prosze o pomoc

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
justynasz11
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 13:53

prosze o pomoc

Post autor: justynasz11 »

Mam dwa krótkie zadania, co do których nie jestem pewna - proszę o pomoc.

1. Czy istnieje cząsteczka, której atomy zawierają w sumie jeden neutron?
2. Biorąc pod uwagę fakt, że wodór tworzy w stanie naturalnym 2 izotopy, a tlen 3, oblicz, ile rodzajów rożnych cząsteczek nadtlenku wodoru może być przez nie utworzonych.
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: prosze o pomoc

Post autor: Arnold »

Moim zdaniem jest to HD (wodór + deuter), jednak czy taka możliwość istnieje to nie wiem. Dawno nie uczyłem się prawdziwej chemii. Na 2 pytanie tak na szybko wyszło mi 9 możliwości.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: prosze o pomoc

Post autor: DMchemik »

Twoja odpowiedź jest trochę nieścisła. Otóż deuter też jest wodorem, tak samo jak jest nim prot i tryt. Wszystkie są zawarte pod symbolem H, różni je tylko ilość neutronów w jądrze, to jest 1H (prot), 2H (deuter) i 3H (tryt). Tyle tylko, że izotopy wodoru zawierające neutrony otrzymały swoje nazwy, zamiast wodór-2 mówi się deuter itd. Prot stanowi blisko 100% atomów H, deuter stanowi niewielką domieszkę, a jeszcze mniejszą stanowi tryt. W H2 mamy następujące cząsteczki 1H-1H (prot-prot,0 neutronów), 1H-2H (prot-deuter, 1 neutron), co można zapisać jako HD, ale tylko pod warunkiem, że symbol H oznacza prot i żaden inny izotop (prot-deuter, 1 neutron), 1H-3H (prot-tryt, 2 neutrony), 2H-2H (deuter-deuter, 2 neutrony), 2H-3H (deuter-tryt, 3 neutrony) i w końcu 3H-3H (tryt-tryt, 4 neutrony).

Pamiętajmy, że pod słowem izotop wodoru kryje się wodór, bo izotop jest formą występowania danego pierwiastka. Pod słowem wodór kryją się 3 izotopy, chociaż jeden z nich zdecydowanie dominuje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości