doktorat po analityce medycznej-SLAM

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
margaretka91
Posty: 183
Rejestracja: 18 cze 2010, o 12:31

doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: margaretka91 »

orientuje się ktoś może jak to jest na SLAMie?
czy można np gdzieś zostać na katedrze po analityce medycznej?
Bo są ogólnie dwie specjalności - biologia medyczna i farmacja.I interesuje mnie czy mgr analityki może podjąć doktorat na takim kierunku na studiach doktoranckich?
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: Arnold »

Na pewno możesz podjąć studia doktoranckie. Jednak raczej w biologii medycznej. Kiedyś tam jedna pani dr. w Zabrzu w Katedrze Biochemii była po Analityce Medycznej
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: Biochejter »

Zacznijmy od tego, że rodzaj tytułu doktora zależy od dziedziny i kliniki/katedry i wydziału w której robisz doktorat.
U nas jeśli robisz po analityce (czy to farmacji, biologii, weterynarii itp. bo to nie ma znaczenia) doktorat na Wydziale Lekarskim (którejś z ich klinik/katedr/zakładów) kończysz z tytułem dr n. med. oczywiście (w zakresie biologii medycznej, o specjalności związanej z dziedziną z której powstaje praca).
Jeśli doktorat na Wydziale Farmaceutycznym (czyli jakiejś jednostce przypisanej Wydziałowi Farm.) to kończysz z dr n. farm. naturalnie (dotyczy to innych kierunków też).

To informacje formalne i ogólne, szczegółów dot. doktoratu na ŚUMie musisz szukać wśród doktorantów/doktorów z tej uczelni, bo tak to każdy coś zasłyszanego Ci powie i często nie ma to nic wspolnego z rzeczywistością
Arnold pisze:Kiedyś tam jedna pani dr. w Zabrzu w Katedrze Biochemii była po Analityce Medycznej
No, np. dr Beck.
margaretka91
Posty: 183
Rejestracja: 18 cze 2010, o 12:31

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: margaretka91 »

A jak to jest z zarobkami na doktoracie?
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: Biochejter »

margaretka91 pisze:A jak to jest z zarobkami na doktoracie?
Doktorant nie zarabia (nie jest pracownikiem uczelni). Chyba że chodzi Ci o etat asystenta naukowego/naukowo-dydaktycznego?

Stypendium doktoranckie jest przyznawane na podstawie uchwał uczelnianych. Są uczelnie które przyznają automatycznie każdemu doktorantowi na stacjonarnym studium doktoranckim (np. UM Lublin). U nas dostajesz do ręki ~1300-1800zł miesięcznie (zwiększają z każdym rokiem i dodatki mają doktoranci z otwartym przewodem doktorskim. Są uczelnie gdzie pańszczyzne odrabiasz za friko, ewentualnie I rok jest wykluczony z takiego stypendium. Dużo zależy od katedry/kliniki.

Obligatoryjnie doktorant ma 90h/semestr dydaktyki, za nadprogramowe godziny prowadzenia ćwiczeń/seminariów ze studentami powinni płacić (różnie z tym bywa). Zależy od kierownika kliniki/katedry gdzie jesteś, ale na uczelni nie spędzasz zbyt wiele czasu, także spokojnie na pół czy 3/4 etatu/dyżury można pracować i z tego co widzę to częste zjawisko.

Póki co w temacie się orientuję jeśli chodzi o lubelski UMed i inne lubelskie uczelnie. A że różnice są przeogromne między nimi, musisz dowiadywać się konkretnie od osób związanych z uczelnią, gdzie planujesz zostać.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: onlyma »

Rozmawiałam z jednym z prowadzących ćwiczenia u nas i mówił, że jeżeli ktoś jest zainteresowany to o wiele lepiej podjąć studia doktoranckie, niż, tak jak on robić doktorat na katedrze, tylko nie bardzo kminię czym różni się jedno od drugiego
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: Biochejter »

onlyma pisze:Rozmawiałam z jednym z prowadzących ćwiczenia u nas i mówił, że jeżeli ktoś jest zainteresowany to o wiele lepiej podjąć studia doktoranckie, niż, tak jak on robić doktorat na katedrze, tylko nie bardzo kminię czym różni się jedno od drugiego
Różni się zasadniczo
Asystent (robiący doktorat) jest pracownikiem uczelni (czyli ZUSy i składki pracownicze ma odprowadzane), przy czym (UM Lublin, być może są jakieś niewielkie różnice na innych uczelniach) miesięcznie w pracy spędza 156 godzin (tyle wynosi etat). Składa się na to praca w dydaktyczna, naukowa itp. Roczny wymiar dydaktyki dla asystenta nauk-dyd. wynosi 240 godzin, reszta to nauka i jakieś organizacyjne sprawy (typu komisje rekrutacyjne i takie tam).

No a doktorant? opiernicza się w tym czasie: tylko 90 godzin rocznie dydaktyki ma, 3-4 (zwykle raz w tygodniu wieczorkiem) godziny tygodniowo ma swoich zajęć o charakterze totalnego lajtu, 8 tygodni wolnego na wakacjach, nienormowany czas przebywania na uczelni, można nie przychodzić jak kac albo inna choroba aby zdązyć z zadaniami które ma wykonać (chyba że kierownik surowy, to wtedy orka jest nieziemska), a pieniądze (stypendium doktoranckie) tylko trochę mniejsze niż zarobki asystenta ] Wiadomo, studia doktoranckie to nie ma ZUSu, nie ma opcji kredytów itp, ale jak się dobrze wybierze katedrę to można pracować gdzieś i zsumować sobie pieniądze ze stypy i pracy. Generalnie, plusów studiów dr jest całkiem sporo. No i jak się serio interesuje dziedziną, to jest kurdę mega ciekawa sprawa
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: fizolof123 »

A wiecie moze jak jest ze srednia ocen przy rekrutacji na studia doktoranckie ? Jest jakies minimum ustalone z gory od ktorego sa brane pod uwage podania przy rekrutacji ? Chodzi mi o sytuacje przykladowo taka ze mam srednia ocen 3.5 ale egzaminy wstepne z angola czy przedmiotu kierunkowego napisalem duzo lepiej od innych.Poprostu czy taka niska srednia wyklucza z postepowania rekrutacyjnego. Orientuje sie ktos moze ? Sory za zawilosci.
hypnos
Posty: 104
Rejestracja: 6 lip 2009, o 12:45

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: hypnos »

wszystko zależy od przychylności komisji, nie ukrywajmy. i od znajomości
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: Biochejter »

hypnos pisze:wszystko zależy od przychylności komisji, nie ukrywajmy. i od znajomości
Nie wnikam jak się dostałeś na studia, zasady na studia I/II stopnia i III są takie tak trochę jawne - liczone są punkty rekrutacyjne i podawane dla ogółu
fizolof123 pisze:A wiecie moze jak jest ze srednia ocen przy rekrutacji na studia doktoranckie ? Jest jakies minimum ustalone z gory od ktorego sa brane pod uwage podania przy rekrutacji ? Chodzi mi o sytuacje przykladowo taka ze mam srednia ocen 3.5 ale egzaminy wstepne z angola czy przedmiotu kierunkowego napisalem duzo lepiej od innych.Poprostu czy taka niska srednia wyklucza z postepowania rekrutacyjnego. Orientuje sie ktos moze ? Sory za zawilosci.
Za miesiąc-dwa będę wiedział jak to wygląda na swojej skórze to powiem czy się zgadza to co wiem, poki co, zależy od uczelni co bierze pod uwagę, u nas (ja zdaję na doktoranckie na wydział lekarski, ale na farmaceutycznym wydaje mi się zasady są podobne):
-projekt badawczy przyszłego doktoratu (najwyżej punktowany bo od 0-20 pkt)
-średnia ze studiów (mnożona x 3, więc za maks. średnią mniej do zdobycia niż za projekt)
-ocena z przedmiotu kierunkowego
-ocena z języka obcego

Punktowane są też:
-prace naukowe osobiście wygłaszane (zależy czy krajowa konferencja czy międzynarodowa, czy prezentacja ustna czy plakat)
-publikacje (najlepiej ze współczunnikiem IF albo umieszczone w rejestrze pubmed.com, bo są nieźle punktowane)
-praca w kołach naukowych
-jeszcze pare innych, nie pamiętam teraz

Warunkiem formalnym u nas jest spełnienie średniej co najmniej 4.0, język obcy na B2 i praca w kołach naukowych (najlepiej poparte prezentacją wyników/publikacją), przy czym często kandydaci nie spełniają (najczęściej średniej) i jest szansa dostać się mimo braku któregoś z wymagań formalnych (głównie o średnią chodzi), bo generalnie najważniejsza jest suma uzyskanych punktów rekrutacyjnych - na jej podstawie tworzy się listy przyjętych, więc osoba ze średnią w granicach 5.0 może być za kandydatem z niższą średnią, ale z punktowanymi osiągnięciami. No i znowu musze wspomnieć że zasady rekr. na studia dr ustalają sobie uczelnie, więc bywają spore różnice ]
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: fizolof123 »

Dzieki wielkie za informacje. Ale jeszcze jedna sprawa mnie intryguje i dam Ci spokoj .Powiedz mi jak jest z tymi publikacjami albo z pracami naukowymi osobiscie wyglaszanymijaki zrobic pierwszy krok aby miec mozliwosc napisania tego typu publikacjii lub wyglosic ja ustnie? Kolo naukowe powinno mi zapewnic najlepsze warunki do tego ? U mnie na uczelni dodatkowo sa punkty przyznawane za udzial w organizacji Konferencjii Naukowych. Latwo sie wkrecic myslisz ? Poki co jestem zoltodziobem w tym sprawach bo jestem dopiero na 2 roku studiow ale nie ukrywam ze marza mi sie studia doktoranckie od dluzszego czasu.Z gory dzieki za info.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: Biochejter »

A pyyyytaj, akurat w tym siedzę i sam pytam doktorantów itp

Koła naukowe no to good pomysł - tylko takie gdzie faktycznie się coś robi a nie tylko istnieją se w rejestrze (choć za sam udział też coś przyznają na dr ale Ty nie o to pytasz) - tutaj zależy najwięcej od opiekuna koła, jakie ma możliwości badań i chęci. U nas panuje lenistwo od strony studentów głównie i jak studenci chcą to fajne rzeczy robią (podobno, sam się nie przemęczałem i teraz mam schody z doktoranckimi hehe)
Jeśli chodzi o publikacje to ciężka sprawa, zależy czy zechcą Cię dopisać do współautorstwa jak wykonasz jakąś robotę dla ludzi z katedry/kliniki do tej pracy (chociaż u nas są takie zabawne katedry jak Katedra Zdrowia Publicznego chociażby, gdzie robisz jakąś ankietę i dopisują, a na innych, np. klinicznych, musisz się tygodniami gapić żeby zajarzyć o co kaman). Łatwiej chyba o zwykłe prace z koła studenckiego - są różne sympozja studenckie i takie tam, wymagają wysłania abstraktu i najczęściej zapraszają, nie jest to szczególnie trudne jak koło nie jest wirtualne ]

Konferencje naukowe? u nas jak jesteś w komitecie organizacyjnym jakiejś to dostajesz punkcisza, ale nie ogarniam w temacie za bardzo - pewnie trzeba rozstawiać tabliczki z nazwiskami i wodę donosić uczestnikom, nie obczajam tego P

Na II roku to jeszcze totalne nudy, chemia i jakieś pierdoły, ale jak idziesz pod kątem doktoratu, to się próbuj dowiedzieć gdzie warto coś robić. Jak masz zapał to go wykorzystaj, to nie będziesz za kilka lat w tej dramatycznej sytuacji co ja teraz
hypnos
Posty: 104
Rejestracja: 6 lip 2009, o 12:45

Re: doktorat po analityce medycznej-SLAM

Post autor: hypnos »

póki co nie musiałem korzystać ze znajomości, ale przy doktoracie, który po studiach też nawiasem zamierzam robić, bez poparcia wśród samodzielnych pracowników naukowych (czyt.nie przychodzisz pogadać do Katedry albo nie masz kogoś w rodzinie na uczelni) o doktoracie nawet z najlepszą średnią ii osiągnięciami można pomarzyć
uczelnie to bardzo szczelne środowiska, przyjmują prawie wyłącznie swoich absolwentów, dlatego takim jest łatwiej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość