Tkanka wzmacniająca w liściu

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Tkanka wzmacniająca w liściu

Post autor: Szumwiatru »

Jak to jest z tkanka wzmacniającą w liściu? Sklerenchyma, kolenchyma?
GoForIT
Posty: 36
Rejestracja: 20 sty 2011, o 22:03

Re: Tkanka wzmacniająca w liściu

Post autor: GoForIT »

Wszystko zależy od rodzaju rośliny o którego liściu rozmawiamy.
W ogonku liściowym (typowego liścia) odnajdziemy sklerenchymę. (Dlatego tak łatwo zerwać liść z ogonkiem, a trudniej bez). Jeśli chodzi o rozmieszczenie tk wzmacniającej w blaszce liściowej to już zależy od typu rośliny.
Np. w roślinach wyższych spotykamy się z kolenchymą na obrębie liścia oraz kolenchyma towarzyszy tk przewodzącej (okolice żyłkowania liścia).
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanka wzmacniająca w liściu

Post autor: AnnaWP »

To nie jest takie jednoznaczne.
Kolenchyma występuje przede wszystkim pod epidermą, w tym w łodygach u budowie pierwotnej i ogonkach liściowych właśnie. U niektórych gatunków to kolenchyma nadaje sztywność ogonkom liściowym - jak u ziemniaka na ten przykład.

Sklerenchyma otacza całkowicie lub częściowo wiązki przewodzące w łodydze o budowie pierwotnej. W przypadku liści wiązki otacza pochwa wokółwiązkowa, czyli miękisz (u jednoliściennych jest szczególna, ale występuje u dwuliściennych również, pomimo typowej fotosyntezy - bynajmniej tak opisuje to Malinowski). Jedynie grubsze wiązki otoczone są włóknami sklerenchymatycznymi. U jednoliściennych włókna tworzą listwy wydłużone w stronę epidermy z jednej i drugiej strony liścia.

Więc jest raczej odwrotnie, niż GoForIT napisał. Być może po prostu podmieniły mu się tkanki.

Co do odrywania ogonka od łodygi, to jest to raczej kwestia warstwy odcinającej, która występuje w nasadzie liści. Jest to słaby punkt mechaniki całego ogonka i jak ma się cokolwiek oderwać, to właśnie tam. W tym miejscu komórki ulegają lizie w chwili, kiedy dany liść ma być zrzucony.
GoForIT
Posty: 36
Rejestracja: 20 sty 2011, o 22:03

Re: Tkanka wzmacniająca w liściu

Post autor: GoForIT »

Ujmę to tak, nie będę się kłócił, ponieważ to co napisałaś brzmi sensownie.
Przypomniało mi to, że czas przypomnieć sobie trochę roślinki
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanka wzmacniająca w liściu

Post autor: AnnaWP »

Każdy powód do samodoskonalenia jest dobry - zachęcam.
Nie ukrywam, że na wszelki wypadek sprawdziłam moje dane (bo od razu mi zadźwięczało, że odwrotnie) z Malinowskim właśnie, więc jestem tego dość pewna.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Tkanka wzmacniająca w liściu

Post autor: Szumwiatru »

Czy z tego wynika, że kolenchyma i sklerenchyma występują w ogonku, natomiast w blaszce jedynie sklerenchyma, która występuje przy grubszych wiązkach przewodzących?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanka wzmacniająca w liściu

Post autor: AnnaWP »

Raczej tak. Nie odważę się na stwierdzenie, że w blaszce kolenchymy nigdy być nie może, ale typowa jest raczej dla łodygi i ogonków. Nie spotkałam się z opisem kolenchymy w blaszce.
Sklerenchyma w okolicy tkanek przewodzących, a więc i tu i tu. Bywa też niezależnie od tkanek przewodzących.
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Tkanka wzmacniająca w liściu

Post autor: Szumwiatru »

Dziękuję za odpowiedź i rozwianie wątpliwości : )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości