Kilka Zadań

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Koty
Posty: 1
Rejestracja: 7 paź 2011, o 13:30

Kilka Zadań

Post autor: Koty »

Cześć,

Wybrałem się do liceum na profil chemiczny, jest nienajgorzej, ale moja nauczycielka niezbyt jasno prowadzi lekcje /
Dała nam zadania do domu, ale wogóle się w nich nie orientuje. Byłby ktoś zdolny je rozwiązać i pokrótce wytłumaczyć o co w nich chodzi?

Zadania.



1. Podkreśl pojedynczą kreska wzory substancji o wiązaniach kowalencyjnych a podwójną kreską - wzory substancji o wiązaniach jonowych:
O2, SiO2, CuS, N2O3, AgCl, Br2, CaCl2, Na20, H20, SO2

2. W których cząsteczkach wszystkie elektrony zewnętrznych powłok(walencyjne) biorą udział w tworzeniu wiązań: CO2, CH4, NH3, BH3, H2O

3. Przedstaw powstawanie wiązań w cząsteczkach:
a) N2,
b) HBr

*W kilku wersjach z komentarzem


4. Która z cząsteczek ma większe rozmiary i dlaczego ? :
a) Rb czy Rb+,
b) Br czy Br-

5. Podane cząsteczki uporządkować według wzrastającego stopnia spolaryzowania wiązania:
NF3, BeF2, F2, BF3, LiF, CF4, OF2

6. Przedstaw powstawanie wiązań w cząsteczkach:
a) O2,
b) HCL

*W kilku wersjach z komentarzem.
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: Kilka Zadań

Post autor: tusiulka »

Jeśli chodzi o wiązania. Zapamiętaj sobie:
Wiązanie jonowe mają
- wodorki typu soli I i II gr bez berylu np NaH
- sole
- tlenki metali (oprócz tlenków z bloku d na wysokich stopniach utlenienia np CrO3 lub Mn2O7)
- wodorotlenki metali.

Ogólnie wiązanie jonowe opiera się na różnicy elektroujemności od 1,7 i wyżej, tyle, że nie jest to regułą. Wiązanie to zawsze występuje między metalem a niemetalem.

Wiązania kowalencyjne dzielimy na kowalencyjne spolaryzowane, niespolaryzowane oraz koordynacyjne. Wiązania te zawsze występują między niemetalem a niemetalem.
Wiązania kowalencyjne niespolaryzowane występują w cząsteczkach homojądrowych tj. O2, Cl2 itp.

Wiązania kowalencyjne spolaryzowane to różnica elektroujemności od 0,4- 1,7.

Jeszcze istnieje wiązanie metaliczne między atomami metali.

Myślę, że teraz sobie łatwiej poradzisz z określeniem typu wiązań. Popatrz na to co napisałam i na elektroujemność.


Jeśli chodzi o wielkość atomów, te na zerowym stopniu utlenienia (bez ładunku) są średnie. Najmniejsze są kationy, (mniejszy promień jonowy) bo mają niedomiar elektronów i są przyciągane przez jądro, największe są aniony, bo mają nadmiar elektronów i są odpychane przez jądro.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości