Skąd komórka wie?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
nemeczek931
Posty: 1
Rejestracja: 8 paź 2011, o 12:14

Skąd komórka wie?

Post autor: nemeczek931 »

Mam do was pytanie, trochę mało chemiczne, ale ponieważ myślę, że ma to związek z sygnalizacją wewnątrz komórkową, a to związane jest z chemią to daje posta tutaj. Jeśli to złe miejsce to z góry przepraszam.

Mam pytanie… Skąd organelle komórkowe, pęcherzyki itp. wiedzą w który rejon komórki się udać? Na przykład takie mitochondrium… Skąd ono wie, do której mikrotubuli się przyłączyć, a ta mikrotubola skąd wie, gdzie ma to mitochondrium przetransportować ?

Albo takie pęcherzyki z jakimiś substancjami, skąd one mają wiedzieć dokąd „płynąc”?
Czy też np. same mikrotubola, skąd one wiedzą, w którym miejscu komórki mają się tworzyć, a w którym rozpadać, a wchodząc głębiej, skąd alfa i beta tubulina wie gdzie się gromadzic bo zaraz w tym miejscu zacznie powstawać mikrotubola?

Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje na ten temat.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Skąd komórka wie?

Post autor: AnnaWP »

Mikrotubule są zorientowane w komórce, transport zachodzi przy pomocy dwóch białek motorycznych kroczących w przeciwnych kierunkach. Więc wybór konkretnego białka spowoduje wybór kierunku. Ale niestety - nic więcej nie wiem póki co o tym, spróbuję w tygodniu doczytać coś, może znajdę.
Awatar użytkownika
nemeczek93
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, o 18:03

Re: Skąd komórka wie?

Post autor: nemeczek93 »

O tych białkach to wiem, tylko zastanawia mnie skąd to coś wiec właśnie które białko wybrac itp.
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Skąd komórka wie?

Post autor: Quercus »

Podpowiem, że należy poczytać sobie o peptydach sygnałowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości