Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: Mojsista »

Witam
Planuję zakup pierwszego mikroskopu. Jestem jeszcze zielona w tych sprawach dlatego potrzebuję opinii w sprawie mikroskopu.
Słyszałam po opiniach że lepiej kupić mikroskop z binookularem.
Co sądzicie o tym

Kod: Zaznacz cały

optek.pl/99-biolux-bino-ledsk.html
Jak mówię dopiero zaczynam swoją przygodę z mikroskopami i szukam, dobrego , taniego mikroskopu. Chciałabym oglądać krwinki pod mikroskopem i wykonywać swoje preparaty.
Podobno przy monookularze strasznie się wzrok męczy.
Podajcie swoje opinie o tym mikroskopie, może polecacie jakiś lepszy do 500zł.
Pozdrawiam
1.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: planapo »

nieco drozsza, ale zabawka. poczytaj troche tematy na podforum o mikroskopach, naprawde trudno jest powiedziec cos ponad to co zesmy juz powiedzieli na temat tej polki jakosciowo/cenowej i ewentualnych alternatyw dla niej (glownie rynek wtrony).

monokular oczywiscie odpada. przydaloby sie tez oswietlenie wg kohlera, mozliwosci rozbudowy. prezentowany przez Ciebie tych cech nie ma. nie ma tez regulacji rozstawu oczu i sruby mikro. mozesz sie wstrzelic w rozstaw fabryczny, ale jezeli nie, to obserwacja nie bedzie wygodna.

bo jesli to sprawa hobbystyczna to na krwinkach przeciez nie poprzestaniesz (jest masa znacznie ciekawszych obiektow), a nawet gdybys chciala poprzestac to tu trzeba raczej lepszego sprzetu i silniejszych powiekszen, ale nie daj sie skusic na ten chwyt marketingowy ze nasz mikroskop jest najmocniejszy. wszelkie oferowane powiekszenia powyzej 1000x w tanich mikroskopach nie sa warte uwagi.
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: Mojsista »

No niestety liczę się z tym że przy takiej kasie wielkiej rewelacji nie będzie, jednak to mój pierwszy mikroskop i nie mam na niego dużego budżetu. Może jak mi się spodoba to w przyszłości rodzice mi sprawią coś lepszego.
Mam jednak jeszcze kilka pytań chociaż sporo się tu naczytałam:
Radzisz kupić binookular? Czy faktycznie oczy aż tak się męczą przy monokularze?
Bo zastanawiam się też nad kupnem tego :

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_301&roducts_id=870
Gdybyś mógł zerknąć byłabym wdzięczna.
I jeśli chodzi o powiększenie to w tych obydwu mikroskopach mogę uzyskać do 1000x ? Bo przy tym pierwszym jest napisane ze do 400x.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: planapo »

to juz ten pierwszy lepszy.

rozwazalas zakup na rynku wtornym? stare polskie mikroskopy produkcji PZO naprawde sa bardzo dobre jakosciowo i w tej cenie juz calkiem niezly mozna dostac, np. model Studar. poza tym - to zawsze podkreslam - jak Ci sie nie spodoba to masz szanse odsprzedania go z niewielka strata, wymienionych przez Ciebie raczej nie sprzedasz. ale jesli Ci sie spodoba to masz mozliwosci rozbudowy o inne techniki obserwacji. w proponowanych zabawkach jej w ogole nie ma.

trzeba lustrowac allegro - pojawiaja sie regualrnie, podac link tutaj i na ile to mozliwe jestesmy w stanie ocenic czy warto, czy sprzedajacy jest wiarygdony (niektorych sami sprawdzalismy), jednak nie zastapi to testowania na zywo i jesli jest to jest mozliwe to polecam taka opcje. sprawdzic czy wszystko plynnie chodzi, optyka czy jest czysta itp.

monokular odpada - przy dluzszych obserwacjach oczy sie mecza zdecydowanie odradzam.

moze i mozesz w nich uzyskac powiekszenie 1000x jednak jego jakosc bedzie bardzo dyskusyjna.

cuda mozna ogladac juz w powiekszeniach 50x-400x, a mozliwosc zaobserwowania np. bakterii (wcale nie takie ciekawe dla poczatkujacego) tez nalezy do chwytow marketingowcow.
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: Mojsista »

Jeśli mowa o używanych co myślicie o tym?
allegro 1827826844
Waham się kupić uzywany ponieważ ciężko będzie mi ocenić czy wszystko działa w 100 procentach sprawnie jak się na tym jeszcze nie znam.
Wyszukałam też drugi, zbiera dobre opinie jak na tą cenę
mikroskop-delta-optical-biostage
I tu nasuwa mi sie pytanie jak bym chciała do tego dokupić okular WF 16x. Czy uzyskałabym powiększenie 1600x czy to by zepsuło obraz? I czy musi to być jakis konkretny model okularu, czy dowolny z takimi parametrami?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: planapo »

za te cene to nie zastanawialbym sie przez moment tylko probowal wylicytowac biolara, niestety u mnie nie wyswietlaja sie zdjecia wrzucone na te aukcje wiec konkretnych opinii wyrazic nie moge. niech sie ktos inny wypowie - a cos pustki tu ostatnio.
planapo pisze:ale nie daj sie skusic na ten chwyt marketingowy ze nasz mikroskop jest najmocniejszy. wszelkie oferowane powiekszenia powyzej 1000x w tanich mikroskopach nie sa warte uwagi.
I tu nasuwa mi sie pytanie jak bym chciała do tego dokupić okular WF 16x. Czy uzyskałabym powiększenie 1600x czy to by zepsuło obraz?
a wydawalo mi sie ze w miare jasno napisalem. wlasnie wpadasz dokladnie w to o czym powyzej wspominam. maksymalne powiekszenie jakie mozna uzyskac na tej jakosci mikroskopach to ~1000-1250x, kazde inne bedzie tzw. pustym powiekszeniem - czyli tak jakbys chciala powiekszyc obrazek z mojego avatara do rozmiaru plakatu - fizycznie powiekszysz, ale wiecej szczegolow niz teraz nie zobaczysz.
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: Mojsista »

Mówisz że Biolar za 400 zł to rozsądnie wrzucone pieniądze?
Facet z aukcij mówi że dawno nie używał i mikroskop wymaga wyczyszczenia ale to chyba nie problem.
Czy ktoś może jeszcze doradzić, obejrzeć zdjęcia i się wypowiedzieć, byłabym wdzięczna.
Przy okazji czym mogę czyścić obiektywy i okular mikroskopu? spirytusem i gazikiem?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: kris_m »

Jeśli 400 zł za Biolar to cena rewelacja!
Nie wiadomo do końca jak pracują mechanizmy ustawiania ostrości i jaki jest stan optyki ale ja osobiście bym zaryzykował za tę cenę (patrząc na zdjęcia mikroskop wygląda na prawie nieużywany).
Do czyszczenia można używać spirytusu i waty (należy czyścić bardzo delikatnie by nie porysować optyki). Ja osobiście używam płynu

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/plyn-baader-optical-wonder,d569.html
1.jpg
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: Mojsista »

dzięki za opinie. Chyba wezmę tego Biolara.
Po przetarciu spirytusem, czy tym płynem który polecasz nie trzeba przecierać jeszcze raz na sucho, tylko czekać aż wyschnie?
I jeszcze raz dzięki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: kris_m »

raczej trzeba przetrzeć a przy mocno zabrudzonej optyce powtórzyć kilkukrotnie całe czyszczenie, za każdym razem zmieniając wacik na nowy aż osiągniemy zadowalający efekt.
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - Biolux Bino Led

Post autor: Mojsista »

dzięki
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość