Zapach i smak zastrzyku

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
meroque
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2011, o 19:16

Zapach i smak zastrzyku

Post autor: meroque »

Dlaczego jeśli wprowadza się jakąś substancję do krwioobiegu to czuć jej zapach i smak? Jak dawano mi winkrystynę to kiedy ją wstrzykiwano to było czuć silny zapach i smak jakby kwiatowy. Kiedy podawano osocze to również czuć było w nosie i gębie taki zapach jakby plastiku.
Krew i też dziwnie pachnie i smakuje.

Miałem wiele zastrzyków ale tylko te dawały takie wrażenia. Why?
ногомас

Re: Zapach i smak zastrzyku

Post autor: ногомас »

Zapach i smak? Pierwsze słyszę, ja tam przy zastrzykach pamiętam jedynie ostry zapach szpitala", ale mnie dotyczyły jedynie te podstawowe zastrzyki.

Być może dana substancja, która jest alkaloidem powoduje chwilową zmianę odbioru bodźców, tak jak niektóre psychodeliki
Chyba, że czułeś to tylko w momencie wstrzykiwania, może po prostu zapach strzykawki, może perfumy?

a zapach i smak krwi jest związany z substancjami, które się w niej znajdują.
meroque
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2011, o 19:16

Re: Zapach i smak zastrzyku

Post autor: meroque »

Pięlęgniarki polecały każdemu dzieciakowi ssanie miętówek podczas podawania winkrystyny właśnie z powodu silnego i mdłego zapachu tej substancji. Zapach i smak pojawiał się w momencie podawania zatrzyku i zanikał chwilę po zastrzyku.
a zapach i smak krwi jest związany z substancjami, które się w niej znajdują.
Więc dlaczego swojej krwi i osocza nie czuję? Chyba, że mówisz o jakichś sztucznych substancjach dodanych do tego.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zapach i smak zastrzyku

Post autor: AnnaWP »

Zapach krwi i osocza czujesz być może, ale czujesz go nieprzerwanie i tak samo silnie od życia płodowego, więc mózg zignorował taki zapach. Jeśli czujesz zapach przez dłuższy czas, to przestajesz go czuć.
No i nie wiem, czy tak naprawdę zapach krwi czuć, bo to dość słaba woń, może czujemy tylko silniejsze, wyraziste zapachy?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Zapach i smak zastrzyku

Post autor: Jakusz »

Czy na prawdę czujemy zapach i smak krwi stale? Nie wydaje mi się. Chyba nie często mamy kontakt z dużą ilością krwi, a bodźce smakowo zapachowe chyba od wewnątrz do nerwów czuciowych trafić nie mogą. Z resztą, choć to dość makabryczny przykład, dość łatwo odczuć węchem krew, gdy mamy krwotok z nosa. Zazwyczaj takie zapachu nie czujemy.

Smak krwi to jeszcze intensywniejsze doznanie, typowo metaliczny posmak, nie da się pomylić z niczym innym i nie sądzę, aby doświadczało się tego codziennie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zapach i smak zastrzyku

Post autor: AnnaWP »

Pisałam to w kontekście przenikania zapachu przez błony naczyń włosowatych.
Krew ma swoisty zapach, który czujemy wąchając ją bezpośrednio", jednak jestem dość mocno przekonana, że przez błony naczyń włosowatych może przeniknąć jedynie część takiego natężenia zapachu, o ile dany zapach w ogóle może przenikać przez błony (ja wcale nie wiem, czy tak jest w istocie i nie wiem, czy ktokolwiek wskazał związek (lub związki) chemiczny odpowiedzialny za zapach krwi, a co dopiero mówić o jego charakterystyce.

Jednak NAWET gdyby przenikał i gdybyśmy go czuli, to nasz układ nerwowy po jakimś czasie wyeliminował by wrażenie odczuwania, więc przestalibyśmy go odczuwać. Odczuwamy zapach przez jakiś czas, o czym wiemy z doświadczeń dnia codziennego, np. zapach perfum zwykle blednie z czasem i niekiedy nieświadomi, że jednak pachniemy, dokładamy go bez potrzeby. Podobnie zapachy pomieszczeń, zwykle nie czujemy zapachu własnego domu, jednak wchodząc z dworu przez chwilkę go odczuwamy.

W tym kontekście pisałam poprzedni post.

Dodam - przynajmniej ja odczuwam zapach krwi, o czym miałam okazję się przekonać sprzątając plamę krwi po przykrym, ale w gruncie rzeczy niegroźnym krwotoku mojej mamy. Może nie każdy to odczuwa, są ponoć w kwestii odczuwania pewnych smaków i zapachów duże różnice genetyczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości