pytanie o chimery

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Morenica
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42

pytanie o chimery

Post autor: Morenica »

co to są: chimera organizmalna i chimera komórkowa?
jakie ich przykłady można podać?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: pytanie o chimery

Post autor: Savok »

Wydaje mi sie, ze powstal lekki szumm nformacyjny. Osobiscie nie slyszalem pojecia chimera organizmalna i nie jestem w stanie znalezc czegos takiego.
Prawdopodobnie chodzilo o CHIMERĘ i MOZAIKĘ.
Chimera - jest to organizm, którego część komórek pochodzi z jednego organizmu, a część z drugiego. Np. mysz, której w czasie rozwoju embrionalnego na etapie blastocysty do wewnętrznej jamy blastocysty wprowadzono komórki macierzyste od innej myszy, zazwyczaj o innym umaszczeniu futra. W ten sposób otrzymuje się mysz w paski, kropki lub inne ciekawe kolory. Jest to standardowa metoda otrzymywania myszy transgenicznych (wprowadzone komórki są modyfikowane). To by bylo chimera organizmalna.

Mozaika - organizm, którego komórki różnią się między sobą genetycznie, ale pochodzą od tego samego organizmu. Mozaiką jest każda kobieta, ponieważ jeden z chromosomów X jest inaktywowany. Ponieważ inaktywacja przebiega losowo, połowa komórek ma inaktywowany jeden X, a druga połowa - drugi chromosom X. To by była chimera komórkowa.
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: pytanie o chimery

Post autor: Sil »

Widzę, że studiujemy w jednym mieście ten sam kierunek
Nie mam przy sobie materiałów z morfologii roślin ( ), więc nie mogę nigdzie zajrzeć, żeby potwierdzić informacje, ale powiem, co wiem, pamiętam i co mi się wydaje

Chimera organizmalna, to organizmy, które weszły ze sobą w tak ścisły kontakt, że nie mogą już istnieć niezależnie (definicja naprędce przeze mnie sklecona, więc podchodziłbym do niej z pewnym dystansem). Chimerą organizmalną są na przykład porosty (nie jestem pewien, czy zestaw termity+protisty+bakterie też, ale chyba tak).

Chimera komórkowa, to bardzo ścisłe połączenie kilku komórek. Komórka eukariotyczna, powstała na drodze seryjnej endosymbiozy, to jedyny przykład, jaki przychodzi mi do głowy.

Dla pewności radzę zajrzeć do rozdziału napisanego przez naszą panią profesor.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości