Sposób poruszania się psa domowego

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Mrowa
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2007, o 19:27

Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: Mrowa »

Dostałem zadanie żeby zaobserwować sposób poruszania się psa domowego. Mam napisać temat, materiały, przebieg, wyniki, wniosek i jego interpretację. Tylko jak to można napisać Przecież nie napiszę chybapies porusza się na czterech łapach, stawiając jedną za drugą, bo tak mu się chce"?
Czekam na pomysły na przeprowadzenie obserwacji, z góry dzięki.
Swoją drogą, ciekawe forum
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: malwka »

jest pare sposobów poruszania się psa domowego Chód określa się na podstawie specyficznego rytmu i odgłosu kroków.
Na wystawach ocenia się nie tylko wygląd ale również sposób poruszania zwierząt, Sposób, w jaki psy poszczególnych ras są prowadzone wokół ringu jest różny, tak samo jak chód. Niektóre z większych odmian obiegają ring inne przechadzają się statecznie.

Wyróżnia się parechodów":
Stęp swobodny, łatwy krok, często uważany za pośredni między krokiem spacerowym i szybszym chodem.
Kłus Rytmiczny, dwutaktowy bieg, podczas którego stopy po przeciwległych stronach ciała jednocześnie uderzają o ziemię - prawa tylna z przednią lewą, a lewa tylna z prawą przednią
Galop Bieg, w którym każdy krok dzieli się na trzy takty. Dwi kończyny poruszają się oddzielnie a dwie jako para po przekątnej. Bieg przypomina ruchy konia na biegunach, jest wolniejszy i znacznie mniej męczący niż cwał
Cwał Najszybszy bieg, w trakcie którego wszystkie cztery kończyny jednocześnie znajdują się ponad ziemią
Inochód Kończyny przednia i tylna na przemian po każdej ze stron poruszają się jednocześnie - lewa przednia z lewą tylną, następnie prawa przednia z prawą tylną
Chódkonia dorożkarskiego Niemal identyczny jak sposób poruszania się konia dorożkarskiego z wysokim unoszeniem przednich kończyn. Taki chód jest charakterystyczny dla pinczera miniaturowego.

Mam nadzieję, że te pare wskazówek już Ci ułatwi zadanie. Myślę, że w Twojej pracy właśnie chodziło o rozróżnienie tych chodów Powodzenia
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: beba »

Moim zdaniem to zła podpowiedź. Te typy chodu odnoszą się raczej własnie do konia, nie psa. Ale nie byłam na 100% pewna, sprawdziłam w wikipedii:

Galop - jest chodem trzytaktowym konia (ogólnie - koniowatych).
Stęp – czterotaktowy, najwolniejszy chód konia (oraz osła i muła).
Kłus - chód dwutaktowy konia (również osła).
Cwał - najszybszy chód koński

Więc raczej nie dotyczy chyba psa.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: pan_ciastko »

beba pisze:Więc raczej nie dotyczy chyba psa.
A może dotyczy i psa i konia.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: beba »

Do tej pory do koniowatych należały:
-konie właściwe: koń Przewalskiego, koń domowy, tarpan
-zebry: zebra Grevyego , zebra stepowa, zebra górska
-osły i pozostałe koniowate: osioł afrykański, osioł domowy, kułan, onager

Jeśli pan ciastko uważa, ze róniez do tej rodziny należą psy. Ja nic o ty nie wiem. A cwał, galop, klus itp odnosza sie do koniowatych.
Resztę proszę sobie dopowiedziec samemu
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: pan_ciastko »

Nie uważam, że do tej rodziny należą również psy, ale biorę pod uwage fakt, ich ruch może mieć identyczną nazwę jak ruch koni. Jedno drugiego nie wyklucza.
Parthenos
Posty: 25
Rejestracja: 20 sty 2007, o 11:05

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: Parthenos »

beba pisze:sprawdziłam w wikipedii:
wikipedia nie jest raczej wiarygodnym źródłem. nie raz zdarzało się im uśmiercić żyjącą znaną osobę albo podać poprostu niepełne informacje. weźmy pod uwagę że jest tworzona przez internautów którze nie są alfami i omegami.

jak dla mnie to może identyczne nazwy są również dla psów? kto to wie. nie znam się na tym. ale wiem że są zawody psów i ich chód jakoś sie przecież ocenia
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: pan_ciastko »

Dobra, zapytałam znajomego który jeździ z psami na wystawy. NIE MA podziału poruszania sie psów. Pies po prostu idzie i rzeczywiście nie jest to tak jak u koni gdzie ocenia sie chód.Pod uwagę brany jest wygląd zewnętrzny psa, jak i jego cechy psychiczne oraz ułożenie i posłuszeństwo wobec właściciela.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: beba »

Nie będę dłuyzej komentowac tych bredni.
Piszcie sobie o cwale i galopie psa.
pozdrawiam
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: pan_ciastko »

Spokojnie, co się unosisz. Przecież przyznałam się do błędu.
guest

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: guest »

pan_ciastko pisze:Dobra, zapytałam znajomego który jeździ z psami na wystawy. NIE MA podziału poruszania sie psów. Pies po prostu idzie i rzeczywiście nie jest to tak jak u koni gdzie ocenia sie chód.Pod uwagę brany jest wygląd zewnętrzny psa, jak i jego cechy psychiczne oraz ułoŻenie i posłuszeństwo wobec właściciela.
chód psa jest jak najbardziej brany po uwagę. na wystawie najpierw pies prezentuje sie w ruchu ( zazwyczaj jest to bieg przy nodze na specjalnej ringówce ( smycz na wystawy która zakłada się jakby za uszami) a dopiero później w statyce. konieczne jest aby pies nie poruszał się inochodem ( oprocz rasy Fila u ktorych jest to cecha charakterystyczna). ruch psa jest bardzo waŻny. przeciez to właśnie w ruchu moŻna zaobserwowac wady budowy itp. co wy tu za bzdury wypisujecie :P

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Twincast
Posty: 151
Rejestracja: 9 mar 2006, o 19:40

Re: Sposób poruszania się psa domowego

Post autor: Twincast »

guest pisze: ( oprocz rasy Fila u ktorych jest to cecha charakterystyczna).
Z tego co mi wiadomo, to nie tylko ta rasa porusza się inochodem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości