Grzyby sprzężniowe

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Grzyby sprzężniowe

Post autor: badger »

Otóż na stronie 133 Operonu cz.1 sa bledy. W opisie rozmnazania sprzężniowców jest napisane ze ich gametangia sa identyczne morfologicznie, nie sa podzielone na plemnie i legnie i oznacza sie je jako + i - a mimo to pisza ze zachodzi przy ich polaczeniu gametangiogamia! Przeciez jezeli nie ma zroznicowania na gamety powinna zajsc somatogamia!

Moje pytanie w zwiazku z tym gdzie jest blad, czy jest w nazewnictwie gamii czy tez grzyby sprzezniowe maja plemnie i legnie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Grzyby sprzężniowe

Post autor: Medycyna Lwów »

somatogamia jest u podtswczaków, u sprzężniowców gametangiogamia (+,- oznacza ze pochodzą od róznych osobników) - nie doszukaj sie w operonie samych błedów, bo tak nie jest - jest tez wiele innych podręczników i tam jest napsiane tak samo.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Grzyby sprzężniowe

Post autor: Jakusz »

Jeśli chodzi o grzyby to OPERON sobie podaruj. Poszukaj lepszych i dokładniejszych opracowan, bo potraktowane sa po macoszemu. A co to sprzeżniowców - fakt też znam tą niescisłość i optowałbym za gametangiogamia, gdyż jak widzisz na rysunku po prawej stronie na dole są do twory zawierające wiele jąder, a nie tak jak można porównać do podstawczaków - pojedyncze jednojądrowe łaczace sie komórki (strona dalej, rysunek u gory po prawe stronie). To ostatnie to ewidentnie somatogamia
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Grzyby sprzężniowe

Post autor: Medycyna Lwów »

operon mozem i ma błedy ale wbrew pozorą jest nowoczesnym żródłem wiedzy - a ta w przypadku biologii trezba czerpać z wilu źródeł - a reszta j.w.
Meliana
Posty: 20
Rejestracja: 10 lut 2007, o 21:54

Re: Grzyby sprzężniowe

Post autor: Meliana »

Jest to przykład fizjlogicznego zróżnicowania przy braku różnic morfologicznych. Nie można określić które strzępki są plus a które minus, wiadomo jedynie jak się zachowują gdy się spotkają.

Sprawdzone z Villeem
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Grzyby sprzężniowe

Post autor: badger »

dzieki za odpowiedz czyli ja po prostu sie w tym nie polapalem ale trzeba przyznac ze jest to napisane w taki sposob ze latwo sie zagmatwac
wiem ze operon jest w sumie dobry i dlatego sie z niego ucze ale idealny tez nie jest
paati
Posty: 22
Rejestracja: 13 sty 2007, o 15:53

Re: Grzyby sprzężniowe

Post autor: paati »

Też zauważyłam tę nieścisłość, bo mam jutro z grzybów sprawdzian. Szczerze powiem, że czytam też te cykle w internecie i już połapać się nie umiem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości