układ protonefrydialny

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
whirl
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2011, o 15:10

układ protonefrydialny

Post autor: whirl »

Witam, w podręczniku mam napisane, że układ protonefrydialny pełni funkcję osmoregulacyjną. Czy oznacza to tyle, że woda jest transportowana do wnętrza kanału wydalniczego i stamtąd jest usuwana otworem na zewnątrz ?
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: układ protonefrydialny

Post autor: eszel »

wikipedia osmoregulacja"
whirl
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2011, o 15:10

Re: układ protonefrydialny

Post autor: whirl »

Nie znalazłem tu odpowiedzi na moje pytanie. Dalej nie wiem w jaki sposób pełni on funkcję osmoregulacyjną.
FroGull
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2011, o 18:07

Re: układ protonefrydialny

Post autor: FroGull »

to wytłumacze ci tak osmoregulacjia prowadzi zawsze do izotonicznego
r-r (równe stężenie w oby dwóch organizmach, naczyniach zależy gdzie masz błone pół-przepuszczalną)
protonefrydialny przepływa woda do środka lub na zewnatrz patrz środowisko zycia
dużo jonów - wydala wodę chłonie jony
mało jonów - pobiera wodę wydala jony

Zawsze osmoregulacjia prowadzi do uzyskania izotonicznego r-r

Jeśli gdzieś sie pomyliłem porpawcie mnie (narazie chodze tylko do 2 klasy lo)
whirl
Posty: 17
Rejestracja: 18 lip 2011, o 15:10

Re: układ protonefrydialny

Post autor: whirl »

Ludzie, wiem na czym polega osmoregulacja. Chodzi mi o to w jaki sposób układ protonefrydialny reguluje gospodarkę wodną w oraganizmie np. plazińca. Czy chodzi o to, ze do jego komórek płomykowych przenika woda i nadmiar jonów, które następnie transportowane są przez kanalik wydalniczy do otworu wydalniczego do zewnątrz?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości