Roślina z ekstremalnych warunków

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
look15
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2011, o 13:53

Roślina z ekstremalnych warunków

Post autor: look15 »

Witam,

jestem studentem geologii, na roślinach kompletnie się nie znam, jednak zaciekawiło mnie mocno to, co znalazłem na jednej z piaskowni dolnośląskich.

Nie wiem, czy to coś ułatwi, ale roślina ta bytuje na podłożu piaszczystym czynnej kopalni. Drenaż wody przez piasek jest spory, więc żyje ona głównie z wód opadowych (?), w wietrzną pogodę w kopalni szaleją swego rodzaju burze piaskowe, najbliższa roślinność to las iglasty (wg mapy: sosnowy). Dostęp do słońca bez jakichkolwiek przeszkód.

Proszę o oznaczenie.

P.S. Zdjęcia zrobione w okresie zimowym, w styczniu.
karolus9
Posty: 147
Rejestracja: 29 wrz 2011, o 14:33

Re: Roślina z ekstremalnych warunków

Post autor: karolus9 »

już to zdjęcie gdzieś widziałem
look15
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2011, o 13:53

Re: Roślina z ekstremalnych warunków

Post autor: look15 »

Haha, faktycznie. Bo po znajomych w klimacie popytałem ]
To się nazywa wywiad wieloma kanałami ]

Dodam, że na oko to żaden wiesiołek nie jest, bo roślina ze zdjęcia to tak jakby tylko korzeń i to czerwone, co widać. Nie ma żadnej łodygi czy czegoś w tym stylu. Poza tym w dotyku skórka jest gruba i twarda jak u kaktusów (takie skojarzenie moje).
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Roślina z ekstremalnych warunków

Post autor: DrTrutek »

Wiesiołek dwuletni - jak sama nazwa mówi - wytwarza łodygę z kwiatostanem w drugim roku. W pierwszym wytwarza różyczkę liści, tak jak na twoim zdjęciu.
Na moim zdjęciu, poniżej wiesiołek z kopalni piaskowca.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości