sieć dziwna

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Krzysiek17

sieć dziwna

Post autor: Krzysiek17 »

Co to jestsieć dziwna"
Awatar użytkownika
KIM
Posty: 213
Rejestracja: 9 sie 2005, o 01:00

Re: sieć dziwna

Post autor: KIM »

Sieć dziwna, czyli tętniczo-tętnicza w nerkach:

krew plynie według schematu:
tętniczka doprowadzająca-sieć naczyń włosowatych-tętniczka odprowadzająca
trust

sieć dziwna

Post autor: trust »

Sieć dziwna - jest to rozgałęzianie się naczynia włosowatego tętniczego na wiele drobnych naczyń włosowatych, które następnie znów łączą się w tętnice (struktura ta występuje np. w ciałku nerkowym), lub rozgałęzianie sie naczynia włosowatego Żylnego na wiele drobnych naczyń włosowatych, które następnie łączą się w Żyłę (struktura ta występuje np. w wątrobie).
agu$ka

siec dziwna

Post autor: agu$ka »

Niektóre narządy, np. wątroba, posiadają ukrwienie wrotne, tzn. Że do narządu wchodzi Żyła i wychodzi równieŻ Żyła. Inny typ ukrwienia mają nerki, przysadka mózgowa. Jest to tzw. sieć dziwna. Do narządu wchodzi: tętnica i wychodzi równieŻ tętnica.
yooka
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2007, o 22:00

Re: sieć dziwna

Post autor: yooka »

siec dziwna tetniczo-tetnicza wystepuje w nerkach, dzieki czemu filtracja krwi zachodzi szybciej, tetniczka doprowadzajaca jest szersza od odprowadzajacej i krew wywiera cisnienie na sciany naczyn wlosowatych klebuszka nerkowego, w ktorym po filtracji I rzedu zostaja krwinki i bialka, oprocz albumin [ktore moga przenikac nablonek jednowarstwowy ze wzgledu na drobnoczast. budowe].

a siec dziwna zylno-zylna [wrotna] wystepuje w watrobie, krew zyla z jelit transportowana jest do watroby a stamtad do innych organów przez zyle watrobowa i wraca do serca zyla glowna.

jesli nic nie pomieszalam
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: sieć dziwna

Post autor: Astacus »

ja już zapamiętam do konca życia co to jest. miałem to na sprawdzianie, i nie odpowiedziałem bo przeoczyłem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości