Mat-chem a farmacja

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
Snaps
Posty: 2
Rejestracja: 14 wrz 2011, o 17:33

Mat-chem a farmacja

Post autor: Snaps »

Witam! Obecnie jestem w pierwszej klasie LO, profil mat-chem. Moim marzeniem jest farmacja, chciałabym dostać się na te studia na UJ. Problem w tym, że w moim profilu nie ma rozszerzonej biologii, a z tego, co wiem, jest ona wymagana podczas rekrutacji. I tutaj moje pytanie jest następujące: czy można samemu nauczyć się biologii na maturę R? Czy może jakieś korki np. od drugiej klasy? Ewentualnie przepisanie się do biol-chemu? Tyle, że z tym przepisaniem się do biol-chemu moi starsi koledzy mnie ostrzegają. Bo z jednej strony będę miała tą rozszerzoną biologię, ale wtedy matma będzie podstawowa. Mówią, że matmy sama się nie nauczę, biologię jestem w stanie ogarnąć, a jednak ta matma zawsze się przydaje. Proszę o rady.
Awatar użytkownika
Glina
Posty: 892
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 12:50

Re: Mat-chem a farmacja

Post autor: Glina »

Na farmacje na UJ biorą pod uwagę rozszerzoną chemie oraz biologię.
Moim zdaniem, najlepiej gdybyś przepisała się na profil biol-chem, jednak nie oznacza to, że nie jesteś w stanie sama się przygotować do matury. Ja uczęszczam na korki z biologii głównie w celu aby nauczycielka nastawiła mój tok myślenia pod klucz. Jeśli chodzi o materiał to właściwie sam robie notatki z książki oraz z lekcji jakies informacje i zdjęcia ze starych książek które nie są zawarte w aktualnych podręcznikach jednak jest są to bardziej ciekawostki.
Matematyka jest brana pod uwagę tylko przy rekrutacji na WUM.
Jak wyżej napisałem, ja bym się przepisał na biol-chem.
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: Mat-chem a farmacja

Post autor: Hogwartnik »

Z tą matmą to może i do dostania się na farmację nie jest potrzebna, ale jakbyś nagle chciała startowac na medycynę, bo w 2 klasie nagle Ci się bardziej spodoba, to ta matma wtedy by się przydała. Najlepiej to się zakręcic koło nauczycielki od biologii i wybadac czy byłaby pomocna w dodatkowej nauce biologii. Zapytaj starszych uczniów z rozszerzoną biologią, która nauczycielka dobrze tłumaczy matury i uczy tego pisania pod klucz i proś o pomoc. Jak będą robic problemy i nie wyjdzie dodatkowa nauka, to wtedy może jednak lepiej się przepisac. Najważniejsze to zastanów się czy oby na pewno farmacja. Oględnie spójrz na przedmioty na studiach. No i nie należy za bardzo liczyc, że na studiach to chemia na logikę itd., bo jednak dużo jest pamięciówki nawet z chemii. Po prostu nieco inny rodzaj nauki.
Snaps
Posty: 2
Rejestracja: 14 wrz 2011, o 17:33

Re: Mat-chem a farmacja

Post autor: Snaps »

Nie wykluczam też innych kierunków, np. stomatologii, ale ta matma mogłaby być zabezpieczeniem, gdyby nagle w trakcie nauki w liceum stwierdziłabym, że jednak chcę iść na studia techniczne. Jestem w takim wieku, że mam jeszcze czas na dokładne odkrycie tego, co naprawdę chcę robić w życiu. Na razie trwam w fascynacji właśnie kierunkami medycznymi (nie wiem, to chyba jakieś rodzinne zainteresowania.). Zdaję sobie jednak sprawę, że jeżeli człowiek czegoś naprawdę chce, to przy odpowiedniej determinacji i nakładzie pracy jest w stanie to osiągnąć. Słyszałam o ludziach z mat-fizów i humanów, którzy podostawali się na medycynę.
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: Mat-chem a farmacja

Post autor: Hogwartnik »

Ja miałam w szkole chemię rozszerzoną, ale z taką nauczycielką, że na pewno bym jej nie zdała. Nie chodziłam na korki ani nic takiego, wszystkiego wyuczyłam się sama. Ścisłych przedmiotów też się da nauczyc. Matmę bym chętnie zdawała, ale była mi niepotrzebna i na jej samodzielna naukę brakło by mi czasu. Na studiach medycznych matma jest tyle o ile. Chociaż można powiedziec, że pokrywa się tematyką z matmą na technicznych (gdzie czysta matma trwa semestr), ale poziom łatwiejszy. Na technicznych mają zaawansowane przykłady, a tu bardziej podstawy wyższej matematyki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości