13 gatunków do oznaczenia

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
mariuszmistrz
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2011, o 12:02

13 gatunków do oznaczenia

Post autor: mariuszmistrz »

witam wszystkich serdecznie.
Potrzebna mi pomoc przy oznaczaniu poniższych zasuszonych okazów. Wszystkie zebrane w powiecie przemyskim, gmina Krasiczyn, jedynie z terminami jest problem, ale generalnie zebrane w wakacje.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: 13 gatunków do oznaczenia

Post autor: DrTrutek »

Są tu ciekawe gatunki, bo z ciekawej krainy. Szkoda, że nie ma McForesta, bo sam jestem ciekaw.
Moim zdaniem:
1 - nawłoć pospolita
2 - zagorzaek poźny
3 - pszeniec gajowy
5 - niezapominajka
6 - sit członowaty
7 - rzepicha leśna
11 - starzec wiosenny.
Co do trawy (10) - musi być zdjęcie bliżej. Wygląda z tego zdjęcia na kostrzewę trzcinowatą, a nawet na turówkę wonną.
12 - jakiś poziewnik lub czyściec.
Ogólnie w takiej krainie rosną całkiem różne gatunki od tych gdzie ja mieszkam. Koniecznie napisz co jest co, kiedy skończysz rozpoznanie.
mariuszmistrz
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2011, o 12:02

Re: 13 gatunków do oznaczenia

Post autor: mariuszmistrz »

dzięki za zainteresowanie. Więc tak:
1. nawłoć pospolita Solidago virgaurea
2. zagorzałek późny Odontites vernus ssp. serotinus
3. pszeniec gajowy Melampyrum nemorosum
4. przetacznik ożankowy Veronica chamaedrys [?] tak bym przynajmniej stawiał, zastanawiają mnie jednak tak bardzo wyraźne piłki na liściach
5. Myosotis sp. niestety dalej ja też nie zajdę.
6. sit członowaty Juncus articulatus
7. rzepicha leśna Rorippa sylvestris
8. [?]
9. [?]
10. [?]
11. starzec wiosenny Senecio vernalis
12. [?]
13. przymiotno białe Erigeron annuus

jestem bardzo ciekaw zwłaszcza 4 i 5, może ktoś pokusi się o podanie nazwy gatunkowej?
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: 13 gatunków do oznaczenia

Post autor: DrTrutek »

Co do 4 - to nie może być przetacznik ożankowy, bo ten ma obłą łodygę z 2 rzędami włosków, a roślina na zdjęciu ma łodygę 4-kanciastą. Myślę, że to jakiś uciekinier z ogrodów. Co do nr 8 - podejrzewam coś z ogórecznikowatych. Trawa - niewyraźna, jeśli ma ości to może być nawet rajgras wyniosły.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości