Specjalizacja w USA

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Specjalizacja w USA

Post autor: Anex »

Czy ktoś wie jak wygląda specjalizacja w USA,. Chodzi mi o system, ile lat i jakie wymagane są stopnie na poszczególne specjalizacje np tak jak u nas kardiologia dopiero po internie. Jak to wygląda u nich?
Seul
Posty: 84
Rejestracja: 21 mar 2006, o 17:05

Re: Specjalizacja w USA

Post autor: Seul »

system specjalizacji w USA wygląda zupełnie inaczej niż w PL.
jeżeli myślisz o zrobieniu studiów w PL a potem wyjeździe do USA to musiałoby wyglądać to tak:
musisz zdać egzaminy USMLE (3 kroki). 1 krok (step 1) możesz zdawać już po 2 roku studiów polskich, step 2 (który się dzieli na 2 części - teoretyczną i praktyczną) możesz zdawać zdaje się na 5 roku, ale pewny nie jestem. w każdym razie step 3 możesz zdawać jak już będziesz pracowała w USA. w dniu kiedy dostajesz dyplom ukończenia studiów zaczynasz proceduję aplikacyjną
ogólnie egzaminy USMLE zdaje każdy kto chce pracować w USA (jako lekarz oczywiście). zdaje się je razem z amerykańskimi normalnymi studentami, tam nie ma rozróżnienia.
i niejako nie ma zarazem procedury nostryfikacyjnej, tylko poprstu zdajesz examy razem ze studentami amerykańskimi
samo przygotowywanie się (jak i zasób/rodzaj wiedzy) jest zupełnie inne niż w Polsce.
jak już ktoś zda USMLE (może być szczęśliwym człowiekiem ), szuka programu rezydenckiego, jeżdżąc po USA i chodząc na interview.

no ale to tak w maksymalnym skrócie

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Specjalizacja w USA

Post autor: Anex »

Ale to jest przed specjalizacją jeszcze, a jak u nich wygląda program specjalizacji, ile lat na jakiej, słyszałam że krócej niż w Polsce, ale jak piszesz trudno się dostać.
Seul
Posty: 84
Rejestracja: 21 mar 2006, o 17:05

Re: Specjalizacja w USA

Post autor: Seul »

tam nie ma specjalizacji sensu stricto!
tam robisz najpierw residency, potem fellowship.
i tak, residency np z chirurgii tam trwa bodajże 3 lata, a nie 6 specjalizacji jak w PL.

nie wiem jak to porównać do Polski, to jest poprostu inne. proponuję popytać już lekarzy.
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Specjalizacja w USA

Post autor: Anex »

znalazłam stronke o Usmle i tam ktoś opisuje specjalizacje z interny i trwa ona 3 lata
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: Specjalizacja w USA

Post autor: damian552 »

a jak jest z specjalizacją z anestezjologi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości