Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Jajoza11
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2011, o 15:55

Re: Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Post autor: Jajoza11 »

Dzięki za rady postaram się je zastosować. Ale dopiero jutro. Postaram się odezwać czy udało mi się ją przełamać czy nie.
Pozdrawiam wszystkich którzy odezwali się na tym forum.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Post autor: zoo_ »

Myślę, że tak za pierwszym razem to się nie przełamie do całkowitego wyjścia
Daj jej trochę czasu.

Jeżeli lubi psy, ma jakiegoś kumpla czy coś, to można też zastosować zabawę z nim jako formę nagrody za wyjście.
Czyli kolega zostaje za ogrodzeniem, a sunia ma do niego dostęp dopiero po wyjściu.
Jajoza11
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2011, o 15:55

Re: Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Post autor: Jajoza11 »

Dziś skorzystałem z rad. Sunia wyszła poza bramę na jezdnie z niechęcią ale na własnych nogach. Nie mam możliwości pracy z dwoma psami naraz ponieważ mam same dorosłe suki i nigdy razem się nie bawiły z obawy o konsekwencje dominacji jednej nad drugą.
Dzięki za rady i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Post autor: zoo_ »

Pamiętaj o nagradzaniu za każdy krok. Może to być powiedzenie dobry pies", pogłaskanie, smaczek, zabawa, wszystko, co sunia lubi.

Kurcze, jeśli masz kilka psów to nie zabieraj im możliwości zabaw. Wiem, że masz hodowle, ale to są psy, nawet jeśli mają służyć do rozmnażania. One spokojnie sobie stosunki pomiędzy sobą wyznaczą same, jeśli trochę to będzie musiało potrwać to potrwa, ale w końcu powinny się dogadać.
Oczywiście są wyjątki, w których psy mimo wszystko się nie dogadują, wtedy można im pomóc, da się to zrobić szkoleniem, ewentualnie w ostateczności dopiero wtedy można je rozdzielić i pilnować, by się nie spotykały.
Ale wolny pies = szczęśliwy pies.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Post autor: AnnaWP »

Popieram zoo_. Pomijając, że widać doświadczenie, to z własnego, znacznie skromniejszego powiem, że suki wcale nie są jakoś upośledzone pod względem socjalnym i mogą spokojnie kontaktować się z innymi psami płci obojga. Wszystko jest kwestią ich doszkolenia.

Co więcej, socjalizacja psa jest niezbędna w kontaktach ze światem, nie wyobrażam sobie zabrania psa na wycieczkę, gdybym obawiała się, że na inne tworzenie zareaguje wybuchem agresji, a jeździ z nami na każdy wyjazd, na który możemy ją zabrać. I dogaduje się bez problemu, w ty z psami gospodarzy również. Myślę, że wyolbrzymiasz problem, a gdyby faktycznie były agresywne wobec siebie, spodziewam się że pomoc doświadczonego trenera załatwi problem.
Jajoza11
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2011, o 15:55

Re: Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Post autor: Jajoza11 »

Rok temu zakończyliśmy hodowlę psów. Mieliśmy wiele przypadkowych charakterów. Jedne agresywniejsze drugie mniej.
Zdarzyło się, że dwie suki się spotkały (labrador z owczarkiem niemieckim(dziwne co nie?)) skończyło się to szwami na ręku mojego ojca.
Ponieważ nigdy nie były razem wypuszczane doszło do zdarzenia.
Druga sprawa tu również chyba w grę weszła dominacja i głupi charakter mojej labradorki. Mieliśmy wtedy około 40 rodowodowych psów. Wiec to była duża sfora
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Post autor: zoo_ »

Dokładnie. Poza tym większość problemów jakie sprawiają psy leży w sposobie ich prowadzenia", m.in. w braku zaspokajania naturalnych potrzeb takich jak ruch, potrzeba węszenia czy polowania, potrzeba kontaktu z innymi psami, ćwiczenia umysłowe etc.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Post autor: AnnaWP »

Socjalizację psów najlepiej zacząć od małego, wtedy wychodzi to dość naturalnie, ale nie wierzę w mit o starym psie i nowych sztuczkach. Dlatego warto pracować nad tym.

Ogólnie pies powinien widywać się z innymi ludźmi i psami, wtedy kontakt z inny osobnikiem nie jest dla niego szokiem.

A jak reaguje, kiedy spotykasz innego właściciela z psem? Jest zaborcza? Na pewno od tego bym zaczęła - wspólne spacery, najpierw dwie osoby wyprowadzają psy osobno, później spacerują razem - kontakt następuje stopniowo. Jeśli nie ma problemu, spacery się wydłużają, kontakt staje się fizyczny. Później można spróbować spuścić je na neutralnym gruncie ze smyczy. Łatwiej zrobić to na neutralnym gruncie, który dla obu będzie nowy, bo nie będą miały nawyków i przyzwyczajeń typu moje nie rusz". Nagradzać ich opanowanie i akceptację sytuacji.
Zoo_ - pewnie masz na ten temat więcej do powiedzenia, ja piszę z perspektywy właścicielki zbyt przyjacielskiego psa.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Jak nauczyć dorosłego psa chodzenia na smyczy?

Post autor: zoo_ »

AnnaW_UO pisze: A jak reaguje, kiedy spotykasz innego właściciela z psem? Jest zaborcza? Na pewno od tego bym zaczęła - wspólne spacery, najpierw dwie osoby wyprowadzają psy osobno, później spacerują razem - kontakt następuje stopniowo. Jeśli nie ma problemu, spacery się wydłużają, kontakt staje się fizyczny. Później można spróbować spuścić je na neutralnym gruncie ze smyczy. Łatwiej zrobić to na neutralnym gruncie, który dla obu będzie nowy, bo nie będą miały nawyków i przyzwyczajeń typu moje nie rusz". Nagradzać ich opanowanie i akceptację sytuacji.
Ja zrozumiałam, że ona w ogóle nie miała kontaktu z psami, bo przecież na spacery chyba też nie wychodziła skoro boi się wyjścia poza ogródek?
Co do zapoznawania psów ze sobą, czy złagodzenia napięcia w relacji między nimi to powinno to wyglądać tak, jak opisałaś.
Najlepiej jest ćwiczyć z psami to, co już potrafią (komendy, sztuczki czy inne takie) w odległości, którą tolerują, stopniowo ja zmniejszając. Gdy stają się agresywne lub pobudzone to po prostu je odciągamy (z pomieszczenia można wyjść) i znów idziemy na odległość tolerowaną. Można to samo robić ze spacerem, tzn. pomiędzy psami duża odległość, która jest stopniowo zmniejszana. Od strony wewnętrznej powinni znajdować się przewodnicy, czyli pies-człowiek-człowiek-pies. No i oczywiście nagradzanie zachowań przez nas pożądanych.

Dobrym sposobem może być też sprowadzenie psa, który potrafi obchodzić się z innymi. W ten sposób nie jest on nachalny, ale stopniowo zaprasza do zabawy przełamując strach drugiego psa. W tym celu wykorzystuje oczywiście też sygnały uspokajające.
Dobrze to pokazane jest tutaj:
www. youtube. com /user/Jacol123#p/u/65/wU7qJgNx-wg
(trzeba usunąć spacje)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość