Koty domowe

FAMAS
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2011, o 19:06

Koty domowe

Post autor: FAMAS »

Witam. Wg. nie których źródeł informacji to w rodzinie kotowatych jedynie lwy żyją w stadzie. Ale czy tylko one? bo ostatnio obserwuję cośtakiego że koty domowe też żyją w stadach. Moja babcia posiada 7 kotów i widać jak na dłoni że żyją jak stado. Z moich długich obserwacji zobaczyłem takie zjawiska.
Samiec alfa- te koty mają swojego przywódcę. Ustępują mu miejsce na legowiskach, jedzenia i też trzyma porządek.
Co do porządku. Dwa młode koty z tego stada zaczęły walczyć z nie wiadomych przyczyn. Samiec alfa przybiegł i je prędko rozdzielił.
Też ustępują miejsca samcowi alfa.
W czasie gdy kocica się goni to jedynie samiec alfa może z nią współżyć.
Gdy były dwa młode kociaki wszystkie koty się nimi opiekowały.
Myją się na wzajem.
Często trzymają się w kupie i też śpią w kupie. Oczywiście też chodzą swoimi drogami.
Mają swoje miejsce, legowisko w którym zawsze śpią razem.

Czy te zjawiska w/w nie są przykładem na to że koty domowe mogą żyć w stadzie?
misia24
Posty: 6
Rejestracja: 19 maja 2011, o 19:51

Re: Koty domowe

Post autor: misia24 »

Widać koty mogą żyć w stadzie,:)

wszystko zależy od kotów, jeżeli jeden ma cechy przywódcze, a reszta mu ulega, to można powiedzieć że się dogadują:)

U mnie były dwie kocice, mimo że wychowywały się razem, były siostrami, to po pierwszym wykoceniu stały się dla siebie wrogie, często się gryzły i przeganiały, aż została tylko jedna, ta dominująca





Tylko u mnie najlepsza karma dla psów i kotów
Detektyw Monk

Re: Koty domowe

Post autor: Detektyw Monk »

Ja dziś widziałem grupę kotów .
LynxCoon
Posty: 14
Rejestracja: 28 lip 2011, o 14:22

Re: Koty domowe

Post autor: LynxCoon »

FAMAS pisze: Czy te zjawiska w/w nie są przykładem na to że koty domowe mogą żyć w stadzie?
Nie. Koty nie żyją w stadzie. Szukają swojego towarzystwa w okresie rozrodu. Dziwię się, że spokojnym okiem patrzysz na rozmnażanie się gromadki. Nie wpadło Ci do głowy, aby je wykastrować?
A śpią razem, bo szukają ciepłego, wygodnego miejsca. U kotów występują relacje podobne jak u ludzi.
Awatar użytkownika
AlexisA
Posty: 61
Rejestracja: 11 lip 2011, o 11:37

Re: Koty domowe

Post autor: AlexisA »

Ciekawe to co napisano. Może jednak niektóre koty rodzą się bardziej towarzyskie i lubią towarzystwo innych kotów? Każdy jest trochę inny.
LynxCoon
Posty: 14
Rejestracja: 28 lip 2011, o 14:22

Re: Koty domowe

Post autor: LynxCoon »

Tak, koty nie mają typowej dla zwierząt stadnych hierarchii. Sa takie, które się lubią, śpią ze sobą, przytulaja się. Są też anatagoniści, którzy się nie znoszą. Doskonale to widać w czasie dokocenia gromadki. Jeśli ktoś ma 3-4 koty i bierze następnego, może sie spodziewać bardzo róznych relacji z rezydentami. Od przyjaźni po wrogość i łapoczyny. Zwykle jest jakiś kot alfa, dominujący, o cechach przywódczych, ale relacje w grupie są zmienne i kształtują się bardzo różnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość