co to za chrząszcz?

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
kilka0
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2011, o 17:11

co to za chrząszcz?

Post autor: kilka0 »

Witam. Od jakiegoś miesiąca spotykam w pokoju małe czarne chrząszcze. najczęściej są na podłodze, ale zdarzyło mi się znajdować je na łóżku. Początkowo było ich mało, 2-5 w tygodniu. jednak w ostatnim czasie ich ilość się zwiększyła. Teraz jest ich ok.5 dziennie. Mieszkam w pokoju z zeberkami australijskimi, są to małe egzotyczne ptaszki (mam ich 10) do tego mam psa. Niedawno zrobiłam ogólnie sprzątanie czyli odsunełam łóżko oraz klatki i posprzątałam, umyłam podłogę domestosem(takie generalne sprzątanie robie raz w miesiącu,a tak to co tydzien zamiatam i myję podłogę płynem). Żadnych larw ani wylinek. Bardzo proszę o pomoc co to za chrząszczyki ponieważ obawiam się czy są one bezpieczne dla ludzi, ale i zwierząt. Proszę również o rady jak się go pozbyć. Pozdrawiam!
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Jak pozbyć się "niechcianych" owadów z domu ?

Post autor: WojtekB »

Zdjęcia trochę nie wyraźne, według mnie może to być szubak dwukropek (Attagenus pellio) lub szubak Smornova (Attagenus smirnovi). Pełno o nim w innych tematach więc warto je przejrzeć (chociażby ten: jak się pozbyć (owady w domu)?).

PS: pióra i sierść wchodzą w jadłospis tych chrząszczy.
kilka0
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2011, o 17:11

Re: co to za chrząszcz? proszę o pomoc

Post autor: kilka0 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Proszę tylko o odpowiedź na bardzo ważne dla mnie pytanie.czy jest on szkodliwy dla ludzi lub zwierząt?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: co to za chrząszcz? proszę o pomoc

Post autor: WojtekB »

kilka0 pisze:Bardzo dziękuję za odpowiedź. Proszę tylko o odpowiedź na bardzo ważne dla mnie pytanie.czy jest on szkodliwy dla ludzi lub zwierząt?
Czytałem kiedyś o tym, że mogą być przyczyną reakcji alergicznych, a tak poza tym innych zagrożeń nie znam, więc ciężko tu mi cokolwiek poradzić. Na pewno są to uciążliwe owady, więc zawczasu trzeba zlokalizować ich źródło pochodzenia i je wytępić. Jeżeli nie było do tej pory larw może okazać się, że skądś przylatują, ale mało to prawdopodobne.
kilka0
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2011, o 17:11

Re: co to za chrząszcz? proszę o pomoc

Post autor: kilka0 »

a jeszcze zastanawiałam się czy nie ciagnie ich do roślin cytrusowych. Wychodowałam sobie cytryne i grejpfruta i ostatnio zauważyłam ze bardzo duzo ich w podstawce tych roslinek. Patrząc na to, że znajduje je tylko w ptasim pokoju to gdzie mogą być larwy? jedzenie od ptaków sprawdziłam.zresztą trzymam w szczelnym pojemniku plastikowym. Kurcze no.
A jak wyglądaja larwy? Bo niestety nie potrafie znaleźć w google.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] co to za chrząszcz?

Post autor: WojtekB »

Pewnie ciągnie je do wilgoci lub chcą się schować. Jeżeli gdzieś znajdą w szczelinie pióra ptaków to im starczy do jedzenia.
kilka0
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2011, o 17:11

Re: co to za chrząszcz? proszę o pomoc

Post autor: kilka0 »

Ok. dziękuję bardzo za wszystkie informacje, bardzo mi pomogły. Okazuje się teraz że widziałam takie larwy, ale dawno(rok temu, podczas malowania. Były za szafą w takiej stercie kurzu-siersci.). No nic, czeka mnie odsuwanie mebli i czyszczenie wszystkiego domestosem.mam nadzieję, że pomoże. Pozdrawiam i gratuluję wiedzy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości