Foliówki na cenzurowanym

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
aksamitna
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2007, o 19:10

Foliówki na cenzurowanym

Post autor: aksamitna »

mialam w ostatnim semestrze na studiach bardzo ciekawy przedmiot - filozofia ekologiczna. te zajecia naprawde daly mi duzo do myslenia. m.in. zaczelam sie zastanawiac jak mozna zmienic zycie codzienne ludzi, by bylo bardziej ekologiczne. bo tylko zmiany w sposobie zycia i myslenia najzwyklejszych ludzi maja sens cos zdzialac na szeroka skale. uzerajac sie w moim malym m2 z woreczkami foliowymi, ktorymi kazdy z nas zapewne jest obdazany w kazdym sklepie, gdzie kupi chocby waciki, wpadlam na pewien pomysl. doszly jeszcze do tego wyrzuty sumienia przy kazdym wyjsciu z takiego sklepu, bo przeciez taki jeden woreczek bedzie sie rozkladal ponad 100 lat, twardziej przezyje mnie. pomyslalam sobie, ze przeciez te okropne woreczki (trudno o nich powiedziec, ze sa szczegolnie estetyczne) sa wlasciwie wymyslem ostatnich lat. jeszcze tak niedawno ludzie chodzili na zakupy z materialowymi torbami lub koszykami. w mniejszych miasteczkach nadal jest to nierzadki widok. i pomyslalam sobie, gdyby wcielic w zycie medialna akcje zachecajaca do chodzenia na zakupy z torbami. nie najzwyklejszymi torbami, ale duzymi materialowy,o torbami zaprojektowanymi specjalnie do celow zakupowych przez znanych projektantow mody, np. Arkadiusa, Eve Minge. Zeby takie torby mialy jakis sens, musza kosztowac oczywiscie niewiele. Mysle, ze atrakcyjna torba na zakupy zaprojektowana przez slawe spokojnie moze konkurowac z foliowymi reklamowkami i ma szanse zmniejszyc liczbewiecznie rozkladajacych sie torebek. co sadzicie o tym pomysle? moze macie jakies ciekawsze?
Awatar użytkownika
Twincast
Posty: 151
Rejestracja: 9 mar 2006, o 19:40

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: Twincast »

U mnie w szkole przeprowadzają taką akcję i sprzedają materiałowe torby na zakupy. Jedna kosztuje 7 zł, owszem to niemały wydatek, ale torbę można używać wielokrotnie.
Wielu ludzi dało się do tego przekonać. Myślę, że przeprowadzenie takiej akcji na większą skalę ma sens. Chociaż trudno przewidzieć, czy to wyeliminuje plastikowe torby, których jest tak wiele.
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: naanahanae »

w moim mieście w lidlu można kupic takie torby przy kasie

[ Dodano: Wto Lut 13, 2007 22:01 ]
poza tym można by zrobic taką akcję jak kupić materiałowe torbyna szmatach albo zrobić samemu z materiaów kupionych ma szmatach i np rozdawać przy wejściu do jakiegoś wielkegio sklepu
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: Iwus »

Ostatnio napotkałam się na ustawę odnosząco się do odpadów opakowaniowych,a w szczególności jednorazowych reklamówek,nakłada ona na dystrybutorów ich odzysk w przeciwnym razie muszą oni naliczać sobie(sami !) karę.bardzo trudno jest monitorować reklamówki np z reala i podać ile % uległo recyklingowi dlatego duże sieci wolą naliczać sobie opłaty.

Ja wprowadziłam małą wojną jednorazówkom,zawsze mam przy sobie torbę bawełnianą.Niestety jak na razie należe do mniejszości i nawet nie udało mi się przekaonać do tego mojej mamy.
Nawet nie wieci ile razy trzeba w sklepie powtarzać ,że nie chce torby zanim ekspedientka zrezygnuje.
Eklerka
Posty: 173
Rejestracja: 6 cze 2006, o 18:25

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: Eklerka »

aksamitna pisze:jeszcze tak niedawno ludzie chodzili na zakupy z materialowymi torbami lub koszykami
moja mama niedawno zainwestowala w taki koszyczek:D
aksamitna
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2007, o 19:10

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: aksamitna »

moim marzeniem (pewnie niezbyt realnym) byloby wywalczenie ustawy o ograniczeniu liczby takich reklamowek. tam gdzie sie da, zastapic je papierowymi torebkami z papieru wtórnie odzyskiwanego (np. na pieczywo, slyszalam, ze nawet wedliny lepiej sie zachowuja w papierowych opakowaniach), tam gdzie sa one niezbedne (wlasciwie gdzie?) mozna zostawic. reklamowki dawane przy zakupach wyeliminowalabym calkowicie. co stoi na przeszkodzie, zeby przy kasach byly sprzedawane materialowe torby na wieksze zakupy lub male papierowe na drobne lżejsze zakupy. jestem ciekawa czy realne jest wprowadzenie takiego zarzadzenia.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: Iwus »

aksamitna pisze: co stoi na przeszkodzie, zeby przy kasach byly sprzedawane materialowe torby na wieksze zakupy lub male papierowe na drobne lżejsze zakupy
A dlaczego nie miały by być rozdawane za darmo tak jak jednorazówki.W momencie kiedy mamy dom wyboru tą darmową i tą za którą musimy zapłacić wybieramy darmową.
Powinni pobierać opłatę za każdą jednorazówkę Przecież ich wytworzenie kosztuje
aksamitna
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2007, o 19:10

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: aksamitna »

badz co badz, wykonanie materialowej torby jest raczej drozsze od jednorazowki, ale. masz racje - za jednorazowki powinny byc pobierane oplaty, nawet wyzsze niz koszty produkcji i dystrybucji lacznie, owa nadwyzka moglaby byc przeznaczona przeciez na finansowanie ochrony srodowiska i. np. czesciowo finansowac produkcje toreb materialowych ale najlepiej oczywiscie gdyby w ogole nie bylo foliowych jednorazowek
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: tin »

Ostatnio oglądąłem ciekawy program o opakowaniach. Najlepszym wyjściem okazały sie kartony, które najłatwiej powtórnie przetworzyć-ale tu pojawia się problem segragacji śmieci.
Ciekawy pomysł zaproponowała takrze jedna z firm amerykańskich która polastikowe opakowania zastapiła podobnymi ale produkowanymi z kukurydzy przy pomocy bakterii. Łatwo sie one rozkładaja, ale i tu jest problem. Aby się rozłożyły muszą lezeć w kompoście w odpowiedniej temperaturze(60st. o ile pamietam). Taka tempeature utrzymuja nbakterie rozkładajace te opakowania ale na pocżatek trzeba ja podnieśc.
Więc największym problemem jest tu segregacja smieci i przyzwyczajenia ludzi. Jak zauważyli przdmówcy łatwiej wziąc jednorazową torbę niż kupić materiałową. Trzeba od dziecka walczyc o ekologie i tym powinien się zająć Roman a nie kolejnym programem ) tolerancji.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: Iwus »

tin pisze: Aby się rozłożyły muszą lezeć w kompoście w odpowiedniej temperaturze(60st. o ile pamietam).
temperatury 60% nie da się osiągnąć nawet w biostabilizatorze(faza wstępna procesu kompostowania),chyba żeby dodać odpadów organicznych ok 50%.U nas to raczej niemożliwe w naszych warunkach klimatycznych.
Jeszcze o kartonowych opakowaniach,tak ale takie bez wysciólki srebrnej(czyli kartony na mleko i napoje) takie to już do recyklingu się nie nadają


O edukację ekologiczną powinien zadbać Minister Środowiska i jego departament,ale jak widać nie spieszy im się.
mesene
Posty: 72
Rejestracja: 16 sty 2007, o 17:17

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: mesene »

arti pisze:a to ze fabryki toreb plastikowych powstają dzieje sie z naszego powodu bo to my te torby kupujemy
.albo sa nam one wciskane.
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: Ewita »

mesene pisze:albo sa nam one wciskane
Zgadzam się. Gdybym miała w sklepie do wyboru między papierową torbą, a plastikową wybrałabym papierową.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: plastikowe opakowania jednorazowe-pomysl wyeliminowania

Post autor: arti »

tak. tylko musimy pamiętać ze na każda torbę zabrana przez nas jest produkowana kolejna lub dwie na jej miejsce
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość