LEP i staż zlikwidowany?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: Medycyna Lwów »

czy wy naprawdę nie rozumiecie tekstu pisanego przeciez tam jest wszystko napisane.
wodny_konik
Posty: 46
Rejestracja: 2 lip 2011, o 18:36

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: wodny_konik »

Z tekstu wynika, że nowy program nauczania wejdzie w życie w październiku 2012 roku, czyli ci, co zaczną w październiku tego i przyszłego roku, teoretycznie skończą studia w tym samym czasie. Czy nie wynika z tego przypadkiem, że w tym newralgicznym roku (2017) dostanie się na konkretną specjalizację i w ogóle znalezienie pracy będzie trudniejsze? Ciekawe, kto będzie miał pierwszeństwo i jak to będzie wyglądało w praktyce.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: Medycyna Lwów »

na pewno nikt nie będzie miał pierwszeństwa, bo o ile nic się nie zmieni to będzie się wciąż liczył wynik tego całego LEKu. M-c powinno być na logikę więcej, skoro chodzi MZ o to, by było jak najwięcej lekarzy w przyszłości specjalistów, ale nigdy nie wiadomo. Po lekarzu bez specjalizacji dla całego systemu pożytek jest praktycznie żaden.
wodny_konik
Posty: 46
Rejestracja: 2 lip 2011, o 18:36

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: wodny_konik »

A jeżeli chodzi o sam staż? Z jednej strony wydaje się, że krótsze studia i szybsza specjalizacja są korzystniejsze, ale nawet moja znajoma lekarka robiąca teraz specjalizację z kardiologii mówi, że to spora strata i że staż jest dość ważnym krokiem dla młodego lekarza.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: Medycyna Lwów »

wg mnie staż jest ważny o ile wygląda tak jak powinien (taki okres przejściowy zawsze jest czymś dobrym) - niestety z tych opinii co często słyszałem i zresztą widziałem na własne oczy w szpitalach to bywa z tym różnie - ze stażu na którym parzy się kawę, mierzy jedynie ciśnienie i uzupełnia papiery wiele się nie wyniesie, a tak to najczęściej wygląda. Choć to pewnie zależy też od samego stażysty - jak ktoś się garnie do roboty to zazwyczaj ktoś go zauważy i da coś sensownego porobić (to samo tyczy się zresztą praktyk studenckich). Studia może i faktycznie możnaby zreformować, ale tylko poprzez likwidację przedmiotów bezsensownych typu chemia med., biofizyka, historia medycyny, epidemiologia czy higiena, a wątpię czy tak się stanie. Nie wyobrażam sobie z drugiej strony upchnięcia tak gigantycznego materiału w 5 lat jeśli idzie o przedmioty kliniczne. Organizacyjnie nie wiem jak sobie z tym uczelnie poradzę, jednak obawiam się, że studenci na tym nie skorzystają.
Awatar użytkownika
lady_Eowyna
Posty: 45
Rejestracja: 22 mar 2009, o 14:24

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: lady_Eowyna »

A możesz mi Kamilu wytłumaczyć o co chodzi w zapisie:
staż podyplomowy po raz ostatni zostanie zorganizowany dla zawodu lekarza 1 października 2017 roku (.) Zmianami zostaną objęci w związku z tym studenci, którzy rozpoczną naukę na pierwszym roku z dniem 1 października 2012 roku.
To jest jasne, czyli studenci zaczynający z tym roku będą mieć normalny staż.
Ale potem jest:
Pierwszy LEK zostanie przeprowadzony w 2013 roku. Lata 2011 i 2012 będą ostatnimi, w których LEP (i odpowiadający mu LDEP) przeprowadzane będą na dotychczasowych zasadach
To jak tu może być pierwszy LEK już za 2 lata W końcu rocznik, który teraz zaczyna ma wszystko normalnie, czy już jakieś zmiany?
Tylko wybacz, jeśli piszę totalne głupoty, jestem po całym dniu pracy i myślenie logiczne mogło mi się wyłączyć P
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: Medycyna Lwów »

tak, osoby zaczynające jeszcze w tym roku nie mają zmian, pisać będą jedynie LEK, który po raz pierwszy pojawi się za 2 lata i NA PEWNO nie będzie tym samym co obecny LEP (nie bez przyczyny zmienili nazwę - najprawdopodobniej będzie wymyślany w ramach uczelni i zdawany koniec studiów, a dla rocznika bez stażu po 5 roku).
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: ar33k »

Tak przejrzałem ten temat i postanowiłem poszukać tej całej nowelizacji i wynika z tego, że ten cały LEK też CEM będzie organizowało.

Kod: Zaznacz cały

lex.pl/serwis/du/2011/0658.htm
Art. 14a. 1. Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK) organizuje i przeprowadza Centrum Egzaminów Medycznych, zwane dalej CEM". CEM jest państwową jednostką budżetową podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia .
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: Padre Morf »

W projekcie nowelizacji skierowanym do Sejmu przewidziano likwidację tych egzaminów, ale na etapie prac w komisji sejmowej zaproponowano zastąpienie ich odpowiednio Lekarskim Egzaminem Końcowym (LEK) i Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEK). Zostały one uregulowane w dodanym rozdziale 2a. Konstrukcja tych egzaminów jest dość zbliżona do dotychczasowych rozwiązań, co było konieczne ze względu na potrzebę porównywalności wyników LEP i LDEP oraz LEK i LDEK w postępowaniu kwalifikacyjnym do rozpoczęcia specjalizacji. Art. 16c ust. 12 UZL stanowi bowiem, że w postępowaniu konkursowym na specjalizację wyniki LEP i LDEP uznaje się za równoważne z wynikami LEK i LDEK.

Podobnie jak obecne LEP i LDEP, LEK i LDEK będą się odbywać 2 razy w roku, równocześnie w tych samych terminach w całym kraju. Będą to zatem egzaminy o charakterze ogólnopolskim organizowane przez CEM jednolicie dla wszystkich zdających (art. 14a ust. 1 i 2 UZL).
Nowelizacja polegała też na przeniesieniu do ustawy licznych rozwiązań znajdujących się dotąd w aktach wykonawczych. Dotyczy to zwłaszcza przepisów kształtujących prawa i obowiązki członków Komisji Egzaminacyjnej oraz osób zdających. Zmiany objęły w szczególności następujące zagadnienia.

Kod: Zaznacz cały

prawo.mp.pl/publikacje/prawomedyczne/show.html?id=60382
Awatar użytkownika
Jaenelle
Posty: 142
Rejestracja: 24 maja 2011, o 16:01

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: Jaenelle »

Czyli w sumie niewiele się zmieniło.
Awatar użytkownika
lady_Eowyna
Posty: 45
Rejestracja: 22 mar 2009, o 14:24

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: lady_Eowyna »

Widać zmieniło się tyle, że zaczynający medycynę w tym roku (czyli ja też) będą pisać LEK razem z młodszym rocznikiem. Czyli prawa do wykonywania zawodu otrzymają naraz 2 tury studentów O.o . Już się pogodziłam z faktem, że rocznik 92 to króliki doświadczalne.
esprittt
Posty: 66
Rejestracja: 18 paź 2010, o 18:42

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: esprittt »

ja tylko nie mogę zrozumieć dlaczego, skoro często się mówi o tym że brakuje lekarzy specjalistów, jest mało miejsc na specjalizacjach albo zwiększa się liczba miejsc na studia medyczne zamiast specki? jest jakiś powód? czy tak po prostu, bo tu jest Polska"?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: LEP i staż zlikwidowany?

Post autor: Medycyna Lwów »

no bez przesady, z tymi m-cami nie jest tak tragicznie - na takie jak ch.wewnętrzne czy med. rodzinna bywało już w mazowieckim nawet ponad 100 m-c w jednej sesji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości