Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
swiecunia
Posty: 59
Rejestracja: 4 cze 2011, o 13:02

Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: swiecunia »

Jutro dostane się do Zabrza (tam składałam, ale mogą mnie przerzucić.) i zastanawiam się czy nie zamienić się z kimś na Katowice. Bardzo proszę osoby które studiują w którymś z tych miastach, ew mają informacje z pierwszej ręki, o odpowiedzenie mi czegoś o:
- atmosferze na uczelni
- progach zaliczeniowych i wszelkich formach zaliczania poszczególnych przedmiotów (interesują mnie szczególnie języki i biofizyka bo tego boję się panicznie)
- czy i na których przedmiotach są tzw. wejsciówki i jak one wyglądają (szczególnie na pierwszym roku)
- rozmieszczeniu zajęć na poszczególnych latach - chodzi mi o to czy trzeba dojeżdżać (a jeśli tak to gdzie), czy może jednak wszystko jest na miejscu
- ponownym podchodzeniu do kolokwiów/egzaminów itp. - ile jest terminów
- tym ile osób nie kończy pierwszego roku (bądź dalszych) i przez jakie przedmioty najczęściej
- zapleczu naukowym tych wydziałów
- wypożyczaniu książek w bibliotece - czy można dostać wszystkie czy któreś trzeba koniecznie kupić?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi Naprawdę bardzo ciężko jest mi się samej zdecydować.
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: Arnold »

Zabrze:
- atmosfera w porządku, nie ma co narzekać
- 70% (czasami jest mniej): języki poziom dobry, ale nie wygłupiają się, można się dogadać z asystentami
biofizyka po odejściu Prof. Jaroszyka z Poznania, raczej nasza Biofiza będzie najbardziej wymagająca w Polsce
- wejściówki są na chemii, ale jak się obleje to się nic nie dzieje, natomiast na biochemii można wylecieć z zajęć ale to 2 rok raczej są kolosy z większej partii, na chemii to kilka reakcji na krzyż i lab zaliczony
- 1 semestr historia i przysposobienie bibli. w centrum reszta Rokita
2i 3 semestr tylko Rokita, na 4 dość sporo zajęć w centrum
od 3 roku rozjazd zajęcia są w: Bytom, Gliwice, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tarnowskie Góry - największy mankament studiów w Zabrzu
-na egzaminie są 3 terminy + 4 komisyjny (praktycznie nie do osiągnięcia, bo trzeba udowodnić błąd w 3 terminie)
-1 chyba u nas było z 10 osób, teraz wiadomo mi o ponad 5 ale poprawek jeszcze nie było. 1 rok głównie biofiza, ale słyszałem też o bioli 2 rok to biochemiczny rok
- nie wszystko jest, ale jak się spręży to większość można dostać
- Zabrze to wiadomo kardio, onkologia, obecnie też nanotechnologia medyczna reszta z tego co wiem to kuleje (szczególnie chirurgia)
swiecunia
Posty: 59
Rejestracja: 4 cze 2011, o 13:02

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: swiecunia »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Teraz wiem już na pewno że wole Katowice, min. przez biofizykę, dojazdy od 3 roku i to ze chirurgia kuleje - marzy mi się zostać chirurgiem (no ale to oczywiście wyjdzie jeszcze w praniu.).
Awatar użytkownika
fornix
Posty: 175
Rejestracja: 30 sie 2008, o 09:36

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: fornix »

Arnold pisze: - nie wszystko jest, ale jak się spręży to większość można dostać
Tzn. kto pierwszy ten lepszy ? Można załatwiać jeszcze przed rozpoczęciem roku ?
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: Usagi_Tsukino »

ciekawski, Tak kto pierwszy ten lepszy. Książek do anatomii raczej nie brakuje (przynajmniej Bochenka), gorzej z biologią, biofizyką, ale tutaj ludzie raczej jadą na kserówkach.
Nie da się ponieważ potrzebujesz do tego legitymacji i indeksu, indeks dostajesz na inauguracji, a legitymacje tuz po tym, jak z indeksem dopchasz się do dziekanatu. Pomijam fakt, że w tym roku były heca z tymi indeksami i legitymacjami, bo wielu nie dostało ich od razu. Najlepiej jest zrobić tak, że ustawiasz kogoś w kolejce do biblioteki (jest dłga i wielu tak robi D), sam idziesz na inaugurację odebrać indeks i później legitymację.
Awatar użytkownika
fornix
Posty: 175
Rejestracja: 30 sie 2008, o 09:36

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: fornix »

Usagi_Tsukino, dziękuje za odpowiedź rozumiem, że osoba podstawiona w kolejce może być osobą z zewnątrz ? Książki można wypożyczyć na dwa semestry czy jak to jest?
A jest w ogóle gdzieś na stronie ŚUMu spis potrzebnych materiałów na pierwszy rok czy dostaniemy to dopiero na inauguracji? z góry dzięki za odp i pozdr.
mika19
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2011, o 19:38

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: mika19 »

właśnie. podczepiam się pod pytanie ciekawskiego zupełnie się nie orientuję, czy już teraz powinnam zbierać jakieś materiały, czy można z tym jeszcze poczekać?
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: Usagi_Tsukino »

ciekawski, możesz ustawić mamę, babcię, wujka, kogokolwiek, on zajmie ci kolejkę, a książek i tak nie wypożyczysz bez legitki i indeksu. Większość na pierwszy rok wypożyczają na cały rok, ale to trzeba później sprawdzać na koncie bibliotecznym, biologii nie ma sensu wypożyczać na dłużej niż semestr. Czy gdzieś to jest to nie wiem, ja się orientowałam w pierwszych dniach października gdyż wcześniej i tak nie było mnie w kraju P Na pewno tu na forum jest taki temat, więc poszukajcie. Z materiałami zrób jak chcesz, jest sporo ogłoszeń na uczelni i pewnie jeszcze więcej będzie we wrześniu a książek moim skromnym zdaniem nie opłaca się kupować za nim nie sprawdzi się ile da biblioteka, z resztą poza atlasem anatomicznym i skawinami (ale też w większości ksera:P) nie miałam nic swojego
Awatar użytkownika
neve
Posty: 762
Rejestracja: 3 maja 2010, o 12:35

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: neve »

swiecunia,
Katowice
-atmosfera spoko,
-progi zaliczeniowe od 70% tylko koła z łaciny sa od 65%, czasem zdarzy sie ze z jakiegoś przedmiotu opuszcza do 60%
kolosy to głownie testy, na chemii sa opisowe
-sa wejsciowki na wiekszosci przedniotów, 3 pytania, odpowiedz jednym zdaniem, na anato to zalezy od asystent, moj w porywach ambicji na 3 pierwszych zajeciach pytał, na histo sa kola co 2 tydzien, ale kazda wejsciowke mozna poprawiac,
na jezykach koła sa ustalone nie ma wejsciowek, a biofizyka w katowicach to lajcik, tylko nie popadnijcie profesorowi
-na pierwszym i drugim roku zajecia sa tylko na ligocie, pozniej trzeba dojezdzac do centrum, nie jestem pewna czy gdzies dalej
-do kolosow mozna podchodzic 3 razy, taka jest ogolnouczzelniana norma al czasem daje jeszcze 4 albo 5 terminy z anato sa 4 termin ustawowo egzaminy maja 3 terminy
-nie jestem pewna ile osob skonczylo ostatnio 1 rok, teraz troche poszaleli z anatomia, wiem ze po pierwszym sem opadło 40-50 osob, troche wiecej samych zrezygnowało,
-zaplecze naukowe jest dobre, bardzo duzo dosyc nowych preparatów na anato(podobno najleprze zapleecze naukowe z anatomii w Polsce ) mi sie osobiscie podobaly zajecia z histo, duzo preparatów, kazdy mial swoj zestaw, i mozna ogladac dodatkowo pomiedzy zajeciami na zakladzie

-kaiazki w bibliotece sa wszystkie, trzeba sie tylko spieszyc z wypożyczaniem, jesli nie masz czasu na stanie w kolejce a zalezy ci na jakies ksiazce mozna zawsze zamowic na stronie biblioteki a oni za przytrzymaja dla ciebie, zreszta wiekszosc ksiazek mozna kupic w kserze w DS2
zwykły
Posty: 48
Rejestracja: 11 lip 2011, o 23:57

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: zwykły »

Mam takie pytanko odnosnie grup w zabrzu
Czy bez większych problemów istnieje możliwość przeniesienia sie do innej grupy? pytam gdyż wraz z kolegą idziemy własnie do Zabrza, razem będziemy wynajmować mieszkanie, chcielibyśmy tez razem zakuwać a wiadomo przeciez ze w takim układzie lepiej byc w jednej grupie.
myniula
Posty: 502
Rejestracja: 8 lip 2010, o 20:28

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: myniula »

mozecie wyslac podanie o przydzielenie Was do jednej grupy, a jesli juz sie zdarzy ze traficie do innych to mozna sie przeniesc tylko w tedy zazwyczaj trzeba miec kogos na swoje miejsce ]
zwykły
Posty: 48
Rejestracja: 11 lip 2011, o 23:57

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: zwykły »

Do kogo sie pisze to podanie? kiedy mogę je oddać? Bo rozumiem ze grupy zostana przydzielone przed 1października bądź na immatrykulacji
myniula
Posty: 502
Rejestracja: 8 lip 2010, o 20:28

Re: Zabrze czy Katowice? Pomocy...

Post autor: myniula »

Najlepiej wysłac pocztą do dziekanatu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości