Doświadczenia -fotosynteza

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Emilia15
Posty: 17
Rejestracja: 30 mar 2011, o 16:14

Doświadczenia -fotosynteza

Post autor: Emilia15 »

Mam prośbę, może ktoś sprawdzić, zadania rozwiązane przezemnie?
1. Zestaw doświadczalny: roślina w doniczce, z boku woda wapienna, całość przykryta kloszem.
Na dnie zlewki stwierdzono obecność białego osadu. Zinterpretuj doświadczenie:

Odp: Obecność białego osadu na dznie zlewki, jest wynikiem pobierania przez roślinę CO2

2. W probówce wypełnioną wodą do połowy umieszczono roślinę. Probówkę zatkaną korkiem. Co ulegnie zmianie po dwóch godzinach:
a) ilość wody
b) objętość gazów
c) skład gazów

CO się stanie, jeśli eksperyment potrwa zbyt długo

Odp:Wydaje mi się, ze zmieni się skład gazów, w probówce zwiększy się ilość tlenu, a zmniejszy CO2, który będzie pobierany, aż do jego wyczerpania. Jesli eksperyment potrwa dłużej może dojść do fotooddychania?

Proszę o sprawdzenie Dziękuję bardzo
Ozeret
Posty: 33
Rejestracja: 12 cze 2011, o 22:49

Re: Doświadczenia -fotosynteza

Post autor: Ozeret »

W pierwszym przypadku powiedziałbym raczej, że klosz był nieprzeźroczysty, a roślina nie mając dostępu do światła nie przeprowadzała fotosyntezy, natomiast wydzielała produkt swojego katabolizmu: CO2 - stąd zmętnienie wody wapiennej (biały osad CaCO3). Przynajmniej ta opcja wydaje mi się najbardziej prawdopodobna

W drugim przypadku zmieni się skład gazów (w sumie nawet niezależnie od tego czy roślina będzie w świetle czy ciemności). Teoretycznie również mogłaby się zmienić ilosć wody (w końcu jest ona zużywana podczas fotosyntezy), ale nie sądzę, aby miało to jakieś większe znaczenie w tym wypadku
Co do fotooddychania po dłuższym czasie to być może. Prawdę mówiąc nie mam lepszego pomysłu, chyba, że wystarczyłoby stwierdzenie, że roślina obumarłaby najprawdopodobniej w takich warunkach prędzej czy później
To byłoby moje zdanie w tej kwestii
Panikabotanika
Posty: 14
Rejestracja: 11 paź 2011, o 16:02

Re: Doświadczenia -fotosynteza

Post autor: Panikabotanika »

Do fotooddychania jest potrzebne sporo światła, to warunek dość ważny.
No i może warto zaznaczyć, że taka roślina długo tkwiąca w tej probówce zacznie zakwaszać sobie środowisko i tym samym wyłączyć absorpcję wody i minerałów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość