przygotowanie 2011

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

[at], poszukaj na stronie Olimpiady, na pewno tam pisze.

Co do mnie, to zrobię tak: Pójdę do biblioteki i pożyczę jakieś książki do liceum. Przerobię, i przed olimpiadą zobaczę, czy w ogóle wiem coś z tego, czy nie. Zobaczę etap wstępny z poprzednich lat. Jak będzie dobrze szło, to wezmę udział, jeśli nie - to poczekam, na drugi rok. Wtedy na pewno lepiej pójdzie. Ojjj, będzie dużo nauki.
Flavis
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 18:43

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Flavis »

Nie wiem jak u was, ale nam już dali zadania wstępne w szkole.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

Flavis pisze:Nie wiem jak u was, ale nam już dali zadania wstępne w szkole.
Czekaj, czekaj. Zadania wstępne? Arnold mówił, że to będzie 1 listopada w mieście wojewódzkim. A te zadania wstępne to takie etap 0"? To te zadania robi się samemu w domu? Czy jak? I jak osoby, które dopiero idą do liceum mają wziąść udział, skoro nie mają jeszcze zadań? Na necie gdzieś są? Może ktoś pomóc?
Awatar użytkownika
Eus
Posty: 9
Rejestracja: 6 cze 2010, o 19:54

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Eus »

Girion, spokojnie, folder wstępny pojawia się zawsze na stronie internetowej OCh niedługo pewnie wstawią.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

Eus pisze:Girion, spokojnie, folder wstępny pojawia się zawsze na stronie internetowej OCh niedługo pewnie wstawią.
Cześć Eus. Widzę, że jesteś obeznany w temacie. Mam kilka pytań. Jeśli się pojawią, to kiedy konkretnie? I jak mamy je robić? W domu? Czyli można korzystać z książek, internetu itp.? I jak już rozwiążę te zadania, to mam czekać do początku roku szkolnego, i co potem? Mam powiedzieć o tym nauczycielce? Czy wysłać te zadania do komitetu okręgowego? Tam był termin pod koniec października na stronie internetowej. Jeśli się pojawią, to napiszecie temat o olimpiadzie na forum? A, i jeśli ( bo jeszcze nic nie robiłem w kierunku przygotowania ) jest ktoś zupełnie zielony, to od czego ma zacząć?
Od tego: A. Bielański, “Podstawy chemii nieorganicznej”, PWN, Warszawa 2002, lub 2005 ?
A potem: R.T. Morrison, R.N. Boyd Chemia organiczna", PWN Warszawa 1985 ?
I coś jeszcze do etapu wstępnego?
Bo jeśli w domu można robić, to nie trzeba kuć na pamięć, tylko wykorzystać to, co jest w książkach
Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Eus
Posty: 9
Rejestracja: 6 cze 2010, o 19:54

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Eus »

Girion pisze:Jeśli się pojawią, to kiedy konkretnie?
Trudno powiedzieć kiedy- w zeszłym roku były chyba jakoś pod koniec czerwca, więc w tym pewnie też.
Girion pisze:JI jak mamy je robić? W domu? Czyli można korzystać z książek, internetu itp.? I jak już rozwiążę te zadania, to mam czekać do początku roku szkolnego, i co potem? Mam powiedzieć o tym nauczycielce? Czy wysłać te zadania do komitetu okręgowego? Tam był termin pod koniec października na stronie internetowej.
Tak, możesz korzystać z czego chcesz. Teoretycznie zadania powinien sprawdzić nauczyciel i zdecydować o tym czy je wysłać. Praktycznie – możesz wysłać sam, grunt żeby na zgłoszeniu była pieczątka szkoły. Zadań wstępnych i tak nikt w komitetach okręgowych nie sprawdza (chyba) – no, w każdym razie raczej nie zdarzyło się jeszcze, żeby ktoś odpadł na wstępnym etapie. Wysyła się je jakoś po wakacjach, tak jak napisałeś termin jest zazwyczaj do końca października – ogólnie nie ma sensu się spieszyć.
Girion pisze:Bo jeśli w domu można robić, to nie trzeba kuć na pamięć, tylko wykorzystać to, co jest w książkach
Ogólnie chemia to nauka stanowczo bardziej związana z rozumieniem niż kuciem.
Girion pisze:A, i jeśli ( bo jeszcze nic nie robiłem w kierunku przygotowania ) jest ktoś zupełnie zielony, to od czego ma zacząć?
Od tego: A. Bielański, “Podstawy chemii nieorganicznej”, PWN, Warszawa 2002, lub 2005 ?
A potem: R.T. Morrison, R.N. Boyd Chemia organiczna", PWN Warszawa 1985 ?
Nie wiem co dla Ciebie znaczy „zupełnie zielony”. Masz przerobiony program liceum? Jak nie, to polecam nie babrać się w podręcznikach licealnych, tylko wziąć się za „Chemię Ogólną” Atkinsa – daje według mnie solidne podstawy. Potem organa – Boyd albo McMurry, obydwie te książki są dobre, nieważne którą wybierzesz. Do organy warto się moim zdaniem przyłożyć – sporo punktów można sobie nią nabić. Co do Bielańskiego – ja za nim nie przepadam, głównie korzystam z drugiego tomu. Ogólnie poprzeglądaj internet, różne fora, bo temat literatury do OCh był poruszany wielokrotnie i raczej nic odkrywczego się już napisać nie da. -)
I jak najwcześniej zacznij myśleć o części laboratoryjnej – naprawdę przykro jest potem bardzo przyzwoicie napisać teorię i całkowicie skopać laba.

Ogólnie, to radziłabym po prostu na razie zacząć się uczyć, a zadaniami wstępnymi itp. przejmować się dopiero za jakiś czas.
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Arnold »

Popieram Chemia Ogólna Atkinsa to bardzo dobry podręcznik na początek. Fakt są pewne braki, ale to w licealnych idzie doczytać. Do fizycznej warto też machnąć Atkinsa. No i wzory podstawowe z bioorgany najlepiej na blachę. Zawsze się na nich przejechałem, bo często wiedziałem o jakie chodzi ale nie znałem wzoru. Jak już wspominałem na 1 etap ogólnie książki z LO wystarczą i trochę wprawy w zadaniach. Skołujcie sobie Kisielewa do fizycznej (taka była rada jak chodziłem do pałacu)
Awatar użytkownika
elkon
Posty: 81
Rejestracja: 15 lis 2010, o 20:47

Re: przygotowanie 2011

Post autor: elkon »

Flavis pisze:Nie wiem jak u was, ale nam już dali zadania wstępne w szkole.
a mógłbyś je udostępnić w internecie? bo na stronie Ol-Chemu pewnie będą dopiero za tydzień, półtora
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

A więc, ma ktoś e-booka Chemia ogólna Atkinsa, bo nie było w bibliotece.
Proszę o pomoc.
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: przygotowanie 2011

Post autor: maszynkadomiesa »

Czy wśród osób posiadających zadania wstępne znalazłby się ktoś, kto może przynajmniej napisać jak tematycznie zapowiada się kolejna olimpiada?
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

Podłączam się do prośby kolegi powyżej.

Obecnie, mogę posiadać tę literaturę:
Chemia ogólna / Andrzej Górski. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1964.
Chemia ogólna / Jerzy Kaczyński, Andrzej Czaplicki. - Wyd. 2 przerobione. - Warszawa : Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1974.
Chemia ogólna i nieorganiczna : podręcznik chemii nieorganicznej dla studiów uniwersyteckich / Adam Bielański. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970.
Chemia ogólna i nieorganiczna / Adam Bielański. - Wyd. 8. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1982.
Chemia ogólna i nieorganiczna / Tadeusz Drapała. - Wyd. 3. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975.
Chemia ogólna nieorganiczna / Stanisław Prebendowski. - Warszawa : Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1961.
Chemia ogólna, nieorganiczna i organiczna / Stanisław Kopacz, Jacek Lubczak. - Rzeszów : Politechnika Rzeszowska, 1994.
Chemia ogólna. Cz. 1 / Lech Pajdowski. - Wyd. 7. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1985.
Chemia ogólna. Cz. 2 / Lech Pajdowski. - Wyd. 7. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1985.

Która z tych książek się przyda na początek? Bo tylko te są aktualnie w bibliotece.
gladzio
Posty: 29
Rejestracja: 26 cze 2011, o 10:09

Re: przygotowanie 2011

Post autor: gladzio »

Ahh.znalem ten bol nie wiedzy na temat zadan wstepnym, wiec sie zarejstrowalem, aby Wam go zabrac. d

Po pierwsze radze co jakis czas zagladac na forum Olchemu.
Gdybyscie zajrzeli tam, to na forum jest podany link do skanow zadan wstepnych

Jesli chcecie ogolnei tematyke:

Zadanei 1 - typowe pH i inne bajery z rownowagami w roztworach wodnych.
Zadanie 2 - Zwiazki glinu
3 - Rownowagi reakcj iw stanei gazowym - typowe z tytulu + elementy termodynamiki - rok temu jej nei bylo to teraz mysle zrobia z tego baze na fizyczna
4- A4,A5,A6 to organa - A4 to krotkei zadania typu podaj wzor na cos, odpwoiedz cos z uzasadnieiem
A5- Zadanie typu z benzenu i czegos otrzymaj paracetamol
A6 - cykloheksen - reakcje z nim
A7 EDTA, Ca,Mg, twardosc wody, mydlo to najlepiej definiuje to zadanie.

Widze, po zeszłorocznych zadaniach, ze z I etapu wzieli z pirytem motyw i z 2 etapu EDTA

[at]
Z tego korzystam tylko z Bielanskiego. Wystarczy na pewno na 1 etap z nieorgany. Reszty nie znam, ale brakuej podstawy czyli organiki jakiejs.
Zdziwilem sie w zadanich wstepnych, bo uzywam i Boyda i McMurry i pojawila sie reakcja z cykloheksenem ktora byla opisana tylko (z tego co pamietam) w podreczniku Boyda. Chodzi mi tutaj o efekt nadtlenkow w addycji do C=C

Wracajac do tematu moze jeszcze Pajdowskiego.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

Ok, czyli kolejność książek
1. Podręczniki do LO PR 1, 2, 3.
2. A. Bielański - Chemia ogólna i nieorganiczna.
3. Boyd, Morrison - Chemia organiczna ( skądś wykombinuję )
-

Połowę podręcznika do liceum przerobiłem w 4 h, więc jest chyba ok.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości