10 owadów do nazwania!

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
Szapcio
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 19:48

10 owadów do nazwania!

Post autor: Szapcio »

Witam. Jednym z ostatnich zadań z biologii było wykonanie zdjęć owadów w najbliższym otoczeniu (województwie), rozpoznanie gatunku, ponazywanie zdjęć, wykonanie, krótkiej charakterystyki wykonanej w 3 językach oraz oddania pracy w postaci prezentacji multimedialnej. Z 30 przeze mnie zrobionych zdjęć udało mi się rozpoznać 20 owadów. pozostaje mi 10, niepewnych, niby prostych, które koniecznie muszę mieć. Dziękuję za pomoc! Proszę o szybką odpowiedź!

P.S. Link poniżej odwołuje do strony, z której można pobrać .rar ze zdjęciami, przepraszam za taką formę ale miałem problem z załączeniem .rar tutaj (brdzo długo wysyłał), oraz problem ze wstawieniem kilku zdjęć na raz.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: WojtekB »

P5182002 - Chrabąszcz majowy
P6283563 - coś z bzygowatych
P8225921 - coś z modraszkowatych
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: Trzyszcz »

Najbliższe otoczenie to województwo?
Te 30 owadów na spokojnie można znaleźć w ogrodzie/parku najbliższym .
Możesz dać te 20 do weryfikacji.
Zdjęcia pewnie były nieprzycięte- przycinaj w paincie, tam się
pokazuje prawdziwy rozmiar zdjęcia.
Jest baardzo wiele owadów których nie da się ze zdjęcia oznaczyć, choćby nie wiem jak dobre było.

71 i 72 to samiec, gatunek- zajrzyj na: wazki.pl wraz z informacjami podstawowymi. Jest też klucz na odonata.pl.
Tu masz galerię bzygów

Kod: Zaznacz cały

syrphidae.insects.pl/index.php?lang=pl
ale ze zdjęć trzeba uważać, no chyba że nie ma nic podobnego.
7123871 ładniutka gąsieniczka , jakiejś rośliniarki
następne 2 foty to Aglais io
a po nich inna pospolita rusałka żywiąca się pokrzywą- sprawdź wyszukiwarką na lepidoptera.pl
8225897- z tego zdjęcia bez problemu oznaczysz z kluczem odonata.pl, rodzaj to Sympetrum.
u modraszków ważny jest spód
Szapcio
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 19:48

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: Szapcio »

Robale z województwa dlatego, że w naszej okolicy trudno o aż tak dużą różnorodność, przynajmniej tak tłumaczyła się nauczycielka. Nie to jest istotne Dziekuję za Chrabąszcza majowego i za strony odwołujące do bzygowatych zobaczymy co do reszty, co do ważek to jest kłopotliwa (szukałem jej najdłużej) ze względu na rodzaj ujęcia, no ale zobaczymy
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: Trzyszcz »

Nauczycielka chyba nie zdaje sobie sprawy z ogromu gatunków u owadów No ale jak napisałeś, to już nieistotne.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: WojtekB »

Jeżeli chodzi o ważki to Piotr M by mógł coś tu napisać.
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: Trzyszcz »

Mi chodziło o to, żeby Szapcio sam spróbował, dlatego podałem tylko wskazówki .
Szapcio
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 19:48

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: Szapcio »

Heh, proszę tylko nie myśleć, że jestem leniem Ważka to najprawdopodobniej Szablak szkocki (zdjęcie zrobione od góry). Na stronie bzygowatych nie ma takiego włochatego osobnika więc jestem w kropce, żaden nie przypomina mojego najprawdopodobniej jakiegoś trzmiela. Szukam dalej, i czekam na sugestie. Jak nazywa się to bydle na zdjęciu P9170299?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: WojtekB »

Szapcio pisze: Jak nazywa się to bydle na zdjęciu P9170299?
Nie będzie to czasem siodlarka stepowa (Ephippiger ephippiger)
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: Trzyszcz »

Tak S.danae, samica.
A ta pierwsza to samica Calopteryx virgo.
Co do galerii bzygów- to tam trzeba ustawić, żeby wszystko się wyświetliło, bo automatycznie wyświetla się tylko na literę S.
Ale to będzie tylko wskazówka bo zawsze może być coś podobnego, no i nie wszystko tam jest.
Szapcio
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 19:48

Re: 10 owadów do nazwania! Pomocy!

Post autor: Szapcio »

Dziękuję bardzo! Trafione zatopione! Zostały 3 zdjęcia, raczej pospolitych okazów, więc nie widzę sensu się męczyć. Temat do zamknięcia.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości