Praca po biotechnologii?

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Regis

Praca po biotechnologii?

Post autor: Regis »

Ja z innej beczki trochę, ale jeszcze się za dobrze tu nie orientuję Jeśli to się powinno znaleźć w innym dzaile to z góry przepraszam :wink:

W kaŻdym razie chciałem was zapytać jakie są perspektywy pracy po biotechnologii. Pytanie waŻne dla mnie, bo wacham się między właśnie biotechnologią i farmacją (jakby się nie udało z medykiem). Farmacja wydaje mi się nudna (sama chemia i wogóle) a biotechnologia wręcz przeciwnie, ale wszyscy jakoś mówią Że praca po tym to nie bardzo, a jak juŻ to za granicą. Powiedzcie no jak to jest z tym naprawdę?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Praca po biotechnologii?

Post autor: Savok »

W Polce biotech lezy i kwiczy. Troche lepiej jest jesli posiadasz inz., wtedy masz szanse na zatrudnienie wciezkim przemysle biotechnologicznym na skale masowa, mnie osobiscie to malo bawi.

Obecnie prespektywy sa takie, ze jesli chcesz pracowac w zawodzie, to wyjezdzasz, zostajesz na uczelni na doktoracie albo robisz dodatkowe fakultety i wtedy probujesz cos znalezc, ale to raczej biotech jest dodatkowym atutem, a nie odwrotnie.
Jedyne oferty pracy dostepne dla ogolu spoleczenstwa to przedstawiciele medyczni, czyli chodzisz po firmach/labach i probujesz wcisnac nowy sprzet za 100000zl albo konkurencyjne enzymy. Lepsze stanowiska sa obsadzane po znajomosci a jest ich jak na lekarstwo.

Trend ten utrzymuje sie juz dobrych 15 lat i nie zapowiada sie, zeby bylo lepiej. Szczgolnie teraz, jak biotech zrobil sie poprostu modny i kazda uczelnia probuje takowy otworzyc. Oczywiscie poziom ksztalcenia na roznych uczelniach jest rozny i na wielu pozostaiwa wiele do zyczenia. Efekt bedzie taki, ze za kilka lat dyplom biotechnologa przestanie byc widzany jako papier od dobrego specjalisty tylko certyfikat z produkcji tasmowej.
Za granica tez nie jest najpiekniej, bo konkurencja wszedzie jest duza. Ale w jakim zawodzie jest kolorowo i prace daja odrazu? Z tego co wiem, to w zadnym.

Moja rada: studjuj to, co cie pociaga, jak bedziesz dobry, to cos sobie znajdziesz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości