różnicę w cis - trans nie trzeba robić strukturalnego, półstrukturalny wystarczy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości