Czy celulozowa ściana komórkowa przepuszcza wodę?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Thunderbird
Posty: 181
Rejestracja: 16 maja 2010, o 21:58

Czy celulozowa ściana komórkowa przepuszcza wodę?

Post autor: Thunderbird »

Nie rozumiem jednego w plazmolizie:

Jak woda przepływa z komórki do środowiska hipertonicznego, skoro cytoplazma jest nieprzepuszczalna dla wody? Jakieś specjalne kanały?

Proszę o pomoc!
zimnazośka
Posty: 127
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 22:10

Re: Czy celulozowa ściana komórkowa przepuszcza wodę?

Post autor: zimnazośka »

Komórka roślinna, a właściwie jej ściana komórkowa posiada połączenia międzykomórkowe tzw. p l a z m o d e s m y czyli pasma cytoplazmy i retikulum endoplazmatycznego. I te plazmodesmy przechodzą przez kanały zwane j a m k a m i (prostymi albo lejkowatymi) - w ten sposób możliwa jest komunikacja komórki ze środowiskiem zewnętrznym.

Napisałaś, że cytoplazma jest nieprzepuszczalna dla wody. Nie miałaś na myśli celulozy? Cytoplazma przecież składa się z cytozolu czyli roztworu wodnego.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czy celulozowa ściana komórkowa przepuszcza wodę?

Post autor: AnnaWP »

Sama ściana komórkowa składa się z celulozy i macierzy (matrix) amorficznego, jest dość mocno wysycona wodą, szczególnie ściana pierwotna. Oczywiście przez ścianę woda przepływa dość swobodnie, niezależnie od występowania jamek. Dopiero wysycenie ściany np. ligniną uniemożliwia przenikanie wody - np. w pasemkach Casparyego.

Plazmalemma również przepuszcza około 40% wody przenikającej do komórki, pozostałe 60% przenika kanałami dla wody, występującymi w plazmalemmie, czyli aquaporynami. Wiem, że mówi się, że hydrofobowe ogonki stanowią barierę dla wody, ale jednak ta bariera nie działa aż tak szczelnie, stąd te 40%.

Mam wrażenie, że tutaj się te dwie bariery skleiły, mam nadzieję, że wyjaśniłam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość