Nie rozumiem tego :(

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
kasss
Posty: 17
Rejestracja: 18 lut 2007, o 10:22

Nie rozumiem tego :(

Post autor: kasss »

Przeczytaj poniższe teksty.W puste miejsca pod każdym tekstem wpisz nazwę grupy organizmów,która się w nim przedstawia,oraz wymień trzech jej przedstawicieli.

a.Wytwarzamy pokarm w zielonych częściach naszego ciała,w których występuje chlorofil.Do tego są nam potrzebne woda,dwutlenek węgla i energia słoneczna.

Nazwa grupy:. , np.

b.Nie potrafimy wytworzyć sobie pokarmu.Musimy zdobywać go,zjadając inne organizmy,które wytwarzają pokarm.

Nazwa grupy:. , np
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: badger »

nie za bardzo wiem co ma oznaczacgrupa ale to chyba bedzie tak:
a) rośliny zielone, np. sałata
b) roslinozercy, np. krowa

rownie dobrze w b) mogloby byc konsumenci I rzedu, itp
to zadanie jest dziwne
Anariki
Posty: 49
Rejestracja: 15 mar 2007, o 14:22

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: Anariki »

ja bym w drugim powiedział że wszystko oprócz roślin zielonych/producentów, bo jeżeli roślinożerny zje rośline to występują w nim materiały organiczne, czyli zjadający roślionżernego (konsument I stopnia) będzie posiadał te składniki po ich zjedzeniu itd.

[ Dodano: Nie Mar 25, 2007 21:29 ]
oj nie doczytałem twojego postu - jak najbardziej racja ŹLE SFORMUŁOWANE ZADANIE
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: badger »

Anariki pisze:czyli zjadający roślionżernego (konsument I stopnia)
zjadajacy roslinozernego to bedzie konsument IIstopnia lub drapieznik Istopnia
kasss pisze:Musimy zdobywać go,zjadając inne organizmy,które wytwarzają pokarm.
to musi byc roslinozerca
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: Medycyna Lwów »

Anariki pisze:konsument I stopnia
badger pisze:konsument IIstopnia lub drapieznik Istopnia
nie mówi siestopnia tylko jak już torzędu"
Anariki
Posty: 49
Rejestracja: 15 mar 2007, o 14:22

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: Anariki »

Racja, ale znaczenie to samo
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: Matty86 »

a nie można napisać po prostu w 1- samożywne 2- cudzożywne
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: badger »

Nie, poniewaz nie wszystkie organizmy samozywne maja chlorofil, i nie wszystkie cudzozywne jedza tylko rosliny
przeczytaj dobrze tresc zadania
Regis
Posty: 64
Rejestracja: 12 mar 2007, o 20:31

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: Regis »

kasss pisze: b.Nie potrafimy wytworzyć sobie pokarmu.Musimy zdobywać go,zjadając inne organizmy,które wytwarzają pokarm.
jak dla mnie 1 - autotrofy 2 - heterotrofy najogólniej jak się da , a 2 zjadanie innych organizmów wytwarzających pokarm nie wynika jednoznacznie z tego, że zjadają rośliny, bo nie tylko rośliny wytwarzają sobie pokarm (sinice, bakterie chemosyntetyzujące) ale też z drugiej strony produkcja białek przez zwierzęta też może być interpretowana jako wytwarzanie pokarmu.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: beba »

1. Wg mnie odpowiedz ROŚLINY jest zbyt ąska, bo protisty też posiadaja chlorofil, natomiast odpowiedź AUTOTROFY jest zbyt szeroka bo bakterie chemosyntetyzujace przeprowadzają chemosyntezę, do której nie wykorzystują chlorofilu.
Stawiam na FOTOAUTOTROFY (choć i tu również mozna znalesc takie, które maja inne barwniki np fikobiliny)


A z drugiej strony co oznacza słowo POKARM?
Wg biologii Wiśniewskiego potrzeby pokarmowe dla autotrofów to CO2 , woda i sole mineralne (czyli związki nieorganiczne), z których same z wykorzystaniem energii buduja zwiazki organiczne.
Heterotrofy pobieraja natomiast pokarm organiczny (+woda i sole), nie maja zdolnosci syntezy zwiazków organicznych z nieorganicznych.

Energetyczność pokarmu autotrofów jest więc niska, heterotrofów wysoka.

Pokarm to substancje pobierane z zewnatrz.

Dlatego samo sformułowanie pytania jest chyba niezbyt poprawne biologicznie, raczej potoczne.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: Jakusz »

Regis pisze: ale też z drugiej strony produkcja białek przez zwierzęta też może być interpretowana jako wytwarzanie pokarmu.
Tak nie można tego interpretować. To może być produkcja wtórna, ale mówienie o produkcji pokarmu jako takiego, dotyczy jedynie autotrofów. Tych pojęć nie powinno się mieszać, bo to tylko autotrofy są zdolne do wytworzenia (wprowadzenia) w ekosystemie nowej porcji związków organicznych.
Zdzicha
Posty: 20
Rejestracja: 6 mar 2007, o 21:09

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: Zdzicha »

Wydaję mi się, że takie zadanie dostaje się w podstawówce lub na początku gimnazjum, więc odpowiedź musi być prosta: rośliny i roślinożercy
Regis
Posty: 64
Rejestracja: 12 mar 2007, o 20:31

Re: Nie rozumiem tego :(

Post autor: Regis »

Zdzicha pisze:Wydaję mi się, że takie zadanie dostaje się w podstawówce lub na początku gimnazjum, więc odpowiedź musi być prosta: rośliny i roślinożercy
Też prawda
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość