Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

dziki_chwast
Posty: 63
Rejestracja: 28 sie 2007, o 12:35

Re: Bocianie przekąski.

Post autor: dziki_chwast »

No to obaliłeś moje bajkowe wyobrażenie o bocianie
Dzięki i pozdrawiam.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Bocianie przekąski.

Post autor: WojtekB »

Żaby dla bocianów stanowią cennym pokarmem na przedwiośni, gdy ich jest pełno na rozlewiskach. Za to w ciepłe i deszczowe dni, gdy mają do odchowania swoje młode w niektórych rejonach głównym ich pokarmem są dżdżownice, które masowo wychodzą na powierzchnię. Tak poza tym jak już pants napisał, bociany odżywiają bardziej konkretnym pokarmem (u nas jest bardziej urozmaicony, na zimowiskach za to głównie szarańcze i inne prostoskrzydłe).
Awatar użytkownika
AlexisA
Posty: 61
Rejestracja: 11 lip 2011, o 11:37

Re: Bocianie przekąski.

Post autor: AlexisA »

Widziałam jak bocian upolował kurczaka, więc sądzę, że kaczątko to dla niego żaden problem.
Detektyw Monk

Re: Bocianie przekąski.

Post autor: Detektyw Monk »

A kiedyś mówił Adam Wajrak,że bocian może zjeść małego zajączka .
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Bocianie przekąski.

Post autor: adgj »

To już napisałem w pierwszym poście
Detektyw Monk

Re: Bocianie przekąski.

Post autor: Detektyw Monk »

Moja wina , nie zauważyłem .
dziki_chwast
Posty: 63
Rejestracja: 28 sie 2007, o 12:35

Re: Bocianie przekąski.

Post autor: dziki_chwast »

Jeszcze jedno bardziej konkretne pytanie.

Teraz są żniwa i bardzo często widziałem jak bocian przylatuje, gdy rolnicy koszą trawę lub zboże. Jakich skarbów szukają tam bociany?

Głównie dżdżownic?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Bocianie przekąski.

Post autor: WojtekB »

dziki_chwast pisze:Jeszcze jedno bardziej konkretne pytanie.

Teraz są żniwa i bardzo często widziałem jak bocian przylatuje, gdy rolnicy koszą trawę lub zboże. Jakich skarbów szukają tam bociany?

Głównie dżdżownic?
Zależy jaka aura, ale wśród skoszonej trawy jest bardzo dużo łatwej zdobyczy - od różnej gamy dużych owadów po drobne polne ssaki i ptaki.

Wbrew pozorom na takim monokulturowe ekosystemie jakim jest pole zboża, bociany też znajdą w słomie sporo pożywienia. Z moich obserwacji (to co oczywiście zobaczę w świeżo zebranym zbożu) to głównie pasikoniki, pluskwiaki, gąsienice i wiele różnych owadów. Domyśleć się można, że bociany znajdują na polu, gdzie świeżo skoszono zboże, sporo zabitych gryzoni.
kkrzys
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2011, o 11:28

Re: Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Post autor: kkrzys »

Ciekawostka: podobno do Polski nadciąga nowy gatunek ptaków. Informacje znalazłem na blogu ornitologicznym i się trochę w ten temat wkręciłem (założyłem wątek o tym). Słyszeliście coś na ten temat?
Awatar użytkownika
AlexisA
Posty: 61
Rejestracja: 11 lip 2011, o 11:37

Re: Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Post autor: AlexisA »

Kolejna ciekawostka- nie wiem czy już była. Ptaki, które mogą być niebezpieczne dla ludzi to nie tylko duże nieloty jak strusie czy kazuary, ale również sowy - sławny w tym przypadku jest puszczyk uralski, który jest bardzo agresywny wobec tych co zbyt blisko podchodzą do jego gniazda/młodych. Znane są przypadki ciężkiego poranienia ludzi przez te sowy.

Drugi przypadek to są harpie wielkie.

Te ogromne ptaki drapieżne nie boją się atakować ludzi, aczkolwiek o przypadkach poważnego zranienia ludzi przez nie to jeszcze nie słyszałam.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Biały kruk

Post autor: WojtekB »

Na facebookowy profilu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pojawiła się informacja o obserwacji białego kruka można obejrzeć zdjęcia, które wykonał Piotr Zięcik (obserwacja z dnia 28. sierpnia między Gryficami i Trzebiatowem).
Detektyw Monk

Re: Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Post autor: Detektyw Monk »

Może link do zdjęcia .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Post autor: WojtekB »

"Biały kruk Corvus corax
Załączniki
bialy-kruk.jpg
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości