Obcinanie ogonów i uszu psom a prawo.

roy7
Posty: 5
Rejestracja: 29 sty 2011, o 19:53

Re: Obcinanie ogonów i uszu psom a prawo.

Post autor: roy7 »

Istnieje taki przepis prawny i bardzo mnie to cieszy, mój pies (rottweiler) ma ogon i wygląda zdecydowanie lepiej i dostojniej niż poprzedni mój pies tej samej rasy, który go nir miał
Saffi
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2011, o 14:54

Re: Obcinanie ogonów i uszu psom a prawo.

Post autor: Saffi »

roy7 pisze:Istnieje taki przepis prawny i bardzo mnie to cieszy, mój pies (rottweiler) ma ogon i wygląda zdecydowanie lepiej i dostojniej niż poprzedni mój pies tej samej rasy, który go nir miał
Ale gdzie jest taki przepis prawny"? A skoro obowiązuje, to dlaczego ulicach, a nawet na wystawach pełno jest psów z poobcinanymi uszami i ogonami?
Saffi
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2011, o 14:54

Re: Obcinanie ogonów i uszu psom a prawo.

Post autor: Saffi »

Już wiem, gdzie jest taki przepis.
Saffi
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2011, o 14:54

Re: Obcinanie ogonów i uszu psom a prawo.

Post autor: Saffi »

Kod: Zaznacz cały

arka.strefa.pl/Apel/Apel.html
Warszawa, 17 lipca 2011 r.

APEL DO POSŁÓW I SENATORÓW

w sprawie zamieszczenia w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wyraźnego zakazu obcinania psom uszu i ogonów (tzw. kopiowania) oraz zakazu udziału tak okaleczonych zwierząt w wystawach, pokazach i zawodach kynologicznych


Szanowni Posłowie i Senatorowie,
Apeluje do Państwa o wniesienie poprawki do przedstawionego przez posła Pawła Suskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt o kategoryczny i jednoznaczny zakaz obcinania psom uszu i/lub ogonów (tzw. kopiowania) oraz udziału tak okaleczonych psów w wystawach, pokazach, zawodach i innych imprezach kynologicznych, niezależnie od przyczyny wykonania takiego zabiegu. Zabieg kopiowania uszu i ogonów u psów stoi w sprzeczności z obowiązującym prawem, gdyż, nie będąc zabiegiem wykonywanym dla ratowania życia lub zdrowia zwierząt, a jedynie dla celów estetycznych i korzyści finansowych, nie spełnia warunków zabiegu dopuszczalnego w świetle art. 27 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt. Pomimo istniejącego obecnie w/w zapisu ustawy zabieg ten jest nadal dość powszechnie wykonywany przez hodowców i właścicieli psów niektórych ras lub w typie tych ras oraz przez lekarzy weterynarii, co nie tylko narusza przepis art. 27 ust. 1, lecz w świetle art. 6 ust. 2 pkt 1 i 10 ustawy o ochronie zwierząt należy uznać za znęcanie się nad zwierzęciem. Doprecyzowanie istniejących zapisów ustawowych poprzez wpisanie zabiegu kopiowania do katalogu czynów kategorycznie zabronionych w art. 6 ust. 2, pozbawi hodowców, właścicieli psów i weterynarzy możliwości dowolnej interpretacji intencji ustawodawcy, a przez to uchroni ogromną rzeszę psów rasowych i w typie rasy przed okrutnym pozbawianiem ich części ciała istotnych dla prawidłowego funkcjonowania psa i związanym z tym niepotrzebnym cierpieniem.
Żywimy głęboką nadzieję, że nasz apel skłoni Państwa do takiego uzupełnienia przepisów ustawy o ochronie zwierząt w odniesieniu do zakazu kopiowania psów, aby Polska nareszcie dołączyła w tym względzie do większości krajów europejskich, gdzie od dawna zakazane jest nie tylko obcinanie psom uszu i/lub ogonów, lecz także udział tak okaleczonych psów w wystawach, pokazach, zawodach i innych imprezach kynologicznych, niezależnie od przyczyny, dla której psa poddano takiemu zabiegowi.

Z poważaniem,
(imię i nazwisko)

Każdy może pomóc. Jeżeli chcecie przeciwstawić się bezprawnemu okaleczaniu psów przyłączcie się do naszej akcji, skopiujcie ten APEL i wyślijcie mailem do posłów na adresy podane poniżej. Zajmie Wam to kilka minut, a uratujecie przed cierpieniem tysiące niewinnych istot.

Bardzo dziękujemy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości