Reakcja z wytworzeniem HCl, Cm i Cp otrzymanego roztworu.

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Reakcja z wytworzeniem HCl, Cm i Cp otrzymanego roztworu.

Post autor: scyther94 »

Witam, to znowu ja, mam kolejny problem, liczę na waszą pomoc.

Poniżej opisano przebieg prostego doświadczenia:
Do 14,62g chlorku sodu dodano kwasu siarkowego(VI). Całość ogrzano. W wyniku tej reakcji wydzielił się gaz (A) oraz powstała obojętna sól. Otrzymany gaz wprowadzono do 300g wody.

c) zaproponuj doświadczenie ozwalające na identyfikację anionu znajdującego się w roztworze otrzymanym po rozpuszczeniu gazu A w wodzie. W tym celu należy podać:
-tytuł doświadczenia
-schematyczny rysunek
- dokłądne obserwacje
-równanie reakcji w formie jonowej


Schematyczny rysunek nie jest potrzebny, z tym dam sobie radę. Podpunkty a i b zrobiłem i wiem że reakcja to:
NaCl+H2SO4-TNaHSO4+HCl (HCl to A)
Wiem że przy wydajności 50% reakcji, wydzieliło się 4,56g lotnego chlorowodoru, który następnie wprowadzam do 300g wody.
Powstały roztwór ma Cp=1,5% a Cm=0,45 mola/dm^3

Nie wiem za bardzo nawet jak zapisać reakcję rozpuszczania HCl z wodą, tak żeby powtał zapis jonowy

HCl+H2O HCl(aq) ?
HCl+H2O H^+ + CL^- ?
adrianas
Posty: 265
Rejestracja: 31 sie 2010, o 11:47

Re: Reakcja z wytworzeniem HCl, Cm i Cp otrzymanego roztworu.

Post autor: adrianas »

HCl H^+ + CL^- wystarczy wg mnie taki zapis bo HCL nie hydrolizuje dlatego nie możesz napisać HCl+H2O bo to w praktyce nic nie da
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości