osmoza - doświadczenie

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

osmoza - doświadczenie

Post autor: bioman »

Mam takie doświadczenie z problemem badawczym:
Badanie intensywności osmozy za pomocą osmometru.

Muszę dopisać hipotezę do tego doświadczenia. Moja propozycja to:

Hipoteza: Woda destylowana przeniknie ze zlewki przez błonę półprzepuszczalną do środowiska o wyższym stężeniu substancji (sacharozy)

Chodzi o to, że raczej rozumiem mechanizm działania osomozy i to doświadczenie chyba też, ale po prostu nie jestem pewien tej hipotezy (czy dobrze sformułowana?)
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: osmoza - doświadczenie

Post autor: zoo_ »

U ciebie jest to chyba obserwacja.
Hipoteza powinna być takim przypuszczonym stwierdzeniem (w zdaniu twierdzącym), który chcesz potwierdzić robiąc to doświadczenie. No i musi być powiązana z problemem badawczym.
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: osmoza - doświadczenie

Post autor: Lunette »

Ja bym dała hipotezę w stylu Osmoza zachodzi przez błonę półprzepuszczalną". Nieskładnie brzmi, ale chyba o to chodzi.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: osmoza - doświadczenie

Post autor: zoo_ »

Tyle, że problemem badawczym jest badanie intensywności osmozy, więc od razu założone jest, że osmoza zachodzi, trzeba tylko udowodnić jak/czy/od czego zależy jej intensywność.

Prędzej może Stężenie roztworów ma wpływ na intensywność osmozy
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: osmoza - doświadczenie

Post autor: bioman »

Ja napisałem:

"Czynnikiem powodującym wzrost wartości na podziałce jest zachodzenie procesu osmozy."
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości