Jak powstał człowiek?

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
Elpremiero
Posty: 46
Rejestracja: 23 gru 2007, o 22:35

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: Elpremiero »

Oj nie zaglądałem tu dawno.
pants pisze:Nie kłóćcie się. sprawa jest tego typu:
Na pytanie: jak powstał człowiek? nie można podać poprawnej odpowiedzi, na pewno na czas dzisiejszy, można się jedynie domyślać, w czym wyobraźnia się przydaje. no niesposób podać argumentów na potwierdzenie hipotezy, np. że stworzyli nas kosmici. można jedynie podać antyargumenty, że to nie mogło mieć miejsca.
Największym antyargumentem ( niepodważalnym moim zdaniem) jest cała biologia jako nauka.
Z resztą ten pomysł z kosmitami to czysty kreacjonizm, dosyć desperacki kreacjonizm.
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Z resztą ten pomysł z kosmitami to czysty kreacjonizm, dosyć desperacki kreacjonizm.

Nie, to nie kreacjonizm. To glupota.
To tak przy okazji.

A co mialem napisac to chcialem dorzucic jeszcze do polecanej dla ignorantow literatury Homo Przypadkiem Sapiens, chyba jedyna ksiazka na polskim rynku, ktora sie skupia glownie na ewolucji mozgu czlowieka, a nie calym rozwoju gatunku, przez wszystkie ogniwa rodzaju Homo.

Przeczytajcie, zobaczycie, jak prosto i logicznie mozna wytlumaczyc inteligencje czlowieka, jego nadprzyrodzone zdolnosci umyslowe zwyklym. bieganiem
(swoja droga, to autorzy chwala sie, ze napisali pierwsza ksiazke, ktora wszystkie fakty w tej teorii zbiera razem w jednym miejscu).
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: armistice »

AnnaW_UO pisze:Dziękuję Jakusz, już mnie mózg rozbolał, ale przywracasz mi wiarę w ludzi.

Dla zainteresowanych polecam może lekturę
Na początek coś o antropologii? Na tropach brakującego ogniwa, którego jednym z autorów był odkrywca Australopiteka. Wtedy może zrozumie jeden z drugim, że proces uwiarygodnienia odkrycia to żmudna robota i trwa nieraz dekady.
A potem behawioryzm - Naga małpa Morrisa, dla tych którzy myślą, że nie jesteśy małpami. Jesteśmy małpami, tylko trochę wyjątkowymi.
Ja ciagle jestem zwolennikiem nauki i myśle ze MLODZI ludzie ktorzy sa humanistami badz zyją inna dziedzina nie zwiazana z biologią przed swoimi domyslami nt. pochodzenia zycia/pochodzenia czlowieka MUSZA ale to MUSZA nauczyc sie BIOLOGII. Bez tego ani rusz dalej. Zadna naukowa/popularno-naukowa ksiazka nie wytlumaczy biologii i chemii, one na tym bazują i kluczem jest tutaj myslenie biologiczno-chemiczne. Niestety przykro mi to mówić ale dla ludzi humanistycznych/ect. poszukiwanie swoich korzeni nie jest latwe i nie polega na wysuwaniu swoich pomyslow rodem z ksiazki fantasy. Biologia to jest no-joke i aby wiedziec kim sie jest- jest niezbedna. I mowie tutaj przynajmniej o licealnej biologii na poziomie rozszerzonym, jezeli nie chce sie komus bardzo zaglebiac.
Jezeli tacy ludzie nie umia biologii to mysle ze nie ma o czym rozmawiac i rozważac bo zawsze rozmowa schodzi na ignorowanie nauki, obrazanie jej, negowanie poprzez wlasnie takie glupie wątki.
Oczywiscie zdarzaja sie ludzie ktorzy są prymusami biologicznymi wszystko przeczytali (oczywiscie wszystko to jest klamstwem) ale nadal sie nie zgadzają- takim ludziom radze zalozyc jakas sekte debili.
Takze jezeli jestes MLODYM humanistą albo poprostu nie zajmujesz sie niczym zwiazanym z biologia- jeszcze masz czas i w miare otwarty umysł aby zapoznać się ze skomplikowaną lecz bardzo złożoną i piękną nauką biologii przed tym az zostaniesz starym negacjonistą ktory żyje fantazjami. Dziekuje
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: AnnaWP »

Sucharki z Myszkami - mam nadzieję, że polecasz nie tylko ignorantom, bo i ja się skuszę, nie czytałam
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Sucharki z Myszkami - mam nadzieję, że polecasz nie tylko ignorantom, bo i ja się skuszę, nie czytałam

Oczywiscie nie tylko
Naprawde warto, co prawda ksiazka jest napisana tak zawilym stylistycznie jezykiem, ze ciezko sie przez nia przebic, w dodatku nie rozumiem kilku rozdzialow - a raczej nie rozumiem, po co sie one tam znalazly, bo autorzy maja tendencje, do obrazowego wyjasniania niektorych zagadnien, co chyba ma ulatwic odbior, a ostatecznie tak gmatwa, ze ciezko pojac co robimy i gdzie jestesmy, ale ogolnie, tak jak mowie - nie spotkalem sie z ksiazka na polskim rynku, i poza nim tez nie natrafilem, ktora by zbierala i podsumowywala w jednym miejscu wszystkie argumenty na rzecz hipotezy hmm biegania i kontrargumenty przeciwko machiavelli intelligence.
Naprawde warto
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: AnnaWP »

Sucharki z Myszkami, Kupione, za parę dni pewnie do mnie dotrze, podzielę się wrażeniami.

Chociaż hipotezy są różne, nie oznacza to, że się wzajemnie wykluczają - tu jest również częste źródło nieporozumień. Dla przykładu hipoteza biegania, z którą się zapoznam, wcale nie musi wykluczać prawdziwości hipotezy o atrakcyjności seksualnej abo rozpoznawaniu cech płodności. Mogą to być odrębne elementy złożonego procesu.
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

AnnaW_UO, naprawde polecam! Stylistyka ksiazki jest potworna, ale tresc - bardzo przyjemna

Natomiast pomyslalem sobie, zeby wykorzystac ten watek do skorygowania powszechnie panujacych, blednych przekonan na temat ewolucji czlowieka. To zaczynamy:

1. LUDZIE NIE POCHODZA OD MALPY
Okolo 5-6 milionow lat temu rozdzielilo sie drzewo rodowe organizmow malpopodobnych na dwie galezie - jedna doprowadzila do powstania malp wlasnie, a druga m.in. rodzaju Homo, w tym czlowieka.

2. EWOLUCJA CZLOWIEKA NIE JEST TOZSAMA Z DRABINA LAMARCKA
Mianowicie ewolucja czlowieka, ani innych gatunkow, to nie prosta sciezka od prymitywnosci do perfekcyjnosci. Kolejne gatunki rodzaju Homo nie byly koniecznie przodkami Homo sapiens. Drzewo naszego rodzaju w zasadzie nie jest drzewem, a platanina pnaczy.

3. NIE MAMY NAJMNIEJSZEGO POJECIA CZEMU CZLOWIEK CHODZI NA DWOCH NOGACH
Opinia, ze nasi przodkowie (nawet nie bede probowal strzelac, ktory, bo mozna to wysmiac tak latwo, jak teorie o kosmitach) zaczeli chodzic na dwoch nogach, aby uwolnic rece, ktore im mialy sluzyc do bardziej ambitnych celow", jak tworzenie narzedzi zostala zaproponowana w czasach Darwina, przez pana nazwiskiem Dart (o ile mnie nie myli pamiec, w kazdym razie cos podobnego). Nie wiedzial on jednak, ze nasi przodkowie zaczeli chodzic na okolo 2-3 miliony lat wczesniej, niz wytwarzac narzedzia.

4.MOZG CZLOWIEKA NIE JEST TAKI WYJATKOWY
Ok jest duzy, OK myslimy sprawniej niz inne zwierzaki. Ale jednak porownanie mozgu H.sapiens i goryla bylo jednym z koronnych argumentow na rzecz teorii ewolucji, jaki przytoczyl Huxley przed owenem (ten z kolei dopuscil sie takiej naukowej prostytucji, ze nalezy pisac jego nazwisko mala litera:D). Co jest naprawde nietypowe w mozgu czlowieka to naprawde znaczna redundacja niektorych elementow.


Cos sie potem dorzuci pewnie jeszcze.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: armistice »

Sucharki z Myszkami pisze:1. LUDZIE NIE POCHODZA OD MALPY
Co nie zmienia faktu ze pochodzimy od malpopodobnych Lepiej powiedziec ze mamy wspolnego przodka z małpami
Sucharki z Myszkami pisze:Opinia, ze nasi przodkowie (nawet nie bede probowal strzelac, ktory, bo mozna to wysmiac tak latwo, jak teorie o kosmitach) zaczeli chodzic na dwoch nogach, aby uwolnic rece, ktore im mialy sluzyc do bardziej ambitnych celow", jak tworzenie narzedzi zostala zaproponowana w czasach Darwina, przez pana nazwiskiem Dart (o ile mnie nie myli pamiec, w kazdym razie cos podobnego). Nie wiedzial on jednak, ze nasi przodkowie zaczeli chodzic na okolo 2-3 miliony lat wczesniej, niz wytwarzac narzedzia.
Wystarczy wlaczyc discovery aby posluchac na wlasne uszy o rozwiazaniu ktore jest bardziej parawdopodobne i bardzo proste- nasi przodkowie byli zmuszeni do zmiany tybu zycia na zbieracko-lowiecki- przy czyn 4 lapy zajete podczas coraz to dluzszych wedrówek zbieracko-lowieckich byly wielkim utrudnieniem.
Sucharki z Myszkami pisze:4.MOZG CZLOWIEKA NIE JEST TAKI WYJATKOWY
W Swiecie Nauki- aktualnym jest bardzo dobry artykul o mozgu czlowieka wlasnie w tym kontekscie.
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Wystarczy wlaczyc discovery aby posluchac na wlasne uszy o rozwiazaniu ktore jest bardziej parawdopodobne i bardzo proste- nasi przodkowie byli zmuszeni do zmiany tybu zycia na zbieracko-lowiecki- przy czyn 4 lapy zajete podczas coraz to dluzszych wedrówek zbieracko-lowieckich byly wielkim utrudnieniem.

Tylko, ze na to nie ma dowodow.
W Swiecie Nauki- aktualnym jest bardzo dobry artykul o mozgu czlowieka wlasnie w tym kontekscie.
To w takim razie musze sobie go przejrzec.
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

A co do tego malpopodobny.
To trudno mowic, ze cos jest malpopodobne skoro w czasie, o ktorym mowimy nie bylo malp. Ta malpopodobnosc wyraza sie glownie w tym, ze artysci przedstawiajacy SWOJE wizje naszych przodkow nadawali im cechy, ktore my kojarzymy z malpami. Chociazby ich pohukiwanie (wystarczy wlaczyc BBC), typowo malpie ruchy, malpi sposob chodzenia. Nawet nie malpi, trzeba powiedziec konkretnie - szympansi. Zatem mowienie, ze cos bylo malpopodobne jest tak samo nie na miejscu, jak mowienie, ze powstalismy z malp.
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

A jeszcze mi tak przyszlo do glowy.
Nie wiemy ile mogli wedrowac nasi przodkowie, ale popatrz ile wedruja gnu/zebry/slonie/wszelkie male antylopy, ile kilometrow przemierzaja renifery, stada bizonow, czy wreszcie, jak zgrabnie hasaja szympansy na czterech lapkach.
Wytlumacz mi zatem dlaczego wszyscy moga, a my nie moglismy ?
Skoro nasz ostatni przodek wspolny z szympansem prawdopodobnie chodzil na czterech lapach, dlaczego nagle Homo nie mogly ?

I teoria o noszeniu narzedzi, bo o takiej czytalem, tez za bardzo sie nie trzyma w pionie, bo narzedzia byly przenoszone owszem, ale pierwsze oznaki takiego przerzucania obrobionych kamieni z miejsca na miejsce sa datowane na duzo pozniej, niz przypuszczalnie pierwsze wyprostowane hominidy. Dokladnych przedzialow czasowych tu nie podam oczywiscie, ale teoria o przenoszeniu narzedzi mowila cos o okresie ok 2.1 mln lat temu, a juz slawna Lucy podobno spedzala duzo czasu na dwoch nogach. Zatem co robiono przez te 1.3 mln lat ?
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: adgj »

A ja mam pytanie odnośnie tego co spowodowało powstanie życie na Ziemi?
Część naukowców uważa, że życie przyszło z meteorytu, część, że wykształciło się pod wpływem warunków panujacych na młodocianej Ziemi.
Przeprowadzono wiele doświadczeń, próbując pod wpływem wykształoconych w laboratorium warunków odpowiadających młodocianej Ziemi, wytworzyć DNA. Mają dotychczas 2 z 4 głownych elementów zsyntetyzowanych nad resztą jeszcze pracują.
Przypuszcza się, że błona komórkowa utworzyła się z tłuszczów, na podobnej zasadzie jak robi to buble maker, udowodniono, że podziały takich bąbli zachodzą podobnie jak u prymitywnych bakterii.
Co Wy o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Jak powstał człowiek?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Część naukowców uważa, że życie przyszło z meteorytu

Teoria panspermii Arrheniusa. Arrhenius byl wybitnym chemikiem, ale jako Biolog sie sprawial troche gorzej.
część, że wykształciło się pod wpływem warunków panujacych na młodocianej Ziemi.

Prawdopodobnie.
Przeprowadzono wiele doświadczeń, próbując pod wpływem wykształoconych w laboratorium warunków odpowiadających młodocianej Ziemi, wytworzyć DNA. Mają dotychczas 2 z 4 głownych elementów zsyntetyzowanych nad resztą jeszcze pracują.

Doswiadczenie Ureya-Millera i przypisy.
Przypuszcza się, że błona komórkowa utworzyła się z tłuszczów, na podobnej zasadzie jak robi to buble maker, udowodniono, że podziały takich bąbli zachodzą podobnie jak u prymitywnych bakterii.

Mamy wiele takich pratworow. Na nich, konkretnie na tzw tworach nadczasteczkowych, czyli koacerwatach, opiera sie kariera Oparina.
W ogole to Oparin wyroznial 3 poziomy ewolucji:
1. Biochemiczna, gdy powstawaly podstawowe zwiazki, ten etap obrazuje doswiadczenie Ureya-Millera.
2.Czasteczkowa, gdzie powstawaly twory nadczasteczkowe, czyli wspomniane juz koacerwaty, takie cos w pol kroku zatrzymane miedzy zyciem, a chemia.
3.Ewolucja Biologiczna, ktora mozemy nazwac po prostu Darwinowska.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości