Obiektywy w mikroskopie z kor. do nieskończoności?

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Obiektywy w mikroskopie z kor. do nieskończoności?

Post autor: szperu »

Witam,

Pytanie do znawców:
Jaki gwint mają mikroskopy z korekcją do nieskończoności konkretnie Delta Optical Evolution 300?
Czy da się w jakiś sposób zastosować w nich zwykłe obiektywy na tubus 160mm?
To samo pytanie dotyczy okularów. Czy zwykłe 23mm okulary będą pasować do takiego mikroskopu?
Bardzo dziękuję za informacje.

Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy w mikroskopie z kor. do nieskończoności?

Post autor: planapo »

to sa dwa rozne systemy optyczne i nawet jezeli gwint/srednice sa te same (a raczej sa bo to nie nowy nikon czy zeiss) to taka hybryda nie zadziala.

wiem o dzialajacych z powodzeniem przerobkach mikroskopow 160mm na system z kor. do nieskonczonosci, gdzie polegalo to na zalozeniu glowicy z tego systemu z dodatkowa soczewka, dedykowanych do danego systemu okularow i oczywiscie zmianie obiektywow ze 160/0,17 na ∞/0,17 - czyli nie sa to male koszty. z odwrotnymi kombinacjami sie nie spotkalem.
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: Obiektywy w mikroskopie z kor. do nieskończoności?

Post autor: szperu »

W dniu dzisiejszym stałem się posiadaczem Delty Evolution 300. Nie omieszkałem wkręcić obiektywów na tubus 160 mm na próbę (PZO 20x, Steindorff Berlin 100x)
Ku mojemu zaskoczeniu działają bez problemu. Wystarczy delikatna korekta ostrości. Więcej napiszę później, jak ktoś ma jakieś pytania to śmiało pisać.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy w mikroskopie z kor. do nieskończoności?

Post autor: planapo »

no to kolejna ciekawostka, wspominaj o wynikach innych kombinacji. na 160 mm jest wielki wybor obiektywow (:
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: Obiektywy w mikroskopie z kor. do nieskończoności?

Post autor: szperu »

Zrobiłem również odwrotnie. Do mikroskopu z tubusem 160 mm włożyłem obiektywy z Delty Evolution 300. Działają bez problemu, obraz jest poprawny. Czyli różnice w systemach optycznych są na tyle niewielkie że korekcja na długość tubusa jest praktycznie bez znaczenia.
Można kupować i te i te obiektywy.szkoda, że nie wiedziałem tego wcześniej, fajne sztuki uciekły na allegro.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Obiektywy w mikroskopie z kor. do nieskończoności?

Post autor: Pickul »

hmmm, ciekawe odkrycie. Informuj nas o dalszych doświadczeniach.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy w mikroskopie z kor. do nieskończoności?

Post autor: planapo »

kolejne odkrycie przeczace temu co mowia oficjalnie, czesto naprawde spece od mikroskopow sam dostalem dawno temu taka odpowiedz. Jak Ci nie bedzie zal pieniedzy na testy to kup na ebayu jakis obiektyw innego producenta z koreckcja ∞/0,17 i wtedy sprawdz.

w teorii tych systemow roznica jest spora w ich zalozeniach tez (m.in. latwiejsza mozliwosc rozbudowy).

przylozylem do rewolweru swoj obiektyw Nikon CFI 2x ∞/- i zadnego obrazu nie da sie ustawic. jednak to totalnie inny system, z tych nowych o innym gwincie i dlugosci parafokalnej.
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: Obiektywy w mikroskopie z kor. do nieskończoności?

Post autor: szperu »

Delta Evolution 300 pójdzie na sprzedaż, więc raczej nie będę kupował obiektywów ∞/0,17. Za droga zabawka dla mnie, starcza mi mój Steindorff Berlin z lat 80-tych.
Tak w ogóle skąd wiedzieć, że te obiektywy w Delcie naprawdę mają korekcję do ∞? Mają oczywiście takie oznaczenia, ale kij go wie co tam Chińczycy włożyli.
Swoją drogą.chce ktoś kupić tą DO Evo 300? Halogen 20W, stan prawie idealny. Cena też będzie dobra.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości