Leworęczność przeszkodą?

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
ŚVK
Posty: 24
Rejestracja: 13 cze 2007, o 15:32

Leworęczność przeszkodą?

Post autor: ŚVK »

Czy ktoś z was jest, bądź zna leworęcznego chirurga czy dentystę? Czy to prawda, że lateralizacja prawej polkuli uniemożliwia sprawne wykonywanie tego zawodu? Czy są może jakieś trudności ze znalezieniem pracy przez leworęcznego lekarza?
Czy może też nie ma większych problemów z opanowaniem narzędzi skonstruowanych dla praworęcznych?

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: Padre Morf »

Osoba leworęczna jak najbardziej może być chirurgiem. Niekiedy leworęczność jest nawet wskazana (np. laparoskopia u pacjentki z odwróceniem trzewi).
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: Biochejter »

&#x15AVK pisze:Czy ktoś z was jest, bądź zna leworęcznego chirurga czy dentystę?
Mój brat jest leworęcznym dentystą i nie słyszałem żeby miał jakieś trudności w leczeniu z powodu że jest mańkutem
riczi89
Posty: 116
Rejestracja: 21 cze 2007, o 20:12

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: riczi89 »

Ale strachu mi narobiłeś chciałabym zostać chirurgiem a jestem leworęczna i już myślałam, że to przeszkoda. chociaż to byłoby bez sensu, bo już się skończyły czasy, kiedy dzieciom przekładano długopisy do prawej ręki
Natalka89
Posty: 79
Rejestracja: 3 maja 2008, o 09:07

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: Natalka89 »

Ja idę na medycynę i też jestem leworęczna i uważam że nie powinno być z tym żadnych kłopotów, prędzej korzyści - można wyróżnić się z tłumu
ollciakus
Posty: 60
Rejestracja: 29 kwie 2008, o 09:55

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: ollciakus »

mój tato jest z natury leworęczny. teraz jednak jest praworeczny bo niestety zyl w czasach kiedy bycie lewusem oznaczalo ze jest sie bee. teraz jest chirurgiem i nie przypominam sobie aby skarzyl sie na takie dolegliwosci jak przedstawiles ŚVK.
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
claranova
Posty: 773
Rejestracja: 6 sty 2011, o 10:21

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: claranova »

podbijam temat. czy mógłby się w tej kwestii wypowiedzieć jakiś leworęczny dentysta? bo w sumie napaliłam się na tą stomatologię za rok, a jestem leworęczna i ostatnio zaczęłam rozkminiać, że może być drobny problem.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: Medycyna Lwów »

będziesz podchodzić z drugiej strony fotela do pacjenta i być może mieć inne narzędzia niektóre, choć tu nie jestem pewien - generalnie no problem.
Dali
Posty: 160
Rejestracja: 1 paź 2009, o 18:06

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: Dali »

Tak na logikę, to niektóre przyrządy są asymetryczne i leworęczni muszą mieć własne odpowiedniki. Myślę, że nie jest to żadnym problemem.
Awatar użytkownika
claranova
Posty: 773
Rejestracja: 6 sty 2011, o 10:21

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: claranova »

a na uczelniach nie wiecie jak do tego podchodzą? czy każą się przestawiać na prawą stronę? znaczy niby jakbym musiała to pewnie spróbowałabym sie przestawić, nie mniej jednak, ciekawi mnie jak to w praktyce wygląda
Awatar użytkownika
lady_Eowyna
Posty: 45
Rejestracja: 22 mar 2009, o 14:24

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: lady_Eowyna »

Też jestem leworęczna, właśnie dostałam się na lekarski i nigdy nie myślałam o mojej leworęczności jako o przeszkodzie P. Raczej jako o oryginalności, choć niezbyt oryginalnej . Czy będę chirurgiem to nie wiadomo, ale również mam nadzieję, że nie będę się musiała przestawiać na studiach przy wykonywaniu jakiś czynności z użyciem specjalistycznego sprzętu itp. Okaże się w przyszłości.
Swoją drogą, myślę, że jak ktoś będzie dobrym lekarzem to nikogo nie będzie obchodzić jego leworęczność. Jak już ktoś wspomniał, dobrze, że minęły czasy przestawiania lewusów na prawą rękę (choć mi na początku przekładali długopis, ale się nie dałam ).
smooth_criminal
Posty: 261
Rejestracja: 6 sie 2009, o 13:19

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: smooth_criminal »

riczi89 pisze:Ale strachu mi narobiłeś chciałabym zostać chirurgiem a jestem leworęczna i już myślałam, że to przeszkoda. chociaż to byłoby bez sensu, bo już się skończyły czasy, kiedy dzieciom przekładano długopisy do prawej ręki
większą przeszkodą może być twoja płeć, taka prawda. mam praktyki teraz na chirurgii i nie ma tam zadnej kobiety wsrod lekarzy, choc wiem ze zdarzaja sie chirurdzy kobiety.
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Leworęczność przeszkodą?

Post autor: zdzisław »

Leworęczność to chyba nie aż taki problem. Sam jestem leworęczny i tak naprawdę na studiach jedynym narzędziem, które początkowo sprawialo mi trudność był AK-47szybko jednak prawa ręka dala sobie z tym radę. Tak to z niczym innym na studiach, stażu i w pracy nie miałem problemu.
Chirurg musi mieć obie ręce jednakowo sprawne. Patrząc po tym jak macham glowicą usg - to tylko kwestia ćwiczeń by sprawnie pracować zarówno lewa jak i prawa ręką.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości