Zastosowanie izotopów

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Zastosowanie izotopów

Post autor: bioman »

Witam chciałbym się dowiedzieć jakie zastosowanie mają izotopy następujących pierwiastków: O, S, Cl, C.

Zastosowanie węgla 14C no to znalazłem - o tym jest w internecie, a o tych innych nic nie mogę znaleźć, więc proszę o pomoc
DrZation
Posty: 219
Rejestracja: 9 wrz 2011, o 17:49

Re: Zastosowanie izotopów

Post autor: DrZation »

Polecam skorzystać z zagranicznych stron.
Ja znalazłem wszystkie 4 w 2 minuty.
Google nie gryzą
Awatar użytkownika
vuze
Posty: 831
Rejestracja: 13 lip 2008, o 16:01

Re: Zastosowanie izotopów

Post autor: vuze »

DrZation, widocznie nie każdy zna dobrze j. obcy Mistrzu ]
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: Zastosowanie izotopów

Post autor: tusiulka »

Mogę podać zastosowanie poszczególnych izotopów z badaniach środowiskowych:
O,S - stosowane są w badaniu pochodzenia zanieczyszczeń a także do śledzenia ścieżek zanieczyszczeń
C,O,H - wyznaczanie ścieżek obiegu węgla, badanie skał i utworów węglanowych, rekonstrukcje paleoklimatyczne
O,H- identyfikacja źródeł np siarczanów, procesów biologicznych, określenie pochodzenia wód powierzchniowych i podziemnych
N, C- identyfikacja żródeł zanieczyszczeń, pochodzenie jenów azotowych, identyfikacja dominujących procesów zachodzących w wodach
Cl- lokalizacja źródeł skażeń, wyznaczanie ścieżek migracji ksenobiotyków chlorowcopochodnych.
14 C- datowanie wieku materii organicznej, określanie wieku wód podziemnych.
Może komuś się przyda na przyszłość
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości