Pojęcia

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Pojęcia

Post autor: hepi93 »

Czym różni się amonoliza od aminolizy? Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
monis1992
Posty: 272
Rejestracja: 23 maja 2010, o 13:25

Re: Pojęcia

Post autor: monis1992 »

Amonoliza, wprowadzenie grupy aminowej (-NH2) do cząsteczki związku chemicznego pod działaniem amoniaku
Aminoliza – przekształcenie estrów w amidy. Estry reagują z amoniakiem i aminami , dając jako produkt reakcji amidy
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Pojęcia

Post autor: hepi93 »

monis1992 pisze:Amonoliza, wprowadzenie grupy aminowej (-NH2) do cząsteczki związku chemicznego pod działaniem amoniaku
Może ktoś podać jakiś przykład tej amonolizy, bo sam już nie wiem. Nie znam takiej reakcji, gdzie będę działał amoniakiem i wprowadzę grupę -NH2. Znam na przykład reakcję:
CH3COOH + NH3 CH3COONH4
lub inną:
CH3CH2Cl + NH3 CH3CH2NH3Cl
działam jeszcze zasadą sodową i dopiero wtedy mam związek z grupą -NH2
CH3CH2NH3Cl + NaOH CH3CH2NH2 + NaCl + H2O


monis1992 pisze:Aminoliza – przekształcenie estrów w amidy. Estry reagują z amoniakiem i aminami , dając jako produkt reakcji amidy
czyli aminoliza to na przykład reakcja:
CH3COOCH3 + NH3 CH3CONH2 + CH3OH ?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Pojęcia

Post autor: DMchemik »

Amonoliza nie oznacza tylko powstawania amin, ale także przektałcenie cząsteczki organicznej w reakcji z amoniakiem, np. tzw. utleniająca amonoliza propylenu:

2CH2=CH-CH3 + 2NH3 + 3O2 === 2CH2=CH-CN + 6H2O
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości